Zdroj: Peter Jurkovič

Rekonstrukce domu ve svahu: Ze stavby, která dosloužila, vznikl moderní dům s výhledem a dvěma terasami

18. 05. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Citlivá rekonstrukce starého domu na svažitém pozemku v bratislavském Starém Městě. Architekt Peter Jurkovič s kolegy přeměnil strmý půdorys z nevýhody na výhodu. Dům se rozrostl, splynul s prostředím a otevřel se – uvnitř i směrem ven.

Starý dům na svažitém pozemku na první pohled nepůsobí jako nejlákavější nabídka na koupi.

Pokud je to i váš názor, jistě vás překvapí, co z „dědečka“ na jihozápadním svahu v bratislavském Starém Městě dokázali vytvořit architekti ze studia JRKVC. Měli za úkol proměnit stavbu, která už prakticky dosloužila, na bydlení pro společensky aktivní zralý pár a jeho rodinu.

Díky rekonstrukci dům získal úplně jinou atmosféru a bydlení v něm se na žebříčku životní úrovně posunulo o pár příček výše. To vše, aniž by narušil vzhled ulice nebo jinak nepříznivě zasáhl do původního stavu.

jídelna na terase

Prostorná terasa propojená s denní zónou Zdroj: Peter Jurkovič

Dvoupodlažní terasa

Základní tvar a proporce stavby zůstaly prakticky nezměněné, zásadní změnou je rozšíření do prostoru zahrady a přibyla i vstupní platforma na úrovni ulice.

Nejvíce nás zaujala velkorysá terasa v šířce celého domu, která rozšiřuje obytný prostor nejen v přízemí, ale i v prvním poschodí. Původně měl dům z této strany jen jednu lodžii v podkroví a menší terasu v přízemí.

Přečtěte si také:
Neobyčejný dům na svahu: Geometrie v jeho interiéru vás zaujme na první pohled

Tento charakteristický prvek rekonstrukce poskytl domácím nekonečné možnosti trávení času na rozhraní interiéru a exteriéru s výhledem do soukromí zahrady.

„V projektu rekonstrukce jsme v maximální míře využili existující zděné obvodové konstrukce prvního i druhého nadzemního podlaží. Vybourali jsme všechny vnitřní příčky druhého nadzemního podlaží a střešní konstrukci jsme nahradili novou,“ zpřesňuje Peter Jurkovič.

exteriér domu ve svahu

Fasáda jako rybí brnění – šedý eternit dává domu charakter Zdroj: Peter Jurkovič

V obalu z eternitu

Dalším výrazným prvkem proměny třípodlažního domu je materiálové sjednocení stavby. Dvoupodlažní terasu, kterou autoři proměny „přilepili“ na fasádu orientovanou do zahrady, materiálově odlišili od samotného domu.

Nejen horní podlaží domu, ale prakticky celou stavbu obalili do šedého eternitu, tedy cementovláknitých desek ve tvaru šablon (neobsahují azbest, jak se každý hned ptá – poznámka architekta) připomínajících rybí šupiny.

Svažitý terén při pohledu z ulice ukrývá celé nejnižší podlaží, stavba působí kompaktně, moderně, a přitom neruší okolí.

moderní obývací pokoj

Umění jako součást každodenního života Zdroj: Peter Jurkovič

Změny v interiéru

Z hlavního vstupu do domu se dostanete přímo do denní zóny v druhém nadzemním podlaží (první poschodí). Architekti otevřeli téměř celý prostor, a vytvořili tak prostornou denní zónu. Propojili ho však i se zahradou, takže atmosféra v prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje je úplně odlišná než kdysi.

„Toto podlaží jsme po obou stranách podélně otevřeli skleněnými plochami s výhledem do zahrady. Tím vznikají atraktivní průhledy a zároveň je interiér prosvětlený přirozeným světlem,“ zdůrazňuje hlavní architekt.

Nejvyšší poschodí slouží jako noční zóna. Kromě ložnice k němu patří pracovna, prostorná šatna a ještě větší koupelna. Protože je to poschodí věnované odpočinku a spánku, má nejméně prosklených ploch.

Denní zóna

Vstup do domu vás zavede do prostorné denní zóny, která funguje jako společenská část domu. Navzdory tomu, že zde nenajdete žádné dveře, je podlaží funkčně rozčleněno na kuchyni s jídelnou a obývákem, na kterou navazuje terasa.

Tohoto praktického členění architekti dosáhli pomocí světle modrého boxu umístěného doprostřed dispozice. Z jedné strany zahrnuje kuchyňskou linku, uvnitř ukrývá hygienu a komoru.

kuchyň propojená s obývákem

Modrý box (vpravo) uvnitř ukrývá komoru a koupelnu Zdroj: Peter Jurkovič

Obývací pokoj

Fakt, že majitelé jsou umělecky zaměření, je zřejmý prakticky z každého koutu domu – ani nemusíte vědět, že součástí domu je ateliér. Zajímavé obrazy pokrývají celou stěnu za gaučem v obýváku.

Všimněte si knihovny vlevo, která je zakomponovaná do multifunkčního centrálního boxu. Pojivem celého podlaží je kolejnicové stropní osvětlení.

Ateliér

Ze zádveří v druhém nadzemním podlaží, které je z jedné strany na úrovni ulice, z druhé však vysoko nad svahem, vede jednoramenné schodiště o poschodí níž.

Zde architekti ve velké míře zachovali původní dispozici, změnili však funkci jednotlivých místností. Dnes tu najdete nahrávací studio, ateliér, pokoj pro hosty a pracovnu.

Podobně jako první část ateliéru, určená na tvorbu, i jeho druhá část, kterou majitelé používají k uskladnění děl a jejich vystavení, má východ na terasu. Z terasy prvního nadzemního podlaží schody vyjdete rovnou do svažité zahrady.

Galerie:

 

Text: Sabína Zavarská
Foto: Peter Jurkovič
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: Inspirace bydlení
Sdílejte článek

Diskuze