Kachlová kamna bez revize a přece s výměníkem? Ano, s modelem Treviso II – od značky HAAS+SOHN

22. 09. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Zákon o ochraně ovzduší způsobil koncem minulého roku v kamnářské branži citelný rozruch. Podle jeho poslední novely musí všechna topidla na tuhá paliva vybavená teplovodním výměníkem projít povinnou revizí. Rozhodující je právě pojem topidlo. Revize se totiž netýká jen kotlů, ale zahrnuje také krbová kamna a krbové vložky s výměníkem. Zákon topidla dělí podle příkonu, revize se týká všech od 10 do 300 kW.

Co je to příkon?

U krbových kamen se nejčastěji uvádí jejich výkon, mezi příkonem a výkonem je ale velký rozdíl. Příkon je množství vstupní energie, kterou kamna potřebují, aby dosáhla svého výkonu. Výkon kamen je pak hodnota příkonu mínus účinnost. Pokud tedy máte kamna s výkonem 10 kW a účinností 80 %, jejich příkon bude okolo 12 kW. Bezpečným způsobem, jak zjistit příkon svých kamen je nahlédnout do technického listu. Prodejce má povinnost ho na požádání poskytnout, často bývá také ke stažení na stránkách výrobce.

Certifikát o revizi musí při kontrole předložit každý. Nezáleží na tom, jestli se jedná o instalaci nových kamen, nebo o „krbovky“, ve kterých se již léta topí. Samotná prohlídka přitom není nejlevnější a je třeba ji pravidelně obnovovat. Návštěva technika vyjde přibližně na 1500 korun, osvědčení o revizi pak platí dva roky. Navíc, pokud kontaktujete nejbližší kominictví, můžete se setkat s odmítnutím. Revizní technik totiž musí mít školení pro každou značku kamen zvlášť. Nejlepší je opět obrátit se na výrobce. Většině z nich se do dnešního dne již povedlo proškolit slušnou řádku firem a dokáží doporučit nejbližšího servisního partnera.

Úspora 7500 korun

Pokud počítáme s průměrnou životností krbových kamen 10 let, vyjdou vás všechny revize cirka na 7500 korun. Je tu ale způsob, jak nepřijít o výhody krbových kamen s výměníkem, a přesto se revizi vyhnout. Stačí pořídit si kamna s příkonem pod 10 kW. Jednou z mála možností jsou krbová kamna Treviso II s výměníkem od domácího výrobce HAAS + SOHN Rukov. Jejich příkon je 9,9 kW, proto revizi nepotřebují.

Kachlová kamna Treviso II s výměníkem, kachlový sokl, barva kachle medovník. zdroj HAAS+SOHN Ruko

Kachlová kamna Treviso II s výměníkem, kachlový sokl, barva kachle medovník. zdroj HAAS+SOHN Rukov

Konstruktérům od HAAS + SOHN se podařilo obléknout moderní technologii spalování do tradičního hávu připomínajícího starou kachlovou pec. Terciální spalování a možnost dokoupení vychlazovací smyčky je dnes již samozřejmostí. Příjemným překvapením je ale vyměnitelný výměník. Soustavu trubek, která předává teplo z ohně do vody lze totiž montovat i dodatečně. Můžete si tak třeba nejprve koupit Treviso II bez výměníku a výměník dokoupit, nebo si přestavět výměníkovou variantu zpět na klasický horkovzdušný provoz.

Treviso II se dodává v několika barevných variantách. Letos by mohla být nejoblíbenější zelená, která je ostatně i barvou roku 2017. Kachle lze ale mít také v odstínu medovníku, nebo slonové kosti. Spodní sokl může být bílý, nově je v nabídce také varianta s kachlovým soklem. Treviso II s výměníkem nabízí celá řada obchodů po celé republice. Jejich kompletní seznam najdete přímo na stránkách firmy HAAS + SOHN Rukov.

Vždy s topenářem

I když pořízení „krbovek“ s výměníkem nemusí nutně znamenat starost o povinné revize, platí, že zapojení kamen by měl provést zkušený topenář. Voda ve výměníku sice málokdy dosáhne 100 stupňů, přesto je třeba si uvědomit, že jde o systém plný horké natlakované kapaliny. Špatně zapojený výměník se může snadno stát časovanou bombou. Jako všechno jsou totiž i krbová kamna stále složitější a kvalitní věci fungují zkrátka jen tehdy, pokud se správně používají.

ZDROJ: PR článek společnosti HAAS+SOHN Rukov

Kategorie: Vytápění
Tagy: kachlová kamna kamna krbová kamna tlak vody
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý večer. Chtěl bych koupit kamna s výměníkem do příkonu 10kW. Nerozumím tomu, kde píšete o příkonu a výkonu.Co je to příkon?

    U krbových kamen se nejčastěji uvádí jejich výkon, mezi příkonem a výkonem je ale velký rozdíl. Příkon je množství vstupní energie, kterou kamna potřebují, aby dosáhla svého výkonu. Výkon kamen je pak hodnota příkonu mínus účinnost. Pokud tedy máte kamna s výkonem 10 kW a účinností 80 %, jejich příkon bude okolo 12 kW. Bezpečným způsobem, jak zjistit příkon svých kamen je nahlédnout do technického listu. Prodejce má povinnost ho na požádání poskytnout, často bývá také ke stažení na stránkách výrobce.Smím Vás poprosit o zaslání technického listu, kde bych si mohl přečíst příkon kamen. Celkový ne dělitelný na vodu a do prostoru. Děkuji Vám za informace a doufám, že se ozve spol. H+S. Zdraví Antonín Vláčil

    Antonín Vláčil