Naložte si zeleninu: zdravou lahůdku, kterou ocení i vaše střeva!
Krátce nakládaná zelenina je skvělým způsobem, jak obohatit stravu o zeleninu, která vám nejen pomůže se zdravějším životním stylem, ale zároveň vás zasytí. Navíc je také velmi chutná a osvěžující, jelikož si během procesu nakládání zanechává svou výtečnou křupavou chuť. Řekneme si, jaké výhody pro zdraví tato zelenina má a jak si ji můžete připravit.
Krátce nakládaná zelenina
Zeleninu, kterou chceme krátko uchovat, nakládáme do roztoku soli a octa, aby se zachovala její čerstvost, chuť a textura. Zeleninu můžeme nechat naloženou jen několik minut až několik hodin, podle typu zeleniny a osobní preference.
Proč je krátce nakládaná zelenina zdravá
Zelenina je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, které jsou důležité pro naše zdraví. Navíc má vysoký obsah probiotik, které jsou prospěšné pro naše trávení a imunitní systém. Pokud trpíte nadýmáním, pálením žáhy nebo jinými trávicími potížemi, může být nakládaná zelenina pro vás skvělým řešením.
Jaká zelenina se hodí pro rychlé nakládání
Naložit můžete doslova jakoukoli zeleninu. Vyzkoušet můžete například okurky, cuketu, dýni, řepu, tuřín, ředkvičky, mrkev, kedlubny, cibuli, květák, papriky, chřest, zelené fazolky a další.
Krátce nakládaná zelenina je nejen vynikající, ale také je to snadný způsob, jak uchovat čerstvé i přebytky zeleniny. Směs zeleniny vytváří zajímavější kombinace, které báječně doplní každou svačinu i další pokrmy.
Jak dlouho vydrží nakládaná zelenina
Nakládaná zelenina vydrží v chladu až 1 měsíc.
Jaké jsou nejvhodnější bylinky a dochucovadla
Na nakládání je nejlepší to, že si s chutěmi a kořením můžete různě hrát a experimentovat. Vyzkoušet můžete například následující koření a bylinky:
- Celé koření: fenykl, koriandr, kmín, hořčice, anýz, kopr, pepř, jalovec, nové koření, celý hřebíček, badyán.
- Čerstvá dochucovadla: cibule, česnek, zázvor, kořen kurkumy, křen, citronová kůra, pomerančová kůra, limetková kůra.
- Bylinky: tymián, šalvěj, rozmarýn, pažitka, šalvějová nať, bobkový list, koriandr.
Recept na krátce nakládanou zeleninu s jalapeňos (pro milovníky pálivých pokrmů)
Co budete potřebovat
- 1 středně velká mrkev, oloupaná, nakrájená na kolečka nebo sirky
- ¼ hlavy květáku – malé růžičky
- ½ velké červené cibule, nakrájené na tenké plátky
- 1 středně velká okurka na nakládání, oloupaná, nakrájená na kolečka nebo na tenké plátky
- 3 až 4 jalapeňos, konce okrájené a semena odstraněná, pokud jsou velmi pálivé, nakrájené na plátky (volitelné, jelikož pak je zelenina skutečně pikantní, takže toto je volba pouze pro odvážlivce)
- 2 až 3 stroužky česneku, rozmačkané a nakrájené na plátky
- 2 lžičky celého pepře, nepovinně
- 2 lžičky celých hořčičných semínek, nepovinně
Na slaný nálev:
- 1 šálek bílého destilovaného octa
- ¼ šálku rýžového nebo jablečného octa
- 1 ¼ šálku vody
- 2 lžičky mořské soli
- 1 lžíce cukru
Postup
Najděte dvě půllitrové sklenice s víčkem. Ujistěte se, že je sklenice čistá, nalijte do ní malé množství bílého octa, zašroubujte víčko a několik sekund s ní třepejte. Nechte asi minutu odstát a poté vypláchněte. (Na tomto kroku není nic vědeckého; je to jen jednoduchý krok, který byste měli dělat, abyste měli lepší pocit z čistoty sklenic.)
Sklenice naplňte připravenou zeleninou a všemi dochucovadly, která používáte, jako jsou zrnka pepře, česnek, hořčičná semínka, čerstvé nebo sušené bylinky. Odstavte sklenici stranou.
V malém kastrůlku smíchejte ocet, vodu, sůl a cukr a vařte na středním plameni, dokud nezačne vřít. Míchejte, aby se cukr a sůl rozpustily. Nalijte nálev do sklenice tak, aby pokryl zeleninu a téměř dosáhl horního okraje sklenice. Nechte několik minut vychladnout a poté zašroubujte víčko.
Po vychladnutí na pokojovou teplotu přeneste sklenici do chladničky. Takto naloženou zeleninu lze konzumovat kdykoli, ale nejlépe chutná, pokud ji necháte odležet alespoň den v lednici.
Klasický recept na krátce nakládanou zeleninu
Co budete potřebovat
- Dostatečné množství čerstvé syrové zeleniny k naplnění 2 zavařovacích sklenic: okurky, červená řepa, mrkev, ředkvičky, tuřín, okra, zelené fazolky, chřest, červená cibule, cuketa nebo letní dýně, růžičky květáku, paprika, stonky česneku, cibulky fenyklu.
- 1 polévková lžíce semen koriandru
- 2 lžičky semen fenyklu
- 1 lžička hořčičných semínek
- 6 až 10 stroužků česneku, nakrájet na silné plátky
- 1/2 cibule nakrájené na plátky (nepovinné)
- několik snítek čerstvého kopru (nepovinné) nebo jiných bylinek
Další nepovinné přísady: celé hřebíčky, koprová semínka, celé nové koření, plátky čerstvého zázvoru, čerstvé chilli nebo chilli vločky, celerová semínka, zrnka pepře, kmín, badyán, jiné čerstvé bylinky.
Nakládací nálev:
- 2 šálky octa (libovolného, záleží na vašich preferencích)
- 2 šálky vody
- 2 polévkové lžíce soli
- 4 až 6 polévkových lžic cukru (nebo jeho alternativy nezapomeňte, že cukr se přidává kvůli vyvážení chuti octa, nebudete ho konzumovat).
Postup
Připravte si zeleninu. Dobře ji omyjte a nakrájejte na plátky, čtvrtky nebo na nudličky, případně ji nechte vcelku (zelené fazolky, chřest atd.). V malém hrnci přiveďte vodu k varu, ocet, sůl a cukr a mezitím naplňte připravené sklenice zeleninou. Do dvou čtvrtlitrových zavařovacích sklenic rozdělte česnek a celé koření. Začněte přidávat zeleninu, a pokud přidáváte i cibuli (což doporučuji), navrstvěte několik plátků spolu se zeleninou a čerstvými bylinkami, které chcete přidat (česnek můžete takto navrstvit také, nebo ho dát jako první, je to na vás), a nechte asi centimetr nahoře sklenice.
Pomocí trychtýře opatrně nalijte horkou tekutinu do sklenic a dbejte na to, aby byla veškerá zelenina ponořená, a přitlačte ji koncem dřevěné lžíce. V této fázi můžete přidat další zeleninu, jen se ujistěte, že tekutina zeleninu zcela zakryje a mezi tekutinou a víčkem zůstane alespoň půl centimetru místa.
Nechte na kuchyňské lince vychladnout a po hodině nebo dvou přikryjte a dejte do lednice. Nechte odležet cca 8 až 12 hodin, ještě lépe bude chutnat, pokud ji necháte několik dnů.
Poznámky
- V chladničce vydrží nakládaná zelenina až 2 týdny.
- Pokud nakládáte tužší zeleninu, jako jsou mrkev nebo řepa, můžete ji nejprve povařit 1 až 2 minuty v nálevu (v hrnci), aby mírně změkla. Nepřevařujte!
- Tekutinu na zavařování dejte do hrnce na silný oheň a přiveďte ji k varu. Nalijte nálev na zeleninu a naplňte každou sklenici až do výše 1 cm od horního okraje. Odstraňte případné vzduchové bubliny. Několikrát jemně klepněte sklenicemi o pult, abyste odstranili všechny vzduchové bubliny. V případě potřeby dolijte další zavařovací tekutinu. Uzavřete víčka. Nasaďte víčka na sklenice a pevně je zašroubujte.
- Pro delší skladování vložte naplněné sklenice do hrnce s vroucí vodou a zavařte je. Když se voda opět začne vařit, vařte naplněné sklenice 5 minut a poté je ihned vyjměte. Ujistěte se, že víčka jdou dolů.
Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com