Krádeže nemovitostí aneb jak nevletět do sítě podvodníkům

02. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Krádeže nemovitostí v současné době média skloňují ve všech pádech. Nabízí se ale otázka, je to skutečně tak snadné, abychom přišli o nemovitost? A jakým způsobem se před podvodníky bránit? Odpověď na to má Ing. […]

Krádeže nemovitostí v současné době média skloňují ve všech pádech. Nabízí se ale otázka, je to skutečně tak snadné, abychom přišli o nemovitost? A jakým způsobem se před podvodníky bránit? Odpověď na to má Ing. Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality holding, a.s.

Základní chybou je vlastní nepozornost a neopatrnost

I když jsou podvodníci stále rafinovanější a drzejší, přijít o nemovitost zase tak snadné není. „V praxi se o ni může připravit ten, kdo například podvodníkovi omylem udělí plnou moc k nakládání s nemovitostí. Může se tak stát například při poskytování úvěru, kdy řada lidí ani neví, co vlastně podepisuje. Krajní možností je zfalšování podpisu na kupní smlouvě či plné moci bez vědomí vlastníka,“ říká Ing. Miroslav Jonáš.

4 preventivní opatření

Před zbytečnými problémy se chraňte předem a dbejte základních bezpečnostních pravidel.
• Čtěte vše, co podepisujete – zejména úvěrové smlouvy a vícestránkové dokumenty, kde se může cokoliv skrýt.
• Občanský průkaz nedávejte z ruky – kopírování vašeho OP v bance, úvěrové společnosti nebo u prodejce automobilů můžete odmítnout. Postačit si musí i s prostým opsáním údajů. Nikdy neponechávejte OP jako zástavu!
• Krádež či ztrátu občanského průkazu okamžitě nahlaste – učiňte tak na obecním či městském úřadu v místě vašeho trvalého bydliště.
• Alespoň 1x ročně se v katastru nemovitostí ujistěte, že vám nemovitost stále patří.

mmreality-foto

Zákon chrání nejen původního vlastníka, ale i nového nabyvatele. Existují však zákonné lhůty
Pokud se jako majitel ve veřejném seznamu dozvíte jakoukoliv nepravost, Ing. Miroslav Jonáš radí: „Dožadujte se nápravy v souladu s §985 občanského zákoníku, a to dohodou nebo pokud to není možné soudní cestou. Od doby provedení zápisu ve veřejném seznamu vám běží tříletá zákonná lhůta, kdy se můžete domáhat jeho výmazu. Poté se váš nárok promlčuje, proto doporučuji pravidelnou kontrolu ve veřejném seznamu.“

Zdá se vám to absurdní a nespravedlivé? Dle nového občanského zákoníků musí být chráněn též nový nabyvatel, který nemovitost koupil v dobré víře. Vaší povinností je si nemovitost hlídat před zneužitím a v případě nezákonného nakládání neprodleně jednat. Jak ale sám Ing. Miroslav Jonáš potvrzuje, riziko je skutečně malé. Podvodník by si nejprve musel zajistit přebírání vaší pošty, jelikož vyrozumění z katastrálního úřadu přichází celkem dvakrát, a to přímo na adresu majitele nemovitosti.

M&M reality holding, a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: kradeze nemovitosti Nemovitosti reality
Sdílejte článek

Diskuze