Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou součástí domovů a chalup už desítky let. Předchůdci dnešních moderních kachlových kamen byly využívány především v horských oblastech. Švýcarska a Itálie. Dnešní podoba kachlových kamen, která jsou uzavřená, se vyvinula z postupného zvětšování obezdívek kolem otevřeného ohně. Postupné změny doznal i design, který byl často i uměleckým dílem, se kterým se můžeme setkat na hradech a zámcích. Často se kachlová kamna stávala dominantou celého prostoru a to vydrželo až dodnes. Nejčastěji byly a jsou vyráběny z keramických materiálů a jejich součástí je topeniště, tahový systém a teplosměnná plocha.
Krbovou vložku, nebo kamna?
Biokrby

Krbovou vložku, nebo kamna?

Otázka velmi podobná té ze Shakespearova Hamleta – být, či nebýt? Odpověď na ni není vůbec jednoduchá, ale ne nemožná. Stačí se obrátit na šikovné odborníky.

Kachlová kamna nepatří jen na chalupu
Americká kamna

Kachlová kamna nepatří jen na chalupu

Neustálý vývoj nových technologií, modernizace výrobků i procesů, „zrychlování doby“, jak často slýcháme, s sebou přináší i nový fenomén – návrat ke kořenům a k tradičním hodnotám. K těm zajisté patří i oheň a vytápění v kamnech.

Pohoda u krbových kamen začíná již správným zatopením
Kachlová kamna

Pohoda u krbových kamen začíná již správným zatopením

Blíží se doba podzimních plískanic a dlouhých večerů. Jste-li majiteli rodinného domku či víkendového bydlení s možností užít si romantiky u krbu nebo máte v plánu v nejbližší době pořídit si interiérový zdroj vytápění, měli bychom pro Vás pár tipů a doporučení.

V současné době tuzemští i zahraniční výrobci kachlových kamen vyvíjejí své designérské výrobky, které splňují veškeré požadavky na moderní topidlo. Díky jedinečným designům se stávají moderní kachlová kamna nezbytným doplňkem moderních domácností a chalup, ale i v tradičně pojatém interiéru mají své místo.

kamna - HOME

V neposlední řadě jsou vhodná i nízkoenergetických domů, kde se uplatňuje malé sálání tepla. Ohřevu vzduchu v místnosti je dosaženo převážně konvekčním teplem, částečně ale i teplem sálavým. Konvekční vytápění je dosaženo principem, kdy vzduch z místnosti vstupuje do kamen ve spodní části a při prostupu vzhůru se ohřívá v konvekčním prostoru tvořeného dvojitým pláštěm tepla.

Sálavé teplo je získáváno především z povrchových ploch kamen, jejichž největším zdrojem sálavého tepla jsou prosklené prostory dvířek kachlových kamen. Při instalaci a výběru kachlových kamen je nutné řešit mimo rozměru, designu a hmotnosti i vývod kouřovodu a jaký bude tah v komínu.

Dnešní kachlová kamna jsou vyráběna tak, že splňuje nejpřísnější evropské emisní limity.

kachlová kamna

Rozdělení kachlových kamen:

Tradiční kachlová kamna

Tradiční kachlová kamna mají regulovatelný tepelný výkon, který se pohybuje od 1,5 kW do 8,5 kW, lze jej jednoduše regulovat pomocí primárního a sekundárního přívodu spalovacího vzduchu. Mohou mít účinnost i přes 80 %, což je v dnešní době garancí ekonomického vytápění při malé spotřebě paliva, takto vysoké hodnoty jsou docíleny především způsobem terciárního spalování.

Velkou výhodou kachlových kamen je skutečnost, že dokáží akumulovat teplo a předávat jej i v době kdy dohořívá palivo ve spalovací komoře. Součástí kachlových kamen jsou často prosklená dvířka, která nám při pohledu na hřejivé teplo dodávají příjemné pocity. Sklo je v těchto dvířkách velmi speciální a může odolat teplotám, až 800° C. Dvouplášťové provedení je vyrobeno tak, že vnější plášť kamen je obložen masivními kachlemi v různých barevných provedeních. Jako topivo je možné použít kusové dřevo, ekobrikety nebo uhelné brikety. Spotřeba paliva je běžně od 0,7 do 2,5 kg.

kamna

Kachlová kamna s teplovodním výměníkem

K dostání jsou i kachlová kamna s výměníkem pro případné připojení nejen topných těles či zásobníkového ohřívače vody, ale i možnosti připojení ke stávajícímu otopnému systému s elektrickým nebo plynový kotlem.

Docílení způsobu terciárního spalování a vysoké účinnosti, která je až 85 % splňují nízké emisní hodnoty. Koncepce vyjímatelného výměníku nám nabízí jednoduchou montáží a demontáží přestavět systém na teplovzdušnou variantu. Výměník je tak schopen předávat do topných těles (zásobníku vody) přes 55 % z celkového tepelného výkonu kamen.

Tepelný výkon je od 3,5 do 10,3 kW, použitelný výkon do topných těles díky výměníku je 7,2 kW. Součástí kachlových kamen jsou často prosklená dvířka, která nám při pohledu na hřejivé teplo dodávají příjemné pocity. Sklo je v těchto dvířkách velmi speciální a může odolat teplotám, až 800° C. Tento typ kachlových kamen nám může ušetřit až polovinu nákladům vytápění. Jsou ideálním způsobem pro vytápění celého domu. Jako topivo je možné použít kusové dřevo, ekobrikety nebo uhelné brikety. Spotřeba paliva je okolo 3 kg.

kamna kamna