Zloději si váš byt vytipují i na Facebooku!

Zloději si váš byt vytipují i na Facebooku!

29. 04. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Rádi se svým kamarádům chlubíte, když odjíždíte na dlouhou dovolenou? Sdílíte prosluněné fotky a netradiční zážitky? Měli byste vědět, že se tyto informace můžou velmi snadno dostat do špatných rukou a vystavit váš opuštěný byt […]

Rádi se svým kamarádům chlubíte, když odjíždíte na dlouhou dovolenou? Sdílíte prosluněné fotky a netradiční zážitky? Měli byste vědět, že se tyto informace můžou velmi snadno dostat do špatných rukou a vystavit váš opuštěný byt riziku vykradení. Potvrdil to výzkum, který provedla společnost Jablotron mezi českými vězni odsouzenými za vloupání a krádeže.

Výzkum proběhl koncem roku 2012, kdy ještě nikdo z vězňů neměl ani tušení, že co nevidět se mnozí z nich dočkají amnestie od prezidenta Klause. Cílem bylo zjistit zkušenosti pachatelů vloupání a odhalit nejnovější trendy při páchání této trestné činnosti. Tři čtvrtiny dotazovaných vězňů uvedlo, že nejsnazší cestou do bytu jsou pro ně nedostatečně zabezpečená okna. Také sklep a garáž jsou pro zloděje ideální, naopak vstupní dveře často ani nezkouší, natož pak vloupat se k vám přes střechu. 

Zloději si váš byt vytipují i na Facebooku

Spoléháte na to, že během vaší dovolené ohlídají váš dům sousedé? Lidí v sousedních domech se nebojí více jak 80 procent dotázaných zlodějů. Podobně zbytečné je bohužel spoléhat na venkovní žaluzie a fólie na oknech. Pokud chcete zvýšit šance, že váš dům přejdou zloději bez povšimnutí, opatřete si alarm. Věřte nebo ne, více než půlku dotázaných zlodějů odradí samotný nápis „Objekt je napojen na pult centrální ochrany“ a stejný počet si vloupání rozmyslí díky hlídacímu psovi.

Pozor taky na mylnou představu o tom, že zloději chodí pouze v noci. Nadpoloviční většina sice potvrdila, že pro vnik do rodinného domu jsou noční hodiny lepší, u bytů v panelových domech však téměř 80 procent vězňů uvedlo, že je lepší loupit ve dne. Významné je i zjištění, že necelá polovina zlodějů preferuje vloupání v situaci, kdy v objektu lidé spí. Co se týče tipování objektu vhodných k vykradení, není podíl tipů přes Facebook vůbec zanedbatelný. Stále ale u zlodějů vede postup sledování zvyklostí obyvatel domu či bytu, samozřejmostí jsou tipy od známých a nepříjemně nápadná je i plná poštovní schránka.

Veronika Benešová
zdroj: jablotron.cz
foto: Thinkstock

Kategorie: Novinky
Tagy: bezpecnost byt kradeze zlodeji
Sdílejte článek

Diskuze