Byt z poválečného období šikovně proměnili do mladistvého stylu
Rady architektů proměnily byt z poválečného období do mladistvého stylu. Ruku v ruce se šikovnými a praktickými dispozičními změnami se z něj stalo pohodlné bydlení splňující všechny požadavky majitele.
To, že byt čeká kompletní rekonstrukce, na jejím počátku netušil ani samotný majitel. Mladý kreativec Martin začal o interiérových úpravách uvažovat, až když mu strop doslova padal na hlavu. „Na jedné designové tvůrčí dílně, kde jsme poskytovali stručné architektonické poradenství, si za námi přišel pro radu. Pohrával si s myšlenkou několika dispozičních změn v původním bytě, který začal být kvůli stárnutí materiálů téměř neobyvatelný,“ vysvětluje Soňa Pohlová z ateliéru Nice Architects. Jeho původním záměrem bylo alespoň trochu propojit obývací pokoj a kuchyň. „Chtěl v podstatě jen vybourat otvor s rozměrem dveří. My jsme mu tedy ukázali, jak by se to dalo provést mnohem efektivněji a velkoryseji. V bytě kromě komínu a nosného trámu nebyly prvky, s nimiž by se nedalo hýbat, takže po konzultaci se statikem nebyl problém zbavit se nepotřebných příček,“ říká architektka. Dispozice se v principu změnila jen náznakově, ale jejím otevřením byla tato změna obrovská. Z přední části bytu se úplně odstranily příčky, čímž architekti eliminovali zbytečně velkou chodbu a vytvořili prostorný denní prostor s pracovně-relaxačním koutkem. Zmenšením chodby hodně získala i koupelna. „Jedním z majitelových požadavků byla prostorná koupelna. Plochu, kterou jsme získali zrušením chodby, jsme tak mohli věnovat právě jí,“ uzavírá architektka.
„Naše spolupráce byla příjemná a otevřená, protože majitel si skutečně nechal poradit až do konce. Jasně stanovený rozpočet vyžadoval efektivní a praktická řešení, ale pro nás tento princip neznamená ztrátu estetičnosti.“
Soňa Pohlová, architektka
Princip kontrastů
Když bylo jasné, že z drobných udržovacích prací bude kompletní rekonstrukce, plánoval majitel zachovat alespoň několik kusů nábytku. „Vysvětlili jsme mu, že stejně jako plesnivé parkety utrpěl věkem i nábytek. Nebylo možné ho důstojně zachránit. Navíc koncept, na němž jsme se shodli, směřoval jinam,“ říká architektka. Už na začátku díky opadávání omítky architekti odhalili krásné původní stropy z dutých cihel. „To byl princip, díky němuž jsme ideu rekonstrukce posunuli ještě výše. Navíc při vyklízení a ošetřování stěn jsme narazili na cihlové konstrukce. Právě tyto stavební prvky jsme se rozhodli zachovat v co největší míře jako důkaz o věku bytu,“ vysvětluje dále. Původní povrchy architekti natřeli bílou barvou a zbylé prvky – převážně nábytek na míru – navrhli v jasně současném, dynamickém stylu. Šikmé linie prostor oživily a vystihují i energickou povahu majitele. Na více místech jsou na zvýraznění podsvícené LED osvětlením. „Od začátku jsme věděli, kolik Martin může do rekonstrukce investovat. To, jak s tímto rozpočtem naložíme, ale nechal na nás. Materiály jsme volili s rozumem a funkčně. Tak jsme mohli trochu ušetřit a vybrat sem tam i designový prvek,“ vysvětluje architektka. Výsledný dojem z bytu laděného do dřeva a bílé barvy dotvářejí hravé barevné akcenty, díky nimž prostor působí mladistvě a svěže.
„Nápad odkrytí původních materiálů majitele nadchl. My jsme na něm postavili koncept protipólu starého a nového. Díky dynamickým liniím nábytku na míru nabyl byt mladistvého výrazu, zachováním původních konstrukcí zase elegantně vynikl jeho věk.“
Soňa Pohlová, architektka
Nice Architects
Ing. arch. Soňa Pohlová
Ing. Tomáš Žáček
www.nicearchitects.sk
TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO TOMÁŠ MANINA
ZDROJ časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.