Automatické kotle na tuhá paliva: Topit levně neznamená topit neekologicky

29. 10. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Známe to nejspíš všichni. Jakmile začíná topná sezóna, z komínů českých a moravských domů se začínají valit chuchvalce hustého kouře. Přitom topení tuhými palivy, tedy nejen uhlím, ale také dřevem a peletami, nemusí být synonymem […]

Známe to nejspíš všichni. Jakmile začíná topná sezóna, z komínů českých a moravských domů se začínají valit chuchvalce hustého kouře. Přitom topení tuhými palivy, tedy nejen uhlím, ale také dřevem a peletami, nemusí být synonymem neekologického topení. Jen stačí zvolit vhodný kotel.

 

Topení uhlím levně a bez emisí? Jednoduše!

Stále známější volbou jsou takzvané automatické kotle. S klasickými kotli na tuhá paliva mají společné pouze to, že do obou sypeme uhlí, pelety nebo biomasu. Jinak se jedná o zcela moderní zařízení, která dokonale vyhoví požadavkům na vytápění jedenadvacátého století.

Výhody automatických kotlů na tuhá paliva představuje Petr Lysek, který se již sedmým rokem zabývá výhradním dovozem oblíbené značky HKS Lazar.

„Výhod je celá řada,“ uvádí P. Lysek. „Zaprvé zákazníky zajímá roční úspora nákladů za vytápění.“ Ta činí oproti klasickým kotlům až 30% úspory ročně. U rodinného domu se v závislosti na jeho energetické ztrátě může jednat o částku kolem 7 000 až 10 000 Kč.

„Další výhodou je jednoduchost a komfort obsluhy,“ pokračuje Petr Lysek. „Automatický kotel je vybaven zásobníkem paliva o velikosti cca 250 litrů, který se doplňuje v sezoně jednou za tři dny, mimo sezonu jednou za týden. V létě, kdy slouží k ohřevu vody, stačí palivo doplnit pouze jednou měsíčně.“
Přikládání pak řídí kotel sám tak, aby udržel stabilní teplotu v domácnosti. Nehrozí tedy přetápění objektu anebo naopak vyhasnutí kotle.

Většina automatických kotlů splňuje emisní normu 3. Klasický kotel na uhlí vyprodukuje za topnou sezonu asi 250 kg škodlivého popílku. Jedná se o tak jemný prach, že jej nedokážou odfiltrovat ani plíce a tím přímo ohrožuje zdraví. Oproti tomu automatický kotel vyprodukuje ročně pouze cca 6 kg popílku.

I proto bude od roku 2014 zakázán prodej klasických kotlů 1. a 2. třídy a jejich majitelé začnou být pravděpodobně znevýhodňováni pomocí možné komínové daně.

V čem se liší automatické kotle?
„Automatické kotle mohou být na uhlí, a to jak černé, tak hnědé, dřevěné pelety nebo biomasu,“ uvádí P. Lysek. „Fungují buď na jedno konkrétní palivo, anebo nabízejí kombinovaný provoz. Zároveň se liší vnitřní konstrukcí podavače, který může být buď šnekový, anebo pístový, materiálem výměníku, jenž může být litinový nebo ocelový a vlastnostmi, a funkcemi řídicího systému.“ To všechno ovlivňuje výkon, účinnost a také životnost kotle.

PORADNA: Jaký kotel se hodí k našemu domu?


Nový nebo dobře rekonstruovaný rodinný dům

Tepelná ztráta do 8 kW; podlahový systém vytápění nebo radiátory s tepelným spádem 35/30 °C nebo 45/40 °C, domácnost obývaná čtyřčlenná rodina

Petr Lysek: „Pro novostavbu anebo pečlivě rekonstruovaný dům, který dokáže snížit svou tepelnou ztrátu na 8 kW, je jednoznačně ekonomicky nejvýhodnější tepelné čerpadlo. Navrhuji čerpadlo TNG Air HD 1100 Si 10 kW s cenou 114 500 Kč, dovozce GAS KOMPLET. Cena včetně instalace celkem cca 150 000 Kč.“

Starý nebo nedostatečně zateplený rodinný dům
Tepelná ztráta < 15 kW; radiátory s tepelným spádem 70/50 °C, čtyřčlenná rodina Petr Lysek: „Pokud není šance, že by majitel dokázal objekt do dvou tří let zabezpečit tak, aby tepelná ztráta klesla na hodnotu kolem 8 až 10 kW a zároveň došlo k výměně systému radiátorů za nový s nižším tepelným spádem, navrhuji ocelový automatický kotel HKS Lazar EKO KOMFORT 25 kW s možností provozu na černé a hnědé uhlí a pelety. Cena 57 900 Kč, dovozce GAS KOMPLET. S instalací celkem cca 110 000 Kč bez investice do komínu.

Pro výpočet optimální varianty u vašeho domu využijte nástroj MojeKalkulačka.com.

Kategorie: Novinky
Tagy: cambria palivo topeni
Sdílejte článek

Diskuze