Zateplení kontaktní fasády minerální vatou – Montážní postup

14. 09. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Zateplení fasády je nejčastějším způsobem, jak zabránit únikům tepla z domu. Aplikace zateplení se dá, s trochou šikovnosti, zvládnout i svépomocí. Jak na to, čemu se vyhnout a na co si dát pozor se dozvíte v připojeném videu.

1. Příprava podkladu

Desky je možné lepit pouze na soudržný, dostatečně pevný a rovný podklad bez prachu a jiných nečistot. Doporučuje se povrch fasády omýt tlakovou vodou, penetrovat, případně vyrovnat novou omítkou. Rovinnost podkladu by měla být max. 20 mm/m, u minerálních desek s kolmým vláknem max. 10 mm/m. Dále je nutné demontovat veškerá zařízení, která se nachází na fasádě, označit elektrické kabely proti poškození kotvami.

1_priprava-podkladu

2. Založení fasády

Certifikovaný soklový profil s okapničkou je nejčastější způsob založení fasády. Měl by splňovat atest dle požární normy, v současné době jsou již k dispozici kovové i plastové lišty, které vyhoví z požárního hlediska. Plastové profily mají velkou výhodu v tom, že netvoří tepelný most ani výrazně nedilatují. Pracnější, ale též možné, je založení na dřevěnou lať.

3_lepeni-desek

3. Lepení desek

Pěnový polystyren, stejně jako minerální izolace s podélnými vlákny, se lepí pouze po obvodu s vnitřními „body“ tak, aby kontaktní lepená plocha byla min. 40 %. Minerální izolace z kolmých vláken Isover NF333 se vždy lepí celoplošně! Lepení se provádí odspodu nahoru natěsno na vazbu, v některých případech je pak možné vynechat kotvení hmoždinkami. Pro lepení soklových desek Isover EPS Sokl na asfaltové hydroizolace se používají bezrozpouštědlová lepidla na bázi asfaltu, popř. PUR lepící pěny.

4_kotveni-hmozdinkami

4. Kotvení hmoždinkami

Po nalepení desek a přiměřeném vytvrdnutí lepidla (min. 24 hodin) se provádí přebroušení desek brusným hladítkem tak, aby se odstranily případné drobné nerovnosti. Po přebroušení se provádí kotvení desek talířovými hmoždinkami. Množství, délka a umístění hmoždinek jak v ploše, tak pod nebo nad výztužnou síťovinou, vyplývá z projektové dokumentace dle normy ČSN 73 2902 a předpisů výrobce ETICS.

5_ochrana-hran-a-izolace-pri-montazi

5. Ochrana hran a izolace při montáži

Nárožní a ostatní hrany se musí vyztužit speciálními profily, nebo zdvojením výztužné síťoviny při méně náročných aplikacích. U oken a dveří se provede diagonální zpevnění v rozích otvorů pruhem tkaniny o rozměrech cca 300 x 500 mm, který zajišťuje přenesení zvýšeného napětí v těchto místech. U grafitového polystyrenu je nutné během aplikace chránit desky před přímým slunečním zářením, např. ochrannými plachtami na lešení.

6_penetrace-podkladu

6. Penetrace podkladu

Penetrace se provádí pro snížení a sjednocení savosti výztužné vrstvy, aby bylo možno následně bez problémů provádět vrchní tenkovrstvé omítky. Do penetračního nátěru je možné přidat barvu odstínu výsledné povrchové úpravy, nebo rovnou koupit penetraci probarvenou. Toto je velmi vhodné pro výrazné barvy fasády. Vždy bychom ale měli postupovat podle pokynů výrobce penetrace a omítky, kterou budeme používat na domě.

7_zakladni-vystuzna-vstrva

7. Základní výztužná vrstva

Provádí se obvykle po 1-3 dnech od ukončení lepení desek a případném kotvení hmoždinkami. Vyztužení základní vrstvy se provádí ručně plošným zatlačením skleněné síťoviny do předem nanesené stěrkové hmoty na vrstvě tepelné izolace. Stěrková hmota, která prostoupila oky síťoviny se následně uhladí. Ukládání síťoviny do stěrkové hmoty se provádí obvykle směrem shora dolů s přesahem nejméně 100 mm. V místech styku rozdílných druhů tepelných izolantů, nebo v oblasti
s vysokými požadavky na odolnost ETICS proti průrazu se doporučuje výztužnou síťovinu zdvojit.

8_provadeni-povrchovych-uprav

8. Provádění povrchových úprav

Jako povrchové úpravy pro kontaktní zateplovací systémy se nejčastěji používají ušlechtilé tenkovrstvé omítky různého složení, barev a struktur. Dle použitého pojiva se používají omítky akrylátové, silikonové, silikátové a silikon-silikátové. Jednotlivé druhy se liší svými vlastnostmi, zejména propustností pro vodní páru, pružností, zpracovatelností, špinivostí, odolností proti řasám atd. Ruční nanášení a následné strukturování se provádí výhradně nerezovými popř. plastovými hladítky.

Zdroj: PR článek divize ISOVER, SGCP CZ a.s.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: Minerální izolace Minerální vata Minerální vlna stavebni materialy tepelná izolace Zateplení zatepleni Zateplovací vata
Sdílejte článek

Diskuze