Díky minimálním zásahům zachovali výjimečnou atmosféru bytu
Většina současných rekonstrukcí starších bytů otevírá dispozici vybouráním několika příček. Rekonstrukce bratislavského bytu ze sedmdesátých let od architektů z ateliéru ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova však ukazuje, že zmodernizovat takovýto byt je možné i bez větších zásahů. K projektu přistupovali tak, aby zachovali atmosféru a původní architekturu.
Výhodou čtyřpokojového bytu v Bratislavě nebyla jen jeho velká rozloha (122 m2), ale též poloha. Nachází se v domě na svažitém pozemku ve Starém Městě, přičemž poskytuje výjimečný výhled na panorama města s dominantou hradu. Na rozdíl od mnoha bytů z druhé poloviny minulého století se vyznačuje promyšlenou dispozicí a orientací do dvou světových stran. Pohodlí majitelů umocňují dvě velké lodžie a otevřený krb v obývacím pokoji.
Od začátku se architekti postavili k projektu tak, aby zachovali původní kvality architektury nadstandardního bydlení. Podařilo se jim zachovat výjimečnou atmosféru bytu a citlivě na ni navázat. Právě proto zvolili cestu jen minimálních stavebních zásahů. Původní dispozice majitelům plně vyhovovala.
Přirozené světlo i v chodbě, ukryté WC, lité terazzo
Nové prvky v interiéru využívají původní materiály nebo moderní, které ladí s atmosférou bytu. Úpravy jsou patrné už při vstupu do bytu. Proti vstupu se nachází pracovna, nad jejímiž dveřmi je nadsvětlík vnášející do předsíně přirozené světlo. V zóně mezi chodbou a kuchyní zaujme dubovým dřevem obložený kubus. Z jedné strany ukrývá vstup do WC, z druhé strany od kuchyně úložné prostory.
Původní dveře mezi chodbou a kuchyní dnes už nenajdete. Ještě intenzivnějšího spojení prostorů dosáhli architekti litou terazzovou dlažbou, která z předsíně přechází bez přerušení do kuchyně. Rovněž v kuchyni je použito dubové dřevo.
Otevřený krb s původním obkladem, repasované parkety
Vedle kuchyně se nachází obývací pokoj. Mezi místnostmi kdysi byly dvoukřídlé dveře. Prostor otvoru architekti využili naplno. Obývací pokoj tak příjemně navazuje na kuchyň, což je důležité i proto, že v ní je velký jídelní stůl. I po rekonstrukci zde najdete původní cihlový obklad otevřeného krbu. Nechybí velká rohová pohovka, vestavěná knihovna, výstup na lodžii po celé délce pokoje. Minulost bytu připomínají repasované dubové mozaikové parkety typické pro dobu sedmdesátých let.
Noční zóna zahrnuje ložnici, dětský pokoj a příjemnou koupelnu s oknem
Za dveřmi obývacího pokoje se nachází noční část bytu. Z chodby s vestavěnými úložnými prostory vejdete do ložnice rodičů, dětského pokoje a koupelny se samostatným WC. „Původní WC jsme přemístili na opačnou stranu hygienického bloku, díky čemuž při otevřených dveřích není vidět z obývacího pokoje do koupelny. Toto řešení zároveň umožnilo vedle vany v koupelně – se zachovanou dobovou modrozelenou mozaikou – situovat sprchový kout,“ uvádějí autoři projektu.
Nové dubové prvky doplňuje repasovaný nábytek
Podlahu v noční části tvoří nová mozaiková dubová dlažba. Spolu s litým terazzem a betonovou podlahou v koupelně dokumentují historii tohoto bytu. Nové prvky vyrobené na míru mají v celém bytě jednotný ráz – využívají přírodní dubové dřevo, vestavby jsou vysoké až po strop a mají stejný dezén madel.
Spolu se staršími repasovanými kousky (křesla Thonet v obývacím pokoji, historická skříň v ložnici, lustr v dětském pokoji) dokazují, že propracovanou kombinací prvků z různých období může vzniknout nadčasový byt, který dokáže důstojně stárnout.
Byt Nový Svět
architektonický ateliér: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova
autoři: Ing. arch. Andrea Ambrovičová Mikulajová, Ing. arch. Juraj Mikulaj, Ing. arch. Jana Machalová
lokalita: Bratislava
plocha: 122 m2
projekt: 2017 až 2019
realizace: 2020 až 2021
Text: Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal