Zahrada plná klidu

03. 05. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Život většiny z nás je uspěchaný, poznamenaný stresem a vypětím. Podvědomě však toužíme uniknout a alespoň na chvíli zapomenout na starosti a šeď běžných dní. Ideálním útočištěm může být právě zahrada.

Britský zahradní designér Cleve West vytvořil zahradu pro ty, kteří jsou dennodenně bičováni negativními vlivy současnosti, a přitom touží po klidu, harmonii a relaxování – alespoň přes víkend nebo na pár hodin týdně.

Jeho zahrada by měla být oázou, kde nebudete vyrušováni okolím a někdy ani nejbližšími.
Takové zahrady jsou jakoby malými ráji na zemi a předpovídá se jim slibná budoucnost; to však předpokládá promyšlené plánování i citlivý přístup člověka vnímavého k přírodě.

Srdce kompozice
Schopnost udržované zahrady odbourat stres či únavu se stále podceňuje. Je tomu však skutečně tak. Promyšlenou skladbou rostlin, důmyslným uspořádáním zahradního prostoru či zakomponováním některých dalších prvků si můžete vytvořit oázu, která dokáže intenzivně ovlivňovat všechny smysly a spolehlivě zregeneruje unavené tělo i hlavu. Zahrada C. Westa, kterou bylo možné vidět na loňské přehlídce zahradního designu v Londýně, vyniká klidnou a podmanivou atmosférou, je útulná a příjemná i navzdory tomu, že v ní vládne polostín. Před rušivými vlivy okolí ji chrání moderně působící kamenná zeď a zároveň je s okolím nenásilně spojena mohutnými stromy v sousedství. Oplocení zahrady není stejně vysoké, a tak nepůsobí monotónně a skličujícím dojmem. Vnitřní prostor je zároveň zajímavě členěný kratšími a delšími tvarovanými živými ploty z habru (Carpinus betulus), jehož keře mají mírně obloukovitý tvar a vytvářejí jakoby menší a větší místnosti. Díky živému plotu je zahrada nejenže zajímavější, ale i opticky větší a tajemnější (co se asi skrývá za nejbližším paravánem z keřů?). Taková alternativa je rozhodně zajímavější než velký přehledný trávník, i když na druhé straně je i náročnější na údržbu.

Zahradou se něžně v mírných obloucích vine pohodlný dlážděný chodník, který se rozdvojuje a na konci zase spojuje. Všechny vydlážděné plochy jsou z téhož nenápadného materiálu, barevně sladěné se zdmi ohraničujícími zahradu. Někde v srdci zahrady je situován kruhový vyvýšený záhon s reprezentativní výsadbou, v němž je zakomponovaný vyvěrající pramen. Takový záhon může být i místem posezení a přesně tak ho designér i mínil využít. Tekoucí voda je opět populárním prvkem moderních zahrad – uklidňuje a do prostoru vnáší zajímavé zvukové efekty; navíc zvlhčuje vzduch, díky čemuž jsou i okolní rostliny krásnější.
Dominantou zadní části zahrady je obrovská skulptura – koule umístěná na větší vydlážděné ploše ve tvaru kruhu. Barva tohoto objektu je shodná s barvou dlažby, a tak všechno dokonale harmonizuje a jako celek vyvolává příjemné pocity. Mimochodem, symbol Země zakomponovaný v různých podobách a s různou intenzitou do zahradního prostoru je momentálně velmi trendový. Mohou to být například do koule vytvarované zimostrázy, v této zahradě jsou to i kulovitá soukvětí okrasných česneků.

Skladba rostlin
Na první pohled se zdá, jako byste se nepohybovali v kultivované zahradě, ale v divoké rozkvetlé přírodě. Mají to na svědomí bohatě kvetoucí a poměrně pestré květinové záhony hned při vstupu do zahrady, které zajímavě kontrastují s nenápadnou zdí v pozadí. Stres však nejvíce pomáhá odbourávat zelená barva a ta je v této zahradě zastoupena hned v několika odstínech. Na člověka příjemně působí i to, jak se zahrada neustále mění – v každém ročním období je tu něco zajímavého, něco jiného tu kvete… Monotónnost se už nenosí, je nudná a překáží. Protože tato zahrada má podněcovat a hladit všechny smysly, nechybějí tu trvalky, jejichž listy či květy mají syté barvy, jsou velmi příjemné na dotyk (například hebký pelyněk, čistec či okrasné trávy), květiny s nádhernou vůní (večernice, kozlík, růže, pivoňka), jedlé nebo léčivé bylinky (šalvěj, rozmarýn, levandule), rostliny, které vydávají při pohybu ve větru netypické zvuky (třeslice) nebo jsou přitažlivé, až svůdně pěkné při kvetení (například kakost nebo orlíček) či vznešené a dominantní (andělika). Ve skladbě rostlin můžeme najít vždyzelené jasmíny (Ilex crenata), vzácnou leycesterii (Leycesteria formosa), několik druhů a kultivarů růží a také levandulí (ty však mají rády hlavně slunná místa). Bohatě zastoupené jsou především nenáročné a dlouhověké trvalky, které kvetou v různých obdobích, plazivá zeleň (zběhovec, barvínek), sezónní rostliny (prvosenky), okrasné trávy a tajemné kapraďorosty, a dokonce i cibuloviny kvetoucí na jaře i v létě (okrasné česneky, tulipány, ladoníky). Díky nim je celkový obraz květinových záhonů v této zahradě proměnlivější. Nechybějí ani nízké keře a stromy s rozložitými korunami, protože právě pod nimi se výborně odpočívá a načerpává ztracená energie. Kromě záhonů jsou rostliny v této zahradě vysázené i v nádobách (rozmístěné jsou i na záhonech), které taktéž nenásilně doplňují celkovou barevnost. Součástí kompozice je i lavička, která umožňuje pohodlně si vychutnat chvíle klidu a nerušeně vnímat vše, co zahrada vyzařuje.

Nutno dodat, že vzorem pro vytvoření této zahrady byla příroda – všechno je zde přirozené, neustále se měnící a vždy něčím fascinující. Designér tady používal přírodní materiály a jednotlivé výsadby byly realizovány tak, aby doba potřebná k jejich údržbě byla co nejkratší (záhony jsou mulčované, využily se půdopokryvné rostliny). V zahradě je také zakomponováno několik prvků, díky nimž do ní zavítají například i motýli či ptáci, a tak je zážitek z pobytu v takovémto prostoru téměř dokonalý.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ:HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: černice čistec dekorace orlíček pelyněk pivoňka rostliny zahrada Zelená zahrada
Sdílejte článek

Diskuze