Desatero malých bytů
Doprovází je pověst „potížistů“, které není jednoduché zařídit tak, aby se v nich každý člen domácnosti cítil pohodlně. Neprávem. Ať už na malé ploše bydlíte z pragmatických důvodů, nebo ji prostě milujete, pomocí jednoduchých triků a při dodržení několika základních […]
Doprovází je pověst „potížistů“, které není jednoduché zařídit tak, aby se v nich každý člen domácnosti cítil pohodlně. Neprávem. Ať už na malé ploše bydlíte z pragmatických důvodů, nebo ji prostě milujete, pomocí jednoduchých triků a při dodržení několika základních pravidel z ní můžete vykouzlit prostorný a vzdušný domov.
Při zařizování malého prostoru je třeba k řešení problémů s úložným i obytným prostorem přistupovat kreativně. Netradiční úhly mohou pomoci vyřešit nedostatek prostoru, zejména toho úložného. Modulová řešení zase dávají více možností v rozvržení prostoru. Osvětlení může pomoci s optickým zvětšením – například nasvícení rohů bodovými světly. Neméně důležité je také kriticky uvažovat o tom, co skutečně potřebujete a bez čeho se naopak obejdete.
1. Čarování s barvami
Obecné pravidlo pro malé byty zní: tmavé barvy raději ne. Volte bílou nebo světlé odstíny. Inspirujte se v přírodě – světle hnědá nebo žlutá, béžová či blankytně modrá interiér rozsvítí. Pokud se vám tyto barvy zdají nudné, oživte je kontrastním tónem podlahy nebo výraznými doplňky: polštářky, vázami či závěsy.
Strop: V menším prostoru je ideální ponechat barvu stropu bílou, případně ho vymalovat barvou, která je o odstín světlejší než ta na stěnách. Opticky se tím prostor zvýší.
Stěny: Zvolíte-li povětšinou umírněné tóny, můžete si jednu ze stěn dovolit „rozdivočit“ pomocí výraznější barvy nebo tapety. Případně volte tapetu světlejší a s drobnějším vzorem. Opticky rozšířit místnost vám pomohou vodorovné pruhy, zvýší ji zase pruhy svislé.
Podlaha: Opět je lépe volit světlejší barvy a především položit krytinu od stěny ke stěně. Zvolíte-li stejný typ v celém bytě, opticky ho propojíte, a tak vytvoříte dojem většího prostoru. Kobercem v chladivých tónech nebo neutrální barevností dřevěné, laminátové či PVC podlahy dokážete zázraky. Malým koberečkům se raději vyhněte.
Vybourejte nadbytečné příčky a spojte třeba obývací pokoj s kuchyní.
Světlé barvy nebo tapety na stěnách místnosti prosvětlí, a tak i opticky zvětší. Dovolit si můžete také drobné motivy a dekory – například něžné kvítky nebo ornamenty. Foto: Impol Trade
Vybourejte nadbytečné příčky a spojte třeba obývací pokoj s kuchyní.
2. Kouzelné zrcadlo
Tento trik není žádná novinka, ale stále funguje. Zrcadlo místnost opticky zdvojnásobí. Ne vždy je však tento efekt příjemný. Podobného výsledku docílíte pomocí lesklých povrchů – na nábytku, obkladech či na stěnách vymalovaných speciálními metalickými barvami. Lesklé povrchy odrážejí světlo stejně jako zrcadlo, ale výsledný dojem není tak násilný.
Zrcadlo prostor otevře a zdvojnásobí jeho objem. Efekt je však poměrně výrazný, takže je třeba umístění zrcadla pečlivě zvážit. V některých místnostech by mohlo působit rušivým dojmem. Foto: www.tesa-tape.cz
3. Lehce a vzdušně
Masivní dřevěný nábytek, těžké tmavé textilie a robustní dekorace nejsou do malého bytu zrovna to pravé ořechové. Mnohem lépe budou v prostoru působit lehké kovové konstrukce nebo kousky ze skla a průhledných plastů. Propouští totiž světlo, a tak dodají interiéru dojem otevřeného a vzdušného prostoru. Opět je lépe poohlížet se po světlých barvách a lesklých površích.
Existenci stolku z průzračného skla v místnosti téměř nevnímáte. Přesto když přijde čas na kávu a pohoštění, plní svou funkci dokonale. A když ukápne nějaká ta kapka, údržba je nanejvýš snadná. Foto: ALAX
4. Chytrý nábytek
Když se nedostává prostoru, je potřeba důkladně zvážit každý kus, který si chcete pořídit. K čemu všemu vám bude sloužit? Problém s nedostatečnými centimetry může pomoci vyřešit nábytek stohovací, například židle pro návštěvy, nebo víceúčelový. Rozkládací křeslo, stolička a odkládací stolek v jednom, police, která umí být zároveň pracovní plochou. To vše vám ušetří spoustu místa a často jde navíc o zajímavé designové kousky, které se stanou dominantou interiéru. Mistrovské kousky pak představují nábytkové stěny, které se v mžiku umí proměnit v pohodlnou postel, nebo konferenční stolek, z něhož během pár sekund vytvoříte prostorný jídelní stůl.
Chytrý nábytek, který umí měnit svou funkci stejně rychle, jako chameleon mění svou barvu, může bydlení v malém bytě výrazně usnadnit. Přes den pracovní plocha, v noci postel. Foto: Clei
5. Stěny to unesou
Využití zdí pro ukládání věcí je v malých bytech téměř nutnost. Plochu vašeho bytu netvoří jen podlaha – spousta prostoru se přece skrývá i na stěnách. Využít vám ho pomohou nejrůznější policové a ukládací díly, případně nábytkové stěny vyrobené na míru. Tabu nemusí být ani stěny kolem oken. Pokud chcete, aby vše působilo uklizeným dojmem, opatřete police dvířky.
Netradiční úhly mohou pomoci vyřešit nedostatek prostoru, modulová řešení zase dávají více možností v jeho rozvržení.
Když je byt opravdu malý, musí padnout nejedno tabu. Ani prostor kolem oken není posvátný. Rozhodně ne ve chvíli, kdy jste náruživými čtenáři nebo sběrateli. Foto: IKEA
6. Ani skulina nazmar
Kolik místa se skrývá v zádveří, pod postelí nebo třeba pod schody? A kdo říká, že šikmé stěny musejí zůstat prázdné? Dnešní nabídka úložných prostor je tak široká, že najdete řešení téměř pro cokoli. A tam, kde jsou i obchody krátké, pomůže zručný truhlář. Vykouzlí tak pod schody komůrku pro úklidové náčiní nebo dokonce počítačový koutek. Pod postel se zase vejde náhradní povlečení a ručníky, sezonní oblečení a další věci, které tak často nepoužíváte – pro lepší organizaci využijte plastové nebo látkové boxy, případně úložné vakuové vaky. Jsou k dostání v mnoha rozměrech a provedeních.
Pod schody se vejde tolik věcí: sezonní věci nebo předměty, kterých se z nostalgie nechcete vzdát. A máte-li smysl pro ekologii, vytvoříte tu i třídicí koutek pro pokročilé. Foto: IKEA
7. Pozvání do „vyšších sfér“
Pokud to výška vašich stěn dovolí, umístěte některé zóny ke stropu. Obzvláště byty ve starých činžovních domech nabízejí nad našimi hlavami ještě mnoho prostoru, který stojí za to využít.
Ukládání: Vysoké stropy působí impozantním dojmem a v případě menších bytů ubírají na pocitu stísněnosti. Jinak však nejsou příliš praktické – znesnadňují úklid a znamenají více energie potřebné pro vytápění. Nad některými místnostmi, kde se bez vysokých stropů docela dobře obejdete (například koupelna), můžete nechat vybudovat speciální úložné prostory na sezonní výbavu: útočiště tu přes léto najdou lyže a zimní bundy a v zimě třeba stan a kolečkové brusle.
Spaní: Pokud si zrovna netroufáte na vybudování ložnice v „patře“, zauvažujte nad vysokou postelí. Dokáže totiž ušetřit spoustu místa a díky ní zbude více prostoru pro pracovní koutek nebo pro návštěvy.
Když zrovna netrpíte závratěmi, není důvod, proč nevyužít byt až ke stropu. Najde se tu místo pro rozšíření vaší knihovny, nebo dokonce i pro vás. Spaní „na bidýlku“ má navíc své kouzlo. Ikea
8. Pryč s překážkami!
Když je malý byt rozdělený do více místností, dojem stísněnosti se ještě umocňuje. Je-li to ve vašich silách, pokuste se prostor co nejvíce otevřít. Nechte vybourat nadbytečné příčky a spojte třeba obývací pokoj s kuchyní. Případně jednotlivé zóny oddělte dělicími stěnami z nábytku nebo třeba paravánem. Když už se dáte do takto rozsáhlé rekonstrukce, můžete se také zbavit klasických dveří a vyměnit je za komfortnější posuvné. Nebo je zrušte úplně a nahraďte volným vstupem. Do místnosti tak pronikne víc světla, a pokud přece jen chcete prostor občas předělit, poslouží k tomu docela dobře třeba lehký závěs.
Posuvné dveře se neotevírají do prostoru, a tak přinášejí minimální omezení. Jejich používání je jednoduché a tiché. Foto: J. A. P.
9. Důmyslné vestavby
Vestavné spotřebiče zapadnou přesně na své místo a zaberou ho jen tolik, kolik je nezbytně nutné. Navíc působí úhledně a neruší celkový dojem. Ze stejného důvodu jsou praktické i vestavěné skříně, navrhované na míru konkrétnímu interiéru – dokážou si poradit s atypickými prvky a využít prostor do posledního milimetru.
Vestavné skříně se dělají se na míru, takže využijí veškerý možný prostor, a to až ke stropu. Jejich používání je komfortní a udržování pořádku je s nimi téměř hračkou. Foto: Kronospan
10. Obyčejné věci povýšené na dekorace
Ať už plánujete byt sebepečlivěji, občas se prostě může najít věc, se kterou si nevíte rady. „Vypasené“ violoncello, drahé horské kolo nebo jen příliš velká vášeň pro boty mohou představovat nerudovský problém: kam s tím? Můžete se pokusit najít pro ně nějaký ten úkryt nebo je zkrátka pasovat na netradiční doplňky a hrdě je přiznat jako součást interiéru. Vstupní hale tak může dominovat na stěně zavěšené kolo (samozřejmě pečlivě umyté), obýváku basa postavená do kouta.
Aby vše působilo uklizeným dojmem, můžete police opatřit dvířky.
Někdo sbírá poháry, někdo zase střevíčky všech tvarů a velikostí. Přiznejte se k nim a udělejte z nich nepřehlédnutelný prvek vašeho interiéru. Foto: IKEA
Text: Dominika Záveská
Foto: archiv firem
Zdroj: časopuis HOME, JAAG MEDIA, s.r.o.