Zdroj: Lívia Vargovčáková

I sídlištní byt s mnoha typickými panelákovými neduhy se může stát krásným domovem

11. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

I sídlištní byt se může stát krásným domovem, prohlašují Diana a Patricie, které stojí za proměnou tohoto čtyřpokojového bytu. Svá slova dokazují projektem, ve kterém si elegantně poradily s mnoha typickými panelákovými neduhy.

Prakticky a v přírodním ladění

Čtyřpokojový byt měl řadu výhod – kromě slušné výměry to byla především skvělá vybavenost v okolí a park, který obklopuje panelový dům. Byt byl sice zrekonstruovaný, ale již před deseti lety, takže nutně potřeboval velký „refreš“. Ale právě s tím si čerství majitelé nevěděli rady.

A po pravdě, neměli ani možnost věnovat se časově náročné rekonstrukci naplno. Oslovili proto tvořivou dvojici Dianu a Patricii, které se postaraly o všechno potřebné – od návrhu až po realizaci a zařízení bytu do nejmenšího detailu.

Přečtěte si také:
Úsporná rekonstrukce bytu na starém sídlišti

V prvním kroku padlo rozhodnutí nezasahovat do dispozice. Majitelům totiž původní uspořádání místnosti vyhovovalo, navíc takové změny bývají komplikované a nákladné.

Původní stav

Původní stav. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Nebyla nutná ani výměna oken, ale všechno ostatní prošlo kompletní rekonstrukcí doslova od podlahy. Mladá dvojice potřebovala v první řadě zařídit obývací pokoj, kuchyni a ložnici. Dva z pokojů zůstaly zatím volné – z jednoho bude možná už zanedlouho dětský pokoj, z druhého časem pracovna. Později se uvidí, co rodině přinese budoucnost.

Původní stav

Původní stav. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Jelikož majitelé neměli přesnou představu o zařízení ani stylu bytu, nechali Dianě s Patricí v podstatě volnou ruku (pouze s jistými finančními limity). Dívky se tudíž rozhodly vytvořit něco, co bude hezké a harmonické bez ohledu na dnešní trendy.

„Věřily jsme myšlence, že není nutné řešit, zda právě letí taková nebo onaká barva, takový nebo onaký typ podlahy. Navrhly jsme interiér podle svého estetického cítění, a když ho majitelé viděli, okamžitě se jim zalíbil.

Obývací pokoj

Dispozice obývacího pokoje s řadou dveří předurčila, jak může být rozmístěný nábytek. Například prostor mezi vstupem do chodby a do kuchyně určil maximální možnou šířku pohovky. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Vybraly jsme neutrální barvy a na jejich pozadí jsme nechaly vyznít pár zelených prvků a doplňků z přírodních materiálů. Byt je tudíž laděný v přírodním duchu, což jsme zvolili i tak trochu symbolicky, jelikož se nachází na Lesnické ulici,“ dodává Diana s úsměvem.

Dlhá chodba v paneláku

Od vstupních dveří až do obývacího pokoje vede dlouhá a poměrně úzká chodba, ze které se dveřmi na jedné straně vchází do WC a koupelny a na opačné do komory. Bílé stěny a dveře, které vytvářejí se stěnou barevně jednolitou plochu, se postaraly o výrazně příjemnější dojem oproti původnímu řešení. K tomuto efektu přispívá také světlá podlaha. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dianin tip

Na stěnu naproti dveřím jsme namísto skřínek zvolily police z masivu – jednoduchá bílá kuchyně díky otevřeným policím nepůsobí sterilně, nemluvě o tom, jak úžasnou atmosféru dovede vnést do prostoru dřevo.

Maturita obývacího pokoje

Obývací pokoj, do kterého vedou patery dveře (včetně těch na balkon)? Hotová noční můra! Prvním problémem k řešení bylo získání lepšího pocitu z prostoru a zlepšení možností jeho využití. Alespoň 15 – 20 cm k dobru znamenalo odstranění sádrokartonové konstrukce s nikami, která byla předsazená před stěnou naproti kuchyni a pokoj zbytečně zužovala.

Přečtěte si také:
Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu

Místnosti ale pomohlo také odstranění dveří do chodby a kuchyně – vznikl tak dojem plynoucího prostoru a při zařizování nebyly autorky omezeny dveřními křídly, která by potřebovala místo na otevírání.

Obývací pokoj s jídelnou

Obývací pokoj s jídelnou. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Dianin tip

Mezi obývacím pokojem a kuchyní a mezi obývacím pokojem a předsíní jsme nechaly jenom otvory bez dveří – tím se prostor otevřel a získal víc vzdušnosti.

Druhým rébusem bylo umístění nábytku. Sedačka mezi dvojicí dveří (resp. dveřních otvorů) do kuchyně a chodby, televize naproti ní mezi dveřmi do dvou pokojů – to bylo jediné logické řešení, které prostor umožňoval. Další variabilní možnosti na sezení nabízí podle potřeby taburet, křeslo nebo jeho podnožka.

Asi nejvíc potrápil dívky jídelní stůl. Jelikož nebylo možné umístit ho logicky – co nejblíž ke kuchyni, našly mu místo na opačné straně obývacího pokoje, kde je jediná stěna bez dveří. Zvolily kulatý stůl, jelikož na něj stačí relativně malý prostor, a přitom nabízí relativně dost místa na stolování pro více lidí.

Věříme, že každý může bydlet jako v časopise.☺ Stalo se to naším mottem.

Diana a Patricie

Triky pro malou kuchyni

Z nevelkého kuchyňského prostoru se Diana a Patricie snažily vytěžit maximum, pokud jde o praktické využití a příjemnou atmosféru. Na delší straně linky proto zvolily skříňky až po strop, na kratší nechaly otevřené police. Jednoduchá bílá linka je do malé kuchyně ideální, a pokud by byla jednoduchá až příliš, mohla by působit neútulně.

Kuchyň

Kuchyň. Zdroj: Lívia Vargovčáková

„Lidé mají vůči otevřeným policím v kuchyni často zbytečné předsudky,“ říká Diana. „V kuchyních, které navrhuji, vždy nechávám nějakou část otevřenou. Tam si člověk může uložit věci každodenní potřeby – když se často používají, vůbec není třeba se obávat, že zapadnou prachem. Vždy se přitom snažím volit předměty, které kromě toho, že slouží svému účelu, zároveň také lahodí oku.“

Kuchyňskou linku nechaly vyrobit na míru, protože obsahuje řadu nestandardních prvků. Zajímavým nápadem, který zde zůstal po předchozích majitelích, je lednička částečně zapuštěná do prostoru sousední koupelny – díky tomu bylo možné efektivněji využít místo u vstupu do úzké kuchyně. Jinak by byl problém chladničku někam umístit a při tomto řešení může mít linka výhodný tvar L.

Malá koupelna

Mezi koupelnou a chodbou a také mezi koupelnou a kuchyní byly části stěny ze sklobetonu. Ten bylo potřebné odstranit. Ačkoliv by se mohlo zdát, že koupelna i chodba budou po tomto zásahu tmavší, opak byl pravdou. Všechny stěny totiž dostaly nový bílý nátěr, původní dveře vyměnily za nové bílé a v koupelně zvolily Diana a Patricie bílý obklad. „Koupelna i chodba se tím krásné prosvětlily,“ vysvětluje Diana. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Profil

Majitelé

Karin je učitelka a její manžel Luboš ekonom. Mladí manželé plánují své první děťátko. 

Přečtěte si také:
Panelákový byt s moderním nádechem Provence

Nemovitost

Čtyřpokojový byt s plochou 70 m2 v paneláku.

Návrh a realizace

Patricie Adamčíková a Diana Labošová. Patricie se ujala role realizátorky, Diana se postarala o design. Diana se věnuje návrhům a realizaci interiérů i vlastní kreativní tvorbě její keramiku, proutěné košíky nebo doplňky najdete pod značkou Lotiti Home.

Ve znamení přírody

Útulnou atmosféru spolehlivě navozují doplňky z přírodních materiálů nebo obrázky s přírodními motivy. A to nejen v ložnici.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru bydlení v paneláku byty dekorace malá kuchyně moderni bydleni změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze