Zdroj: Shutterstock

Tajemství pěstování ve vodě bez zeminy: Některé rostliny je možné mít jen v lahvi či váze

08. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Nemusíte být právě zkušený zahrádkář na to, abyste věděli, že rostliny pro svůj růst, krásu a případnou úrodu potřebují živiny z půdy. Slyšeli jste však už o pěstování pokojových rostlin ve vodě?

Pěstování rostlin – ať už jde o pokojové, venkovní rostliny, nebo bylinky – v nádobách s vodou je nejen zajímavou aktivitou pro začínající zahrádkáře včetně dětí, ale pěstitel též získá působivou dekoraci. Bonus navíc: tento způsob pěstování rostlin je nenáročný na údržbu a odolný vůči chorobám a škůdcům.

Přečtěte si také:
Rostlinné terárium aneb miniaturní zahrada ve skle

Jak množit rostliny ve vodě

Nejčastěji se ve vodě pěstují odřezky rostlin, které chceme rozmnožit. Rozmnožování odřezky z dospělých rostlin se provádí snadno: odřežete osm až deset centimetrů ze stonku mateřské rostliny. Je důležité, aby odřezaná část měla alespoň jeden uzel v místě, kde ze stonku vychází list, a několik listů na konci.

Odřezek vložte do čisté nádoby naplněné čerstvou vodou z vodovodu tak, aby žádný z listů nebyl ponořený, a umístěte ho na místo s jasným, ale ne přímým slunečním zářením mimo jakýkoliv průvan. Pokojová teplota by měla být kolem 21 °C.

Rostlina v ruce

Zdroj: Shutterstock

Vodu vyměňte alespoň dvakrát týdně, aby byla čistá a okysličená. Kořeny se obvykle objeví do tří až čtyř týdnů. Když jsou dlouhé 2,5 až 5 cm, vyberte odřezek z vody a zasaďte ho do dobře propustné výsadbové zeminy.

Jak pěstovat rostliny ve vodě

Je to překvapivé, ale skutečně existuje mnoho rostlin, které můžete pěstovat ve vodě. Samozřejmě, pokud mají všechno potřebné – světlo, živiny, oporu, stálou teplotu, vodu a kyslík.

Oporu může poskytnout samotná nádoba na vodu, živiny přidáte prostřednictvím tekutého hnojiva a voda nejen zavlažuje rostoucí rostlinu, ale poskytuje jí i základní minerály a kyslík. Potřebné míry světla a konzistentní teploty v interiéru dosáhnete snadno – umístěním podle potřeb rostliny.

Rostliny můžete pěstovat ve vodě buď pomocí odřezků, jak bylo popsáno výše, nebo do vody umístěte rostlinu, která už byla zakořeněna v půdě. V tomto případě kořen před ponořením do vody důkladně omyjte.

Péče o rostliny pěstované ve vodě

Základem je správná nádoba. Můžete použít vázu, velkou sklenici nebo jinou skleněnou nádobu. Čiré či barevné sklo nejenže vypadá nejkrásněji, ale též vám umožní mít přehled o kořenovém systému rostliny a zároveň i o čistotě vody.

Rostlina ve sklenici

Zdroj: Shutterstock

Častou chybou jsou nádoby s úzkým hrdlem, protože kořenový systém se rozrůstá a můžete mít později problém vybrat ji. Nepoužívejte ani nádoby vyrobené z mědi, mosazi nebo olova. Kovy obvykle v reakci na hnojivo korodují a mohou poškodit i samotné rostliny.

Jak začít

Vhodnou nádobu naplňte do poloviny květinářskou pěnou, rozdrobeným polystyrenem, štěrkem, perlitem, kamínky, pískem nebo jiným podobným materiálem. Přidejte špetku práškového nebo rozdrceného kousku dřevěného uhlí, aby voda zůstala čistá a voněla.

Světlo

Množství světla, které rostlina dostane, ovlivní kvalitu vody. Pro pěstování ve vodě jsou ideální rostliny, které nepotřebují hodně světla. Pokud totiž rostlina potřebuje přímé slunce, je vysoká pravděpodobnost, že voda se zakalí bakteriemi, kterým se na slunci také daří.

Přečtěte si také:
Kvíz: Poznáte nejznámější pokojové rostliny?

Řasy a hnojiva

Když se v nádobě objeví řasy, rostlinu vyberte, nádobu důkladně vyčistěte a naplňte čistou vodou, do které rostlinu opět vložíte. Vodu vyměňujte každé dva až čtyři týdny a pokojovou rostlinu přihnojujte každé čtyři až šest týdnů. K tomuto účelu je vhodné tekuté hnojivo nebo hnojivo pro hydroponické rostliny, které použijete podle pokynů výrobce.

Jaký typ vody použít

Dešťová voda je skvělou volbou, v pořádku je i balená voda, neobsahuje-li velmi málo minerálů. Některé typy vody však nejsou vhodné k pěstování rostlin. Je to především voda ze studny, která není vždy kvalitní, a voda filtrovaná reverzní osmózou, protože v ní chybějí živiny, které rostlina potřebuje.

Rostliny ve skle

Zdroj: Shutterstock

Voda z vodovodu funguje dobře, ale má-li vysoký obsah chlóru nebo chloraminu, nechejte ji alespoň čtyřiadvacet hodin odstát při pokojové teplotě, až potom do ní rostlinu umístěte.

Rostliny, které se dají snadno pěstovat ve vodě:

  • syngonie
  • begonie
  • aglaonema
  • koleus
  • difenbachie
  • břečťan popínavý
  • filodendron
  • podeňka převislá
  • dračinec pruhovaný – „bambus štěstí“
  • rhaphidophora tetrasperma
  • tradescantia spathacea
  • toulcovka
  • šplhavnice
  • maranta běložilnatá
  • zelenec chocholatý
  • hoja masitá

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dekor
Tagy: pěstování rostlin pokojove rostliny vazy
Sdílejte článek

Diskuze