Trávník jako stvořený pro oddech

09. 04. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Trávníky byly, jsou i budou součástmi zahrad. Jejich vzhled ovlivňuje vícero faktorů – půdní podmínky, výběr vhodného osiva či celková péče. Pro někoho je relaxováním vylehávání na dokonalém pažitu u bazénu, pro jiného jsou oddechem činnosti jako sekání či zalévání. A ačkoli jde o rozdílné formy oddechu, následující řádky jsou paradoxně určeny pro obě skupiny milovníků trávníku.

Výběr správného osiva – předpoklad úspěchu
Na trhu je obrovské množství osiv, která se odlišují kvalitou. Rozhodnout se pro správný typ nemusí být vždy jednoduché. Při výběru je důležité vědět:
  • k čemu bude trávník sloužit (jestli bude zatěžovaný, nebo spíše reprezentativní),
  • na jakém místě bude růst (zda na prosluněném či ve stínu, s vysokou či nízkou vlhkostí).
Pozornost je třeba věnovat procentuálnímu zastoupení jednotlivých travních druhů ve směsi. Ta může být složena z více kultivarů, které mají odlišné vlastnosti. Nejčastěji se v travních osivech nachází psineček obecný (Agrostis tenuis), kostřava červená (Festuca rubra), lipnice luční (Poa pratensis) a jílek vytrvalý (Lolium perenne).
Kostřava 
Trávník, v němž převládá kostřava, dobře snáší sucho, vyniká nadstandardní hustotou a mimořádnou odolností proti zašlapávání. Tato travní směs je vhodná i jako podsev vyhynulých částí trávníků. Je ideální do běžně užívaných zahrad u rodinných domů a do předzahrádek.
     
Trávník můžeme od okolí oddělit menším příkopem. Travní osivo je třeba vybírat podle charakteristiky dané lokality. V nabídce najdete i směs pod stromy.
Lipnice
Pokud plánujete využívat trávník především na sportovní aktivity, dejte přednost travní směsi s převahou lipnice. Bude dostatečně odolný proti časté zátěži a zašlapávání. Navíc bude odolný i proti chladu, což ocení hlavně majitelé zahrad ve vyšších polohách. Travní osiva s vyšším obsahem lipnice luční vytvářejí nádherné travnaté koberce, listy těchto trav jsou velmi jemné. Výhodou tohoto druhu je schopnost rychlé regenerace. Výborně toleruje i slunečná a teplejší místa.

Jílek
Podobné vlastnosti jako trávník z lipnice bude mít i trávník jílkový. Ten však nebude tolik odolný proti suchu a chladu. Jeho nevýhodou je, že není vhodný do stínu. Jílek se vyznačuje velkou životností. Tuto směs je možné využít při zakládání trávníků na různých druzích půd (kromě těch vlhkých).
V současnosti si můžete koupit osivo namíchané přesně podle charakteristiky vašeho pozemku. Nabízí se i osivo na zakládání luxusnějších a ke sportu využívaných trávníků, případně do stínu, na slunce nebo na obnovu a dosívání starších trávníků. Atraktivní je také luční směs či ekologický trávník s jetelem. Do kvalitního osiva se rozhodně vyplatí investovat. Trávník si přece nezakládáte na rok či dva.
Sekání
Pro někoho je synonymem pro nudnou, ale nevyhnutelnou činnost, pro jiné způsobem relaxování. Proč je pravidelné kosení pro trávník tak důležitéω Díky němu totiž získává kompaktní a hustý kobercový vzhled. Optimální výška sekání závisí na tom, jak moc je trávník zatěžovaný. Starší trávník je nutné poprvé posekat v dubnu, ale jen tehdy, je-li teplota vzduchu vyšší než 5 °C. V období od května do června je dobré travnaté plochy kosit i dvakrát týdně, potom stačí už jen jednou týdně. Sekání musíme ukončit v říjnu, když teplota vzduchu klesne na 5 °C.
Výběr sekačky
K sekání si můžete vybrat elektrickou, benzinovou rotační nebo vřetenovou, případně strunovou sekačku. Rotační sekačky trávu zkracují vodorovně, ale konce stébel zůstávají roztřepeny. Výhodou těchto sekaček je spolehlivost a nenáročnost na údržbu, lze jimi kosit mokrou i vyšší trávu. Za krátkou dobu je s nimi možné pokosit velké plochy. Vřetenové sekačky naopak stříhají trávník na principu nůžek, čili řezná rána je čistá, hladká a celkový vzhled posekaného trávníku je hezčí. Tyto sekačky jsou ideální pro menší plochy, pro nižší a hustější trávníky. Strunové sekačky zase dobře poslouží na velmi malých plochách a v méně dostupných místech. Nejsou určeny na větší plochy, na to se často zapomíná.Při kupování sekačky zohledněte:

  • velikost sekané plochy,
  • velikost sběrného koše,
  • pravděpodobnou frekvenci sekání,
  • možnost využití sekačky i k jiným účelům, například ke sběru listí, větviček, plevele a podobně.

Platí: čím je větší plocha, tím by měl být záběr sekačky širší. U rozlehlejších travnatých ploch se vyplatí investovat i do koupě zahradního malotraktoru.

Ideální výška posekaného trávníku na světlém stanovišti jsou tři až čtyři centimetry. V létě ho není třeba kosit příliš nízko, aby příliš nevyschl. Ani frekvence sekání nemusí být během měsíců června a srpna tak častá. Ve stínu a polostínu by měl být trávník vyšší – až pět centimetrů.
   
Aerifikace – provzdušnění 
Chcete-li mít atraktivní trávník, nespoléhejte se jen na sekání. Je třeba ho pravidelně zavlažovat, a to dvakrát týdně jednu hodinu; počítejte se spotřebou přibližně 15 l vody/m2. Stejně tak se nesmí zapomínat ani na přihnojování. Dlouhodobě působící granulovaná hnojiva aplikujte (pomocí aplikačního vozíku) za vlhkého počasí v dubnu, červnu a koncem září. Intenzivně zatěžovaný trávník nebo trávník založený na těžké půdě časem ztrácí na půvabu – vegetační vrstva příliš zhoustne. Důvodem je snížení přívodu vzduchu ke kořenům trav a omezení odvodu povrchové vody. Protože v povrchové vrstvě má trávník nejvíce kořenů, měla by obsahovat 10 až 15 % půdního vzduchu. Při dodržení tohoto pravidla trávník rychleji odnožuje, hlouběji zakořeňuje, je hustější, protože se ke kořenům dostane více vláhy a živin. Navíc je pěkně vybarven. K aerifikaci slouží provzdušňovač – dokáže vytvořit více než sto otvorů hlubokých osm až deset centimetrů na čtverečním metru travnaté plochy. Na malý trávník vám postačí i ostré vidle (s jehlicemi vzdálenými 10 až 15 cm od sebe). Trávník provzdušněte dvakrát ročně – v dubnu až květnu a srpnu až září.
Trávníkové minimum

  • Tráva sice roste tiše, ale jistě – pokud má ideální podmínky, v průměru se vytáhne o dva centimetry denně.
  • Starší trávník musíte poprvé sekat v dubnu, ale jen tehdy, je-li teplota vzduchu vyšší než 5˚°C.
  • Okrasný trávník má mít výšku tři až čtyři centimetry, rekreační může být o něco vyšší.
  • Jak často je třeba sekatω Optimálně jednou až dvakrát týdně (závisí na typu trávníku, stanovišti a počasí). Nezapomeňte, že lepší je sekat častěji. Když sekání zanedbáte, přemnoží se plevel a potom už na noblesní kobercový vzhled vašeho trávníku budete čekat zbytečně.
  • Do malých zahrad a předzahrádek vám postačí vřetenová sekačka. Při její koupi se zaměřte na počet nožů a způsob nastavení výšky střihu.
  • Na sekání travnatých ploch s rozlohou do 400 m2 jsou vhodné elektrické sekačky. Při manipulaci je třeba dávat pozor, aby se přívodní kabel nedostal mezi ostří stroje.
  • Sekačky s benzínovým pohonem najdou uplatnění na velkých plochách. Na rozdíl od předešlých typů jsou těžší, hlučnější a náročnější na údržbu, ale o to snadněji si poradí s terénními nerovnostmi.
Vertikulace – prořezávání
Odumřelé zbytky rostlin, plevelů a drobné ústřižky posekané trávy způsobují plstnatění trávníku a jeho zarůstání mechem. Proto se doporučuje trávník prořezat. Jde o nenáročnou činnost, při níž soustava vertikálně postavených nožů nebo čepelí kolmo prořezává travní porost a zbavuje ho zplstnatěné vrstvy a zároveň rozrušuje povrch půdy. Tímto se dostává ke kořenům trávníku více vláhy a živin. Nařezání výběžků trav podněcuje tvorbu nových výběžků a dochází k likvidaci širokolistých plevelů. Trávník je nutno prořezávat dvakrát ročně (na jaře a v pozdním létě) po sekání. Po přeřezání nezapomeňte trávník vyhrabat, přihnojit a zavlažit, případně dosít holá místa. Doporučuje se přisypat i trochu písku. K prořezávání slouží ruční mechanické prořezávací hrábě nebo prořezávač. Speciální motorové nebo elektrické prořezávací stroje jsou vhodné na větší plochy. 

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: Daniel Košťál, Martina Deríková, Erika Kuhnová, Gardena, Honda
Kategorie: Rady a Tipy Zahrada
Tagy: Benzínové sekačky Bubnová sekačka Elektrická sekačka s pojezdem kostřava Lištová sekačka Motorové sekačky provzdušnění trávníku Robotická sekačka Sekačka na trávu Strunová sekačka Travní sekačky travnik vertikulace trávníku Vřetenová sekačka zahrada Zahradní sekačky
Sdílejte článek

Diskuze