dřevěné obklady
Přestěhovali se z většího domu do menšího a nepocítili žádné omezení. Jak využili interiér?
Majitelé pozemku v krásném přírodním prostředí u vody uvažovali o stavbě domu, který by se uměl jejich potřebám přizpůsobovat. Bylo pro ně důležité, aby se v průběhu času dal změnit a upravovat, aby stále poskytoval pohodlné a příjemné bydlení. Dům snů, který měl splnit všechny současné ambice majitelů a zároveň je přenést do budoucnosti, realizovali norští architekti z ateliéru Saunders Architecture.
Bydlení na ocelových pilířích přineslo majitelům domu panoramatický výhled do okolí
Architektonické studio Rural Design vytváří stavby, které zapadají do přírodního prostředí a navzdory tomu nabízejí všechno potřebné pohodlí. Obvykle jsou obložené dřevem nebo kamenem, mají výraznou geometrii střechy či stojí na ocelových pilířích. Nový projekt, který nazvali „Larch House and Studio“, navazuje na dávnější realizaci s názvem The Hen House (2010).
Chatu postavili z materiálů, které vydrží stovky let. Jejich hlavním heslem byla udržitelnost a dlouhá životnost
Trend udržitelnosti nutí stále více architektů uvažovat v projektech o materiálech, které jsou nejen přírodní a snadno rozložitelné, ale též dlouho vydrží. Nejlépe bez potřeby speciální údržby. Takto k projektu chaty přistupoval i architekt z ateliéru Fjord Arkitekter – Finn Magnus Rasmussen.
Navzdory poloze u cesty zabezpečil majitelům tento nenáročný dům dostatek soukromí venku i uvnitř
Prostředí obce Elsbethen na jihovýchodním předměstí Salcburku tvoří různé typy domů. Rozkládají se na mírném svahu – na úpatí okolní horské krajiny. Majitelé pozemku u cesty si přáli nenáročný dům, který by zabezpečil dostatek soukromí venku i uvnitř. Interiér měl mít otevřenou, světlou atmosféru a plynule přecházet do exteriéru.
Tento originální dům stál majitele jen na něco přes dva a půl milionu korun! Na první pohled malá stavba ukrývá pohodlný domov čtyřčlenné rodiny
Architekt Zdeněk Liška ze studia KLAR se ocitl před úkolem vytvořit bydlení pro vlastní rodinu. „Dítě na cestě, ateliér v plenkách, hluboko do kapes a otázka řešení rodinného bydlení na stole,“ těmito slovy charakterizoval ne právě záviděníhodnou situaci. Naštěstí od rodičů získali část slunné zahrady v obci Staříč, dvacet minut cesty autem od města Kopřivnice, kde má hlava rodiny s kolegou Václavem Kociánem ateliér. Výsledkem je originální dům jen za něco přes dva a půl milionu korun, když nepočítáme vnitřní vybavení.
Udržitelná dřevostavba zateplená balíky slámy, postavená s využitím hlíny z vlastního dvora a dřeva z nedalekého lesa
Vlastníkem pozemku, na kterém stojí nový dům, je mladá uvědomělá rodina. Jejich domov měl co nejméně negativně zasáhnout do přírodního prostředí. Zadání znělo: navrhnout a postavit příjemný prostor pro bydlení z lokálních materiálů, který bude rozložitelný a materiály z něj se dají recyklovat.
Dva architekti dokázali téměř nemožné! Vytvořili unikátní bydlení, které připomíná dřevěnou jeskyni, použili na to tisíc sto dvanáct dílů
Řečtí architekti Apostolos Mitropoulos a Thanos Zervos navrhli a postavili v horském středisku Hyades v Trikala Korinthias nezvyklý projekt. Vznikl jako renovace existujícího prostoru a je charakteristický zakřivenou dřevěnou konstrukcí. Připomíná kamennou jeskyni zformovanou přírodními vlivy, až na to, že je ze dřeva. Není divu, že projekt dostal název „Dřevěná jeskyně“.
Víkendový dům jako dokonalé útočiště na léto i zimu
V italských Alpách vznikl zajímavý dům, který funguje v mnoha ohledech jako místo, kam se majitelé mohou kdykoliv uchýlit. Používají ho jako letní útočiště, zimní útočiště, alpské útočiště, rodinné útočiště.
I takto může vypadat pocta tradicím. Dřevěný venkovský dům postavili na louce
Jednoduchá hra s hmotami může vést k fascinujícím výsledkům. Polští Ultra Architects položili vedle sebe dva stejné obdélníkové domy se sedlovými střechami, ale jeden z nich posunuli poněkud dozadu. Tímto trikem získali zajímavé prostorové členění venku i uvnitř.
Útulná rodinná chata překvapuje nezvyklou dřevěnou fasádou
Styl francouzského ateliéru Chevallier Architectes je rozpoznatelný mezi všemi. Architekti už tři generace působí v alpském údolí Chamonix. „Protože architekturu vnímáme jako formu umění, neustále hledáme inovativní nápady, díky kterým bude projekt jedinečný. Práce se světlem, směs materiálů – dřevo / kov / sklo, harmonická integrace a respektování prostředí pro jedinečné dílo,“ tak charakterizují svou práci samotní Chevallier Architectes. V tomto významu se nese i jejich nejnovější projekt – chata Caraccard.