Které interiérové trendy a styly designéři vůbec nedoporučují?
Mnoho nových interiérových trendů vypadá v magazínu či v katalogu perfektně, ale odborníci před nimi varují. Víte, co se rozhodně nevyplatí zkoušet na vlastní pěst a do čeho by se nepustila ani většina designérů? Navíc nezapomínejme na to, že změny znamenají investice a ty výraznější určitě nechceme dělat jen na jeden dva roky.
Jaké aktuální trendy a styly jsou podle špičkových interiérových designérů velkým NE (a zvlášť, když se do nich chcete pustit sami)?
Maximalismus
Bobby Berk, americký designér, který pracuje pro mnoho slavných tváří, nedoporučuje trendový maximalismus. Tvrdí: „Příliš mnoho je prostě příliš mnoho. V jádře jsem minimalista a líbí se mi prostory, které vytvářejí jeden celek a jsou čisté. I když si myslím, že maximalistický design s množstvím barev, tisků a vzorů v mnoha prostorech funguje, dávám přednost čemusi organizovanějšímu a tlumenějšímu. Kdybych žil v maximalisticky řešeném prostoru, neustále bych měl nutkání párovat věci (a ukládat je!).“
Shabby chic
Styl nazvaný Shabby chic prožívá své velké období. Co to vlastně je? Kombinace stylu vintage s luxusem, doplněná úmyslnými škrábanci, nedokonalostmi a chybami. Někteří mu připisují ženskou romantiku, jiní kýčovitost. Jeho základ má tvořit elegantní nedbalost, která evokuje doby minulé. Už nyní je jasné, že není ideálem pro každého.
Jak se ke stylu shabby chic vyjadřuje známý designér Amhad Freeman? „Cílem mého přístupu k designu je elegance a upravenost, takže se vším, co je přeplněné a maximalistické cítím osobní rozpor. Snažím se vytvářet pohodlné prostory, kde můžete trávit svůj život a jít za svými sny. Design vašeho bytu či domu na vás působí, ovlivňuje vás a já věřím, že by měl být klidný a vyrovnaný, abyste mohli po návratu z rušného dne relaxovat.“
Shabby chic může svou barevností, kombinacemi a schválně poškozeným nábytkem vyvolat příliš stimulace, což není vhodné, chcete-li relaxovat. Další negativní věc, kterou mu mnozí připisují, je maximální neefektivnost a náročnost na údržbu.
Absolutní klasika
Obáváte se jakýchkoliv novinek a trváte na tom, že chcete ve svém bytě či domě tradiční styl? Ani to není vždy nejlepší cesta k celkovému interiérovému designu. Proč? Protože tradiční interiéry jsou působivější a mnohem víc vzrušující, když je kombinujeme s dalšími styly a odkazy. Výsledkem je absolutně jedinečný osobní prostor, ve kterém se budete cítit dobře. Dodržování tradičních řešení funguje dobře v historických domech, ale pro většinu domácností je přínosem kontrast klasiky s modernějšími prvky. Tak, aby vznikly i nečekané okamžiky.
Na co se ještě vyplatí dát pozor?
Dvojstupňové pulty
Držte se dále od kuchyňských linek, které jsou rozdělené na jednu část v běžné výšce a druhou vyšší – sloužící jako bar. Všechno to souvisí s rovnováhou a toto řešení navíc omezuje funkční plochu.
Vícenásobné použití téhož tématu osvětlení
Dobrým pravidlem je, že jedno svítidlo by mělo být v místnosti designově nejvýraznější – v denní zóně obvykle nad jídelním stolem nebo u sedačky. Například, nevypadá dobře použití lampiónového typu svítidla v kuchyni, v jídelně i nad konferenčním stolkem. Méně je i v tomto případě více.
Prázdné stěny
Ať jste si vybrali jakýkoliv styl, nezapomeňte na stěny. Velké čisté plochy přerušují tok designu. Zpestřete je uměním, fotkami, tapetami, nástěnnými svítidly – něčím, co zvýrazňuje hlavní téma vašeho interiérového designu.
Neumíte se rozhodnout?
Interiérový design bývá často náročným řešením, obzvlášť mají-li členové vaší domácnosti odlišný vkus a potřeby. Pokud nevíte, jak to všechno zkombinovat, aby nevznikl nepříjemný chaos, obraťte se na designéra. Ten zapracuje přání všech členů rodiny a nabídne vám několik alternativ redesignu. Samozřejmě je důležité, abyste si s designérem „sedli“.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com