Zdroj: BoysPlayNice

Stotřicetiletou chalupu rekonstruovali se vší úctou ve snaze zachovat co nejvíce. Nevšední použití skla vás ale překvapí!

20. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Sklo je dnes velmi často používaným materiálem při řešení novostaveb nebo moderních přístaveb. Díky němu mizí hranice mezi interiérem a exteriérem, do interiéru vniká záplava přirozeného světla a prostory jsou najednou větší a příjemnější. Viděli jste však už použití skla jako jednoho z nejdůležitějších materiálů při rekonstrukci stotřicetileté dřevěné chalupy? Výsledek vás okouzlí!

Zadání zrekonstruovat starou dřevěnou chalupu, která už nebyla v optimálním stavu, řešili Mjölk architekti – tým architektů, kteří do projektů vkládají radost ze svobody a kreativity. Při každém projektu se snaží co nejvíce poznat kontexty stavby a touhy klientů, aby jim dali prostor a život. K návrhům přistupují přísně – je důležité, aby byla plná spokojenost na obou stranách. Oživení staré chalupy pojali s úctou k původnímu, ale nechybějí ani hravost, překvapení a vtip.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce interiéru více než stoleté chalupy v Třebenicích

Architektonická hra o kontrastu i harmonii

„K rekonstrukci sto třicet let staré chalupy v Jizerkách jsme přistoupili jako k preparaci. Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, všechno jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupu, kde kdysi stála přístavba, jsme přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního poschodí. Vznikl kontrast a zároveň harmonie mezi původní částí a novou přístavbou – a o to nám v naší architektonické hře šlo,“ vysvětlují Mjölk architekti.

Jídelna - Denní prostor s kuchyní a obývacím pokojem - Skleněná chalupa v Kořenově

Moderní kuchyň přímo navazuje na původní hlavní pokoj a vytváří zajímavý kontrast. Zdroj: BoysPlayNice

Skleněná přístavba s měděným stropem zrcadlí atmosféru zvenčí

Centrem hlavního denního prostoru, i dispozice celého domu, je pec. Okolo ní obíhají jednotlivé části interiéru, přičemž se střídá původní s novým, minulost s budoucností. Nový obytný prostor vyrostl na místě původní kůlny. Lehká transparentní konstrukce vyplněná skleněnými tabulemi vymezila prostor pro velkorysý obývací pokoj.

Obývací část - Skleněná chalupa v Kořenově

Lehká transparentní konstrukce vyplněná skleněnými tabulemi vymezila prostor pro velkorysý obývací pokoj. Zdroj: BoysPlayNice

Kromě toho, že zahrnuje moderní kuchyň a hodně volného místa, přímo navazuje na původní hlavní pokoj a vytváří zajímavý kontrast. Tyto prostory fascinují nejen úžasným výhledem a kontaktem s exteriérem, ale též materiály, které dotvářejí různé nálady.

Snad nejzajímavějším z mnoha prvků, které autoři použili, je lesklý strop obložený mosazí. Odráží nejen dění v prosklené části, ale též každou změnu vnější atmosféry.

Kouzlo interiéru znásobuje kruhový střešní světlík

Do poschodí se dostanete po subtilních ocelových schodech, které se točí v prostoru kolem vypouklého kruhového střešního světlíku. Sklo má důležité slovo i uvnitř. Architekti jím nahradili poškozené dřevěné části, a tak propojuje vnitřní prostor do překvapivého celku. Část podlahy v chodbičce v podkroví je z pochozího skla.

Podkroví z pochozího skla

Část podlahy v chodbičce v podkroví je z pochozího skla. Zdroj: BoysPlayNice

Celé horní podlaží je určeno ke spaní. Najdete zde čtyři ložnice, přičemž velká dětská ložnice je zároveň i hernou. Další dvě ložnice působí příjemně jako klasické pokoje horských chalup, kde se tak fantasticky spí.

Většinu nábytku navrhli sami

Decentně vybavený interiér tvoří architekty na míru navržený nábytek. Zrcadlí kvalitu ruční práce řemeslníků z Jizerských hor. Nové kusy doplňuje klienty zvolený starý nábytek. Kousek od chalupy stojí téměř neviditelná betonová stavba zapuštěná do terénu. Nachází se v ní sauna.

Ložnice v podkroví - Denní prostor s kuchyní a obývacím pokojem - Skleněná chalupa v Kořenově

Sklo je součástí interiéru i v podkroví. Zdroj: BoysPlayNice

Nové prvky s minulostí nesoupeří, fungují vedle ní

„Dům jsme opravili s myšlenkami na budoucnost, ale zároveň jsme se nechtěli vzdát všech těch krásných, divokých a nepohodlných vlastností, které mu zůstaly z minulosti. Zachovali jsme, co jen šlo. To zbylé jsme doplnili novou kvalitou, která se s minulostí nesnaží soupeřit,“ doplňují autoři odvážné a inspirativní rekonstrukce.

Exteriér v noci - Skleněná chalupa v Kořenově

Dům opravili s myšlenkami na budoucnost, ale zároveň se nevzdali i těch krásných, divokých a nepohodlných vlastností, které mu zůstaly z minulosti. Zdroj: BoysPlayNice

Použité materiály

Původní chalupa – výměna a doplnění dřevěných prvků konstrukce, nový obklad obvodových stěn sibiřským modřínem, nová šindelová krytina.

Přístavba – ocelová konstrukce na monolitické betonové podezdívce, opláštění velkoformátovým bezrámovým zasklením.

Interiér – pohledový beton podlahy a podezdívka přístavby, mosazný podhled, mosazné obklady ocelových sloupů, pochozí skleněné podlahy v podkroví. Kuchyň a nábytek zpracované firmou Sollus, dubové dřevo, mosazné konstrukce a černá matná kompaktní deska. Atypická světla podle návrhu Mjölk vyrobená z mosazi kovotiskařskou dílnou Dekorax.

Skleněná chalupa

architektonický ateliér: Mjölk architekti
lokalita: Horní Polubný, Kořenov, Liberecký kraj, ČR
zastavěná plocha: 189 m²
hrubá podlahová plocha: 239 m²
užitná plocha: 121 m²
plocha pozemku: 3 364 m²
objem: 754 m3
projekt: 2018
realizace: 2020
dodavatel: AronHouse, s. r. o.
interiér: Sollus nábytok, s. r. o

Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: nábytek na míru přístavby rekonstrukce chalupy skleněné plochy světlíky
Sdílejte článek

Diskuze