Jakou konstrukci pro váš dům
Postav dům, zasaď strom! Ale z čeho? Jak se zorientovat v záplavě možností? Abychom vám trochu pomohli, nabízíme krátký kaleidoskop moderních stavebních konstrukcí pro rodinné domy se zřetelem k předpokládané době výstavby. Dobrodružství zvané […]
Postav dům, zasaď strom! Ale z čeho? Jak se zorientovat v záplavě možností? Abychom vám trochu pomohli, nabízíme krátký kaleidoskop moderních stavebních konstrukcí pro rodinné domy se zřetelem k předpokládané době výstavby.
Dobrodružství zvané stavba rodinného domu začíná otázkou: Z čeho? Dnešní trh nabízí velké množství materiálů a stavebních systémů. Jak se v nich zorientovat? Prioritami jsou určitě dobré tepelnětechnické vlastnosti, zdravotní a hygienická nezávadnost systému, neméně důležitými požadavky jsou požární odolnost, vodotěsnost a též rychlost výstavby, která ovlivňuje i konečnou cenu.
Pro věčné klasiky
Pórobetonová stavebnice Ytong obsahuje přesné tvárnice s kapsou, s perodrážkou a kapsou, příčkovky, překlady, stropní nosníky, bloky a vložky, stěnové, stropní a střešní panely i s výztuží, jakož i schodištní dílce. Tvárnice jsou snadno opracovatelné běžným nářadím, a tak se dají jednoduše přizpůsobit požadovanému tvaru přímo na stavbě. Protože se mohou pochlubit nízkou objemovou hmotností, snadno se s nimi manipuluje, zdicí práce jsou jednoduché a díky snadnému opracování prakticky bezodpadové. V případě, že stavebník využije bezplatnou službu založení rohů stavby, průběh stavby je následující.
- den výstavby se vyzdí první nadzemní podlaží standardního rodinného domu, tj. nosné stěny včetně překladů.
- den se kompletně položí strop z dílců, který je okamžitě pochozí i bez podpěr, a zkompletují se věnce.
- den se postaví příčky, případně je možné dostavět podkroví. Hrubá stavba je dokončena v průběhu tří dní bez potřeby technologické přestávky. Předpokladem je ve standardní kvalitě vyhotovená základní deska.
Jestli se chcete vyhnout statickým a technickým nedokonalostem, využijte uceleného stavebního systému od jednoho výrobce a z jednoho materiálu. Výrobce také doporučuje, aby stavbu založili odborníci.
Moderní cihlový systém Porotherm dnes představuje velmi efektivní a moderní technologii zdění. Cihly mají broušené ložné plochy, které umožňují zdění na pěnu DRYFIX nebo maltu pro tenké spáry (lepicí maltu).
Zdění pomocí lepicí pěny ušetří až 50 % času oproti klasickému zdění a zároveň odstraní problém, kam s míchačkou a jejím napojením a též se skladováním malty a materiálů pro její přípravu. Je možné ji použít i v zimních měsících do teploty –5 °C.
Zdění pomocí lepicí malty na tenkou spáru uspoří 30 % času oproti klasickému zdění, ale také množství použité malty – její úspora dosahuje až 90 %. Zároveň ke skladování na staveništi stačí menší plocha.
Pomocí uceleného stavebního systému Porotherm je možné postavit hrubou stavbu domu za pět dní.
- den – zaměření základové desky a položení první řady cihel obvodové stěny a vnitřních nosných stěn. První řada cihel se zdí na vápennocementovou zakládací maltu. Jsou to nejdůležitější práce, na nichž závisí přesnost zdění dalších řad, a tím i úspěšná realizace celé hrubé stavby. Proto je tomuto kroku vyhrazen celý jeden den.
- den – Počínajíce druhou řadou se cihly zdí na lepicí maltu pomocí speciálního nanášecího válce. „Během druhého dne jsme vyzdili deset z potřebných jedenácti řad cihel obvodové stěny a vnitřních nosných stěn; jinými slovy: za jeden den jsme vyzdili 90 % prvního podlaží,“ říká zednická parta, která systém zkoušela.
- den – dokončení poslední, 11. řady cihel přízemí a zhotovení překladů nad otvory v obvodové stěně, které jsou nosné hned po zabudování a při montáži není nutné jejich podepření. „Na konci třetího dne byl náš dům připraven na montáž keramického stropu,“ říká zednická parta.
- den – stropní konstrukce z prvků stropního systému POROTHERM, po jejímž vyztužení následuje betonáž stropu.
- den – po technologické přestávce, která byla nutná z důvodu vyzrání betonu ve stropní desce, se dozdívá podkroví.
Společnost HELUZ doporučuje technologii zdění z broušených cihlobloků na celoplošné lepidlo, která zaručí nejlepší tepelněizolační vlastnosti, pevnost zdiva i úsporu času a nákladů při výstavbě. Při použití uceleného systému a kvalitní zednické party je možné hrubou stavbu postavit už za týden.
PORFIX je komplexní stavební systém na bázi šedého pórobetonu, z něhož je možné vyzdít celou hrubou stavbu. Má výborné tepelněizolační vlastnosti a není ho potřebné zateplovat. Při jeho použití na šířku zdi 500 mm dokonce bez zateplení splňuje požadavky na výstavbu nízkoenergetického domu. Tento systém tvoří tvárnice, příčkovky, U-profily, nosné a nenosné překlady a stropní systém. Jednotlivé prvky jsou řešeny tak, aby pohledová strana byla vždy z pórobetonu, což zabezpečuje stejný povrch všech částí domu po vyzdění (důležité při omítání). Ke zdění se využívá lepidlo na pórobeton. Přesnost zdicích prvků a komplexnost systému umožňuje stavět velmi rychle, což představuje výraznou úsporu času a nákladů. V závislosti na počtu zedníků, organizace práce a využití jednotlivých prvků trvá vyzdění hrubé stavby středně velkého domu přibližně týden.
Dům ze štěpkocementových tvarovek Durisol, jejichž základní surovinou je ekologický materiál – dřevní štěpka, smíchaná s cementem, vodou a dalšími mineralizačními komponenty. Ve smíchávacím centru promíchaná durisolová hmota se lisuje do forem a po přirozeném vyschnutí a vytvrdnutí se tvarovky horizontálně frézují na přesný rozměr. Tvarovky se ukládají nasucho čtyři řady na sebe, potom následuje zalévání výplňovým betonem, což je možné u staveb rodinných domů provádět ručně. Vzhledem k minimální pracnosti a celému sortimentu nadokenních a naddveřových překladů, rohových, polovičních, ostenových a věncových tvarovek je výstavba rychlá.
Domy z Durisolových tvarovek se dají postavit velmi rychle, přibližně jedno podlaží za jeden den. Tvarovky se ukládají na sebe nasucho, přičemž výplňový beton důmyslně prováže jednotlivé tvarovky a zároveň zaručuje výbornou statiku celé konstrukce. Stavební systém optimálně splňuje tepelnětechnické, zvukověizolační a v neposlední řadě i architektonické hledisko.
Další možností je stavební systém z vápenopískových zdicích prvků, které jsou vyrobeny z vápna a přírodního křemičitého písku, vytvrzované pomocí páry pod vysokým tlakem. Součástí tohoto systému jsou kromě prvků pro obvodové a nosné zdivo i příčkovky, překlady, prvky pro vytvoření věnce, lícové a komínové zdivo, zdicí a spárovací malty, lepidla a pomocný materiál.
Vápenopískové kvádry mají ergonomické kapsy, které značně usnadňují manipulaci při zdění. Styčná (svislá) plocha je konstruovaná s perem a drážkou na suchý spoj a zdí se na tenkovrstvou maltu tloušťky jen 2 mm. To zvyšuje produktivitu práce a urychluje proces výstavby (0,29–0,5 Nh/m²). Výstavba hrubé stavby je též velmi jednoduchá, protože na běžnou stavbu domu je nutné použít jen tři druhy tvarovek (nosnou, poloviční, příčkovku) a nadokenní překlady.
Konstrukce obvodového pláště stavebního systému KMB SENDWIX je složena z pevných vápenopískových kvádrů s tloušťkou 240 až 290 mm, k nimž se z venkovní strany přikládá tepelná izolace tloušťky 100 až 240 mm, buď jako kontaktní stabilizovaný polystyren, nebo v podobě kontaktní minerální izolace z čediče, či jako provětrávaná konstrukce krytá pláštěm z pohledových spárovaných vápenopískových cihel.
Stavební systém ztraceného bednění ze štěpkocementových desek VELOX. Východiskovou surovinou k jejich výrobě je kulatina jehličnatého dřeva, tzv. dřevná štěpka, která tvoří 89 % z celkového objemu desky. Dalším komponentem je cement, který zabezpečuje její pevnost a soudržnost. Roztok vodního skla zase stabilizuje desku proti vlhkosti a zvyšuje její odolnost proti plísním a hlodavcům. Poróznost povrchu zabezpečuje spojení s omítkou a betonem, tlumicí vlastnosti a pohlcování hluku. Stavební systém nabízí pro obvodové pláště u pasivních domů štíhlé konstrukce, u nichž je například celková tloušťka stěny obvodového pláště 42 cm, která má v sobě zabudovanou 20 cm silnou tepelnou izolaci grafitem obohaceného šedého polystyrenu.
Montáž stavebního systému je jednoduchá a přesná, manipulace snadná (jen 20 % celkové hmotnosti stavby tvoří ruční práce), použití mechanismů minimální. Stavbu je navíc možné realizovat i při teplotách do –5 °C.
Harmonogram výstavby rodinného domu s využitým podkrovím.
– 1. den: Na hotovou základovou desku se postaví a zabetonuje první řada nosných obvodových a vnitřních stěn.
– 1. týden: Kompletní montáž nosných stěn a stropů prvního poschodí včetně armování a betonáže.
– 3. – 4. týden: Hotová hrubá stavba stavebním systémem VELOX a pokrytí střechy.
– 5. týden: Další stavební práce na dokončení objektu, obdobné jako u všech stavebních systémů.
Pro ty, kterým to „hoří“
Výstavba montovaných rodinných domů z panelů na bázi dřeva, systémem HAAS FERTIGBAU. Za šest dní může být dům pod střechou a připravený na dokončovací práce. Stavbu domu je možné realizovat v různém rozsahu od dodávky jednotlivých stavebních dílů přes hrubé stavby až po kompletní výstavbu na klíč. Jde např. o varianty rodinných domů, kde je přízemí dokončeno na klíč (to znamená, že je možné ho ihned využívat) a podkroví připravené k následné dostavbě podle možností a požadavků budoucího majitele. Takovéto etapové rozdělení průběhu výstavby sníží počáteční investice, a přitom zachovává možnost rozšíření rodinného domu do budoucna.
Konstrukční systém montovaných rodinných domů HAAS FERTIGBAU je možné realizovat ve čtyřech vyhotoveních obvodové stěny. Jedna z možností vhodná i pro vysoké nároky na úsporu energií.
Technologie výstavby domu podle amerického systému two by four – 2 × 4 palce, u nás asi 5 × 10 cm. Dřevěný nosný rám konstrukce domu se vyrábí přímo na místě, kde se přizpůsobuje potřebě budoucího majitele domu. Do základové desky se rám uchytává velkými ocelovými šrouby vysoké pevnosti a spoj se zesiluje chemickou kotvou. Rám se vyplňuje tepelnou a zvukovou izolací s tloušťkou 150 mm. Stěna je z venkovní a z vnitřní strany zesílena OSB3 deskou a zateplena fasádní izolací tloušťky minimálně 50 mm. V interiéru je stěna ukončena protipožárním sádrokartonem a konečnou vzhledovou úpravou.
Dřevěná rámová konstrukce je základním nosným materiálem i montovaných rodinných domů VO DOM. Konstrukce je vyplněna tepelně-zvukovou izolací a opláštěna velkorozměrnými sádrokartonovými deskami. Tyto konstrukce dostaly pojmenování sendvičové stěny.
Délka montáže domu typu bungalov s ukončenými exteriérovými omítkami, s užitkovou plochou 123 m2, se čtyřmi pokoji a kuchyní (ložnice, 2× dětský pokoj, obývací pokoj) může být hotový přibližně za 5 týdnů.
Kanadský rychlodům Horizont. Systém výstavby montovaného rodinného domu s použitím lehké ocelové konstrukce. Průměrná základní nosná konstrukce se střešní krytinou u rodinných domů je realizovatelná za 1 až 2 týdny, za 2 až 3 měsíce je možné dům odevzdat na klíč. Je úsporný z hlediska materiálu, protože během jeho výroby nevzniká odpad. Díky nízké hmotnosti se snižují náklady na přepravu a skladování a při realizaci stavby není potřeba jeřábu. Tím se úměrně snižuje i celková cena práce v porovnání s délkou výstavby. Při konstrukční výstavbě se nevyužívá vlhké technologie, proto možnost mrazu nezdržuje práci.
TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem
ZDROJ: HOME