Život pod šikmými stěnami

01. 02. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Bydlení v podkroví má svoje kouzlo, ale jeho specifika vedle neopakovatelné atmosféry přinášejí také značná omezení. Členitý prostor, trámy uprostřed pokoje, šikmé stěny… O to více je při zařizování takového interiéru zapotřebí odvahy. V podkroví […]

Bydlení v podkroví má svoje kouzlo, ale jeho specifika vedle neopakovatelné atmosféry přinášejí také značná omezení. Členitý prostor, trámy uprostřed pokoje, šikmé stěny… O to více je při zařizování takového interiéru zapotřebí odvahy. V podkroví se dá totiž vymyslet mnoho netradičních a účelných řešení, která ho povýší na mistrovské dílo.

 

Zařizování podkroví nábytkem bývá oříškem často i pro zkušené designéry. Největší problémy dělají šikmé stěny a vyčnívající nosné prvky. Ideálním řešením bývá nábytek vyrobený na míru – maximálně využije vyhrazený prostor a poradí si s téměř každým atypickým prvkem. Dostatek úložného prostoru lze získat v místech svislých stěn (nadezdívky), kde lze využít i část sešikmení nad pozednicí a umístit po (třeba i celé) délce nadezdívky vestavěný nábytek na míru s posuvnými dveřmi. Využijete tak prostor, který lépe využít nelze, a pak už můžete s nábytkem na půdě šetřit a nechat prostor také trochu „dýchat“.

Schody do nebe
K přístupu do podkroví se dají použít všechny typy schodišť, ať už dřevěné, kombinované, či kovové. Výběr materiálu by měl být podřízen tomu, jak je schodiště namáhané. Vhodnou dřevinou – díky své odolnosti – je zejména buk, dub, ořech, jasan a javor. Vždy ale záleží také na prostorové dispozici, celkovém uspořádání prostoru a vašich představách. I v podkroví se dají postavit pohodlná schodiště, u nichž nemusíte rezignovat na estetiku. Největším úskalím tu ale bývá (ne)dostatek místa. Proto je potřeba se nad umístěním a podobou schodiště zamyslet včas – ještě před rekonstrukcí nebo během stavby. V takové chvíli dá se vyřešit i o, co už je později neřešitelné. 
Zdroj: SWN Moravia 
Nábytek vyrobený na míru si poradí s téměř každým atypickým prvkem v interiéru.
 
Vestavěný nábytek vyrobený na míru maximálně využije vyhrazený prostor, poradí si s téměř každým atypickým prvkem a poskytne dostatek úložného prostoru. S dalšími kusy nábytku už můžete šetřit, aby interiér mohl volně „dýchat“. Foto: Lucie Knížetová (interiorstudio.cz)  K přístupu do podkroví se dají použít všechny typy schodišť, ať už dřevěné, kombinované, či kovové. Největším úskalím tu bývá nedostatek místa, ale i tak se dají postavit pohodlná schodiště, u nichž nemusíte rezignovat na estetiku. Foto: SCHODY TRIANT

 

Úskalí jednotlivých místností
 
Pokud v místě, kde potřebujete naplánovat kuchyni, není dostatek prostoru pro zavěšení horních skříněk, bývá v takovém prostoru největším oříškem umístění odsavače par, který dle norem potřebuje určitou výšku nad varnou plochou. „V ložnici je pak někdy problém vyhovět všem požadavkům, např. vhodnému natočení postele – není-li např. výška svislé stěny (nadezdívky) dostatečná pro umístění čela postele nebo neexistuje-li dostatečný prostor pro posazení se v posteli. Podobné je to s umístěním postelí v dětském pokoji. Navíc tu obvykle odpadá možnost patrových postelí, proto je nutná dostatečná velikost tohoto pokoje, aby zde případně bylo možné do budoucna umístit pohodlné spaní pro dvě děti a ještě zbyl prostor pro hraní i pro učení,“ upozorňuje designérka Lucie Knížetová. V obývací části už podkroví nemusí způsobovat tolik potíží – jen je opět nutné umístit sedací soupravu v místech, kde je možné pohodlně vstát, a televizi umístit tak, aby nám ve výhledu na ni nebránil některý ze svislých trámů.

Spojením několika střešních oken vytvoříte z tmavé půdy prosvětlený ateliér.

V létě vedro, v zimě mráz
Jedním z neduhů podkroví bývá i tepelná pohoda. V létě se podkroví snadno přehřívá, v zimě může být zase složité prostor dostatečně vytopit. Proto byste během výstavby nebo rekonstrukce půdního bytu neměli podcenit izolaci střechy a výběr vhodného systému vytápění. Pokud úpravy realizujete svépomocí, je dobré se poradit s odborníky. Částečně vám problém mohou pomoci vyřešit také kvalitní stínicí prvky – vedle klasických žaluzií či závěsů jsou tu i sofistikovanější druhy stínicí techniky. Předokenní rolety díky použitým kvalitním materiálům a izolačním vrstvám v zimě zabraňují úniku tepla z interiéru a prostupu chladu do místnosti (úspory se pohybují mezi 10–20 %), v létě zase chrání před slunečním žárem. Kromě toho působí i jako větrná a protihluková ochrana. 
Spojením několika střešních oken vytvoříte z tmavé půdy prosvětlený ateliér. 
Z temného doupěte prosluněný ráj
 
Podkroví často trpí nedostatkem světla. Pokud není v prostoru dostatečná plocha střešních oken, případně jsou špatně umístěna, nemá se do interiéru jak dostat denní světlo. Velikost oken by měla odpovídat zhruba 10–15 % podlahové plochy místnosti. Pokud místo střešních oken použijte dražší vikýře, nejenže získáte světlejší interiér, ale například spojením více oken vedle sebe (3–4 fasádních oken) také maximálně zvětšíte obytný prostor. Rovněž můžete získat krásný výhled, což bývá asi největší výhodou půdních bytů, paradoxně často kvůli střešním oknům nevyužitou. Existují i mansardová okna, která mají prosklené boční stěny – jsou vlastně kombinací fasádních a střešních oken, nevýhodou je však vyšší cena. Případně můžete využít variantu spojených střešních oken – spojením tří oken ve dvou řadách nad sebou vytvoříte z tmavé půdy prosvětlený ateliér.
 

Dvojitě plisovaná roleta FHC se instaluje na vnitřní stranu střešního okna a při zatažení poskytuje úplné zatemnění. Má zeštíhlený design vodicích lišt, takže když není zatažená, je zajištěn maximální přísun denního světla do interiéru. Ovládá se pomocí spodní a horní lišty, což umožňuje flexibilní nastavení rolety v jakékoli poloze a lze si tak dopřát jen přistínění. Díky ní můžete v zimě snížit úniky tepla z interiéru až o 34 %. Foto: Velux

Nenáročné přítelkyně
Pěstování rostlin v obydlí s nedostatkem světla bývá dost komplikované. Existují však rostliny, které nemají tak vysoké nároky na světlo a poradí si docela dobře i v tmavších koutech:
♦ Aspidistra elatior – kořenokvětka, domácí štěstí
♦ Sansevieria trifasciata – Sansevieria, tchýnin jazyk 
♦ Zamioculcas – zamiokulkas 
♦ Cissus rhombifolia – žumen, Cisus 
♦ Ficus pumila – fíkus droboučký 
♦ Dieffenbachia – difenbachie, mramornatka 
♦ Aglaonema commutatum – Aglaonema, spící panna
 
Na čerstvém vzduchu
 
Ani jako majitelé podkrovního bytu se nemusíte vzdávat myšlenky na balkon. K podkrovním bytům si lze dopřát takzvané střešní balkony, které se skládají ze dvou částí. Horní část tvoří výklopné okno – svůj pevný bod má v horní části a vyklopíte ho celé směrem ven. Spodní část se liší podle typu střechy. Může jít o klasická jednokřídlová „dvířka“ – takový balkon slouží jako vstup na terasu, pokud ji podkroví má. Druhou variantou jsou balkony, kde se spodní část opět vyklápí ven. Možná je i varianta s pevným spodním dílem. Střešní balkony se vyrábějí na míru, proto bývá možné se dohodnout s výrobcem. 

Řešením osvětlení v podkroví jsou nástěnná svítidla umístěná na rovných stěnách. Světlo se odráží od stropu i šikmých stěn a rozptyluje se po místnosti. Foto: Artemide 

 Světlovod přivádí do interiéru přirozené světlo a nespotřebovává žádnou elektrickou energii.
Světlo zdarma
 
Pokud řešíte ve svém podkrovním bytě problém s nedostatkem denního světla, popřemýšlejte o pořízení světlovodu. Světlovod přivádí do interiéru přirozené světlo, takže na rozdíl od klasického osvětlení nespotřebovává žádnou elektrickou energii. Cena kvalitního světlovodu se sice pohybuje kolem 20 000 korun, ale ušetříte díky němu až 80 % energie všude tam, kde byste jinak museli přes den použít umělé osvětlení. Skládá se ze 3 základních komponentů: kopule, tubusu a difuzéru. Kopule je umístěna na střeše a zachytává denní světlo (včetně toho rozptýleného za vysoké oblačnosti). Její tvar je navržen tak, aby jí procházely sluneční paprsky v každou denní dobu a z každého možného úhlu. Tvoří ji tvrzené, sodnodraselné nebo akrylátové sklo se samočisticí schopností. Světlo proniká do světlovodného tubusu a dále se odráží do stropního difuzéru, jehož úkolem je co nejrovnoměrněji rozptýlit světlo po místnosti. Rozptylované světlo je příjemně měkké, neoslňuje.

NÁŠ TIP: Ventilátor na solární pohon
Teplo a vlhko jsou největší nepřátelé podkroví. Řešením, jak teplý vzduch a vlhkost efektivně odvádět, aniž byste zatížili rodinný rozpočet, jsou podkrovní ventilátory na solární pohon (např. Solatube Solar Star). Na rozdíl od většiny elektricky napájených podkrovních ventilátorů (které se spouští na základě termostatu, a tudíž pracují, až když se teplo v podkroví nahromadí) jsou solární ventilátory v provozu celý den. 

 

Když není kam pověsit lustr
 
Další kapitolou je umístění světla umělého. Nejvíce zlobí – jak jinak – šikmé stropy. Ty většinou nesnesou žádná přisazená svítidla – jednak nevypadají na šikmém stropě dobře, navíc mají větší povrchový jas, takže by oslňov
aly. Také závěsná svítidla vyžadují rovný strop a toho je v podkroví buď nedostatek, nebo v extrémních případech chybí úplně. Lepší je proto použít nástěnná svítidla pokud možno na rovných stěnách, protože světlo se mnohočetným odrazem dostane tam, kam je potřeba. Dalším řešením jsou stojací lampy. V místech určených pro relaxaci, jako jsou obývací pokoje nebo ložnice, poslouží dobře i klasické stolní lampy, ovšem umístěné na podlahu. Světlo tak přichází odspodu, což je ve večerních hodinách pro oko přirozenější. „750 000 let se rozdělával oheň na zemi a až posledních 30 000 let se světlo ve formě olejové lampy, louče, svíce nebo petrolejky dostalo výš. Takže je mnohem příjemnější, když se po západu slunce oko dívá do světla, které přichází odspodu,“ radí odborník na interiérové osvětlení Hynek Medřický ze studia Artemide.

Tipy odborníka

♦ Když je kuchyňská linka umístěná přímo pod šikmou plochou, je lepší použít nástěnné světlo, které svítí nahoru i dolů. Existují speciální nástěnná svítidla v délkách 120 nebo 150 cm, která mají natáčecí kryt, což pomůže vyrovnat úhel střechy. Kryt se nastaví tak, aby světlo částečně svítilo nahoru – díky tomu do něj není vidět, a tak neoslňuje – a zároveň aby svítilo přímo na pracovní desku.
♦ Pokud bude jedna ze stěn kuchyně rovná, je lepší použít nástěnné světlo a využít mnohočetného odrazu – světlo se odrazí ze stran a člověk si při práci nestíní. 
Pokud jde o osvětlení jídelního stolu, je-li kousek nad ním ještě část rovného stropu, můžete použít lampu s teleskopickým ramenem, kterou si pak nastavíte nad stůl, jak potřebujete. Stejně tak vám ale může posloužit nastavovací stojací lampa.

Text: Dominika Záveská
Odborná spolupráce: Lucie Knížetová (interiorstudio.cz), Hynek Medřický (Artemide)
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME,. JAGA MEDIA, s.r.o.
Kategorie: Design interiérů
Tagy: aglaonema design difenbachie fíkus interier podkroví tchýnin jazyk zamiokulkas
Sdílejte článek

Diskuze