Veget na vegetační střeše
Zeleň na střeše, proč ne? Už dávno neplatí, že zeleň je výsadou zahrady, nové materiály umožňují přenést kus zeleně i nad hlavy lidí.
Zelené střechy mají množství pozitivních vlastností, kvůli nimž se vyplatí zvážit jejich realizaci: přispívají ke zdravému klimatu, podporují kvalitu ovzduší produkcí kyslíku, zprostředkovávají kontakt člověka s přírodou uprostřed městské výstavby, zadržují srážkovou vodu, filtrují škodliviny v ovzduší a chrání povlakovou krytinu před výkyvy teploty a UV zářením. Vegetace také zlepšuje akustické vlastnosti střechy, významnou měrou prodlužuje životnost hydroizolace a zvyšuje protipožární ochranu budov. Na druhé straně, zelená střecha se dosud vyznačovala zvýšenými náklady na její návrh a realizaci, zvýšenou statickou zátěží na nosnou konstrukci, ale také intenzivní a drahou údržbou. Vývoj materiálů však pokročil i v této oblasti a mnozí výrobci nabízejí lehká systémová řešení. Hmotnost suchého systému Urbanscape od Knauf Insulation je 15 až 20 kg/m2, po úplném nasáknutí vodou se zvýší na 32 až 80 kg/m2. Systém zahrnuje všechny vrstvy od hydroizolace přes kořenovou membránu, odvodňovací systém, substrát z minerální vlny až po vegetační vrstvu s extenzivní zelení. I další výrobci nabízejí systém lehké a bezúdržbové extenzivní zelené střechy, obvykle je najdeme ve dvou variantách – s parozábranou nebo s obráceným pořadím vrstev. Například program Zelená střecha od firmy Icopal je systém, který spočívá v dodávce a montáži všech prvků včetně hotové zelené rostlinné vrstvy, která se na střeše rozvine z balu. Nabízí kompletní dodání systému skládajícího se z hydroizolace, tepelné izolace, drenážní a retenční vrstvy a vegetačních rohoží. Celková hmotnost systému je 55 kg/m2 a neobsahuje žádný střešní substrát.
Pokud jste si zvolili pochozí variantu ploché vegetační střechy, můžete ji využívat i na příjemný odpočinek. Stačí rozložit lehátka a budete se cítit jako uprostřed rozkvetlé louky.
Zeleň na ploché i šikmé střeše
Vegetační střechu lze realizovat na ploché i šikmé střeše. Při vyšších sklonech střech je však nutné dostatečně zabezpečit vegetační vrstvu, aby nedošlo k jejímu sesuvu. Z hlediska vegetace jsou na šikmé střechy s větším sklonem vhodnější travnaté porosty nebo mechy. Naopak, u ploché střechy jsou možnosti výběru vegetace širší, protože plochá vegetační střecha může sloužit i jako zahrada. V případě, že uživatel upřednostňuje zeleň nenáročnou na péči, vhodná je extenzivní zeleň. Pokud se přiklání ke stromům, keřům či zahrádce, správnou volbou je střecha s intenzivní zelení. Systém Zelená střecha Icopal a stejně i systém Urbanscape jsou tvořeny extenzivní zelení, takže jsou vhodné na ploché, ale i šikmé střechy.
Maximální sklon vegetační střechy
V podstatě je sklon střechy neomezený a závisí jen na technickém řešení zabezpečení zelené části (vegetace) proti sesouvání ze střechy. Dá se říct, že vegetační střechu lze realizovat s jakýmkoli sklonem, i 90°, ale je to technicky složité a náročné. V systému Zelená střecha Icopal se u plochých střech doporučuje použít sklon od 2° do 6°. Krytina musí být vyspádovaná směrem k odvodňovacím bodům. U šikmých střech je systém Zelená střecha Icopal vhodný při sklonu od 7° do 35°. U šikmých střech je potřebné uvažovat o instalaci dodatečných prvků – prahů zabraňujících sesouvání vrchní vegetační vrstvy. Systém Urbanscape je možné aplikovat do sklonu 15°.
Jaké rostlinky použít?
Na vegetační střechy lze použít intenzivní nebo extenzivní zeleň, v závislosti na způsobu využívání střechy. Extenzivní zeleň je forma vegetace, která se dokáže udržet a rozvíjet sama a má schopnost přizpůsobit se daným podmínkám. Vyznačuje se nenáročnou vegetací s výškou vegetačního souvrství v rozpětí 60 až 150 mm. Intenzivní zeleň zahrnuje zatravněné plochy, keře a v ojedinělých případech i stromy s výškou vegetačního souvrství více než 300 mm. Tato vegetace klade vyšší nároky na strukturu vrstev a na pravidelné zásobování vodou a živinami. Vegetaci Zelené střechy Icopal tvoří hlavně mechy, různobarevné rozchodníky a kvetoucí byliny, které se dokážou udržet a rozvíjet samy a mají schopnost přizpůsobit se daným podmínkám. Rohože, které se v daném systému používají, jsou navíc odolné proti šíření plevele. Vegetační kryt systému Urbanscape tvoří rozličné druhy rozchodníku – mimořádně odolné a mrazuvzdorné trvalky s dužinatými listy, které se dobře daří na skalkách a v zahrádkách.
S jakou péčí musíte počítat?
Způsob péče o vegetační střechu závisí vždy na druhu vegetační střechy a jejím ozelenění. Intenzivní vegetační střechy vyžadují pravidelnou údržbu jako jakákoli jiná zahrada, tedy sekání trávníku, stříhání keřů a stromů, pravidelné odstraňování plevele, hnojení a zavlažování. Naproti tomu extenzivní střecha je prakticky bezúdržbová. Samotný systém Zelená střecha Icopal vyžaduje jen minimální údržbu. Střechu není nutné sekat, jednou za rok stačí aplikovat vhodná hnojiva a jednorázově zkontrolovat a vyčistit střešní odtoky. Vegetační kryt Urbanscape je třeba jednou nebo dvakrát ročně přihnojit hnojivovým systémem a podle místních klimatických podmínek zvolit vhodný zavlažovací systém.
Vegetační střecha mnohem lépe chrání objekt před klimatickými změnami a výkyvy teplot během jednotlivých ročních období.
Skladba střešního pláště Urbanscape
1 – vegetační vrstva z rozličných druhů rozchodníku
2 – substrát z minerální vlny
3 – odvodňovací systém Urbanscape
4 – kořenová membrána
5 – hydroizolace
6 – nosná konstrukce
Skladba střešního pláště Urbanscape s parozábranou
1 – vegetační vrstva z rozličných druhů rozchodníku
2 – substrát z minerální vlny
3 – odvodňovací systém Urbanscape
4 – kořenová membrána
5 – hydroizolace
6 – tepelná izolace z minerální vlny
7 – parozábrana
8 – nosná konstrukce střechy
* U střech se sklonem větším než 6° závisí druh vegetační rohože na sklonu a tvaru střechy a vyžaduje konzultaci se zástupcem firmy Icopal.
Skladba střešního pláště Zelená střecha Icopal s parozábranou
1 – hotová vegetační vrstva Icomat Green 317 (sklon střechy do 6°)*
2 – retenčně-mikrodrenážní vrstva – 7x Icomat 140
3 – drenážní vrstva Icodren 10 Speed Drainage® SBS (u plochých střech)
4 – podkladový asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukem, vrchní asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukem s funkcí ochrany proti prorůstání kořenů rostlin Graviflex 5,2 Green Roof alebo Graviflex 4,2 Green Roof
5 – tepelná izolace
6 – parozábrana – asfaltovaný pás Foalbit AL S40 celoplošně natavený na předem napenetrovaný podklad penetračním nátěrem Siplast Primer® Speed SBS nebo asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukem Alu-Villatherm®
7 – nosná konstrukce
Skladba střešního pláště Zelená střecha Icopal s obráceným pořadím vrstev
1 – hotová vegetační vrstva Icomat Green 317 (sklon střechy do 6°)*
2 – retenčně-mikrodrenážní vrstva – 7x Icomat 140
3 – drenážní vrstva Icodren 10 Speed Drainage® SBS (u plochých střech)
4 – tepelná izolace lepená na podklad asfaltovým lepidlem Siplast Glue® Speed SBS
5 – penetrační nátěr Siplast Primer® Speed SBS, podkladový asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukem Elastobit GG 40, vrchní asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukem s funkcí ochrany proti prorůstání kořenů rostlin Graviflex 5,2 Green Roof nebo Graviflex 4,2 Green Roof
6 – nosná konstrukce
Před samotnou instalací systému je nezbytné zkontrolovat funkčnost hydroizolační vrstvy ploché střechy a případně upravit výšku atiky a vpusti na odvod dešťové vody.
TEXT Andrea Dingová
Odborná spolupráce: Knauf Insulation, Icopal
FOTO Dano Veselský, Knauf Insulation, Stiebel Eltron, Icopal, thinkstock.cz
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.