Škola interiérového navrhování X: Textilní dekorace oken

Škola interiérového navrhování X: Textilní dekorace oken

23. 09. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Okno nás odděluje od venkovního světa a zároveň s ním udržuje jakousi kontinuitu. Pokud zařizujeme byt, může být jedním z klíčových bodů způsob jeho dekorování, který pak bude udávat charakter tohoto spojení.

Pro dekorování oken existuje neomezené množství variant. Než ale začneme, musíme si ujasnit několik důležitých věcí, které ovlivní budoucí výběr. Například je potřeba si uvědomit, co od záclony očekáváme, na kterou stranu je pokoj orientovaný, kolik světla nám v průběhu dne do místnosti proniká. Bude sloužit společenskému životu rodiny nebo v ní budeme pracovat či odpočívat? Má plnit záclona úlohu aranžmá nebo má být zároveň i funkční?

Co říkají trendy
Současný trend v oblasti bytového zařízení a textilu by se dal zjednodušeně charakterizovat jako jednoduchá ušlechtilost, vysoká kvalita materiálů a multifunkčnost.
Často se stává, že minimalistické vybavení řadu lidí odrazuje strohostí a účelovou jednoduchostí, kde člověk se všemi svými potřebami jakoby překážel, doslova rušil harmonii čistého prostoru. Z bytového interiéru nového tisíciletí by však měla vyzařovat především útulnost, pohodlí, přívětivá atmosféra. K tomu přispívají zvláště teplé barvy ve škále od nugátové přes béžovou až po oranžové a červené tóny. Estetické bydlení je svěží kombinací moderny a tradice. Zatímco vybavení interiéru je laděno v tmavých tónech, textilie jsou o to barevně bohatší, materiály luxusnější.
Barevně dokonale vyladěný pokoj. Závěsy jsou sice každý s jiným vzorem, ale i tak se dobře doplňují. Nápadné odstíny a vzory upřednostňují většinou do svých interiérů mladší ročníky. Máte nepřeberné množství možností, jak podle svého vlastního vkusu ozvláštnit pomocí zajímavých záclon či závěsů interiér pokoje.
Závěsy v přehledu stylů
Na různé styly zařizování interiérů navazují i materiály, vzory či barvy, které je reprezentují.
Moderně puristický nadčasový styl propaguje redukované tóny jako čokoládově hnědou, šedou, béžovou a krémovou. Kombinuje zemité odstíny s ledovou modru a tóny lesních plodů s čistými geometrickými ornamenty s aktuální pohyblivou geometrií (op-art). Vedle jednobarevných tkanin je možné dosáhnout zajímavého efektu různými experimentálními technikami jako laserovými vzory, efekty pomačkání, docíleného například kombinací s kovovými vlákny.
Skandinávský styl se zase představuje lehkými, vzdušnými závěsy v přirozeně vyznívajících tónech od bílé přes šedou, béžovou a žlutou až k decentní červenohnědé.
Styl bydlení se středomořským charakterem určují výraznější barvy ve spojení s transparentními materiály a s dezény vycházejícími s folklórní tradice zemí této oblasti. Ovoce, květiny, mořské plody, fauna, flóra – to vše v jemných a rafinovaných barevných kombinacích.
Klasický elegantní styl působí tak trochu nostalgicky a vystihují jej nákladné materiály, nadčasové vzory inspirované anglickým tradičním bydlením. V kolekcích se prezentují vyšívané záclony, luxusní hedvábí s vypalovanými vzory, oboulícní krepy a taft s elegantním leskem. Novinkou jsou art deco vzory tištěné na transparentní materiály.
Retroinspiraci zastupují tentokrát výrazně barvité vzory v duchu pop-artu a op-artu. Retrostyl 80. let přichází zase s komiksovou barevností, a tak se celá škála námětů promítá i do segmentu materiálů sloužících k dekoraci oken.
Aby zastínění mělo ten správný účinek, musí závěs sahat ode zdi ke zdi na všech stranách. Nemusíte se přitom obávat, že dokonale zatemněná místnost bude vypadat ponuře a neútulně. Tradiční spojení záclona – závěs může nahradit kombinace závěs – roleta (žaluzie) nebo záclona – roleta (žaluzie), případně jejich trojkombinace. Jednobarevným závěsem se nedá mnoho zkazit, ale při kombinování výrazných vzorů je při výběru opatrnost na místě.
Moderní materiály
„Výrobci dokážou napodobit len a bavlnu tak skvělým způsobem, že vůbec nepůsobí umělým dojmem a oproti přírodním materiálům se lépe udržují a při praní a čištění se nesrážejí. Ideálním a velice současným materiálem je 100% polyester,“ říká bytová designéra Zuzana Juppeová.
Pokud máte krásný výhled a nechcete se o něj úplně připravit, doporučuje odbornice zakrýt okno jemnou a průhlednou záclonou z organzy. Místnost se tím proteplí a zkrátka nepřijde ani akustika pokoje. Zejména v moderních, minimalistických interiérech, kde je většina stěn holých, včetně podlah bez koberců, mohou záclony změkčit nejenom jejich výraz, ale také tlumit odrážející se zvuky. „Na akustiku místnosti má také vliv délka záclon. Nejenom že jsou záclony s délkou až po zem moderní, místnost také působí jednotným, úhledným dojmem. Čím více je v interiéru zvukopohltivých nebo měkkých materiálů, tím je akustika lepší,“ doporučuje Zuzana Juppeová.
Kdo potřebuje více soukromí, může sáhnout po voilových záclonách. Jsou to většinou hladké, nepříliš průhledné záclony, které mohou být dekorovány tištěnými či vyšívanými vzory.
Moderní materiály vynikají snadnou údržbou. Různé úpravy je chrání proti ušpinění a mají celou řadu praktických vlastností (například většina materiálů se vyrábí v nehořlavé úpravě, záclona se působením ohně nevznítí, ale jenom seškvaří).
Diktát osobního vkusu
Při pořizování nových záclon je moudré vzít v úvahu více hledisek než jen to, že by měly zmírnit sluneční záření a zabránit nežádoucím pohledům zvenku. Důležitost nemůžeme upřít ani otázce osobního vkusu. „Člověk si má po celodenním shonu doma oddechnout, a tak by se měl v domácím prostředí cítit příjemně. Proto by neměl svůj výběr podřídit výhradně stylu zařízení interiéru, ale stejnou měrou má poslouchat svůj osobní vkus. Měl by se obklopit věcmi, které se mu líbí. Vším, z čeho vyzařuje měkkost a pohoda, zkrátka tím, co mu je příjemné,“ dodává Zuzana Juppeová.
Záclony a závěsy nám slouží především jako dekorace, která dodává místnostem osobitý vzhled i útulnou atmosféru. Barva závěsů bývá naprosto individuální a závisí na ladění interiéru, v obývacím pokoji nejčastěji na barvě sedačky, v ložnici navazuje na barvu přehozů či dekorativních polštářků. Výhody či nevýhody při volbě mezi závěsem a žaluzií závisí tedy na zvážení, jakou atmosféru chceme v bytě vytvořit.
TEXT A PRODUKCE: Andrea Mičková
FOTO: Archiv firem
Kategorie: Bytové dekorace Dekorace Dekorace do bytu Trendy
Tagy: dekorace design interier
Sdílejte článek

Diskuze