Interiér pražského rodinného domu plný zajímavých detailů a umělecky řešených běžných předmětů
Architekty ze studia boq architekti přizvali k řešení interiéru majitelé rozestavěné stavby. Výsledek? Neexistuje část interiéru, kde by se váš pohled nezastavil na zajímavém detailu nebo přímo uměleckém řešení běžných předmětů.
Mladá rodina se dvěma dětmi oslovila architekty v době, kdy stavba jejich rodinného domu byla už v pokročilé fázi rozestavěnosti. „Navzdory tomu jsme se pustili do několika drobných stavebních úprav. Určujícím výrazovým prvkem je betonový strop a dřevěná olejovaná podlaha. Celým interiérem se prolínají tři neutrální odstíny, a to bílá a antracitově-šedá v kombinaci s přírodním dřevem,“ skromně charakterizují navržený interiér Miroslav Stach a Jana Stachová.
Denní zóna ze tří funkčních částí
Velkorysý otevřený prostor přízemí je nenápadně rozčleněn na tři funkční zóny bez toho, že by rušil plynutí v interiéru. Uprostřed se nachází obývací pokoj, o něco dál a mírně stranou je umístěna kuchyň s jídelnou a na druhé straně, směrem k venkovnímu atriu, najdete odpočinkovou zónu s příjemnou pohovkou.
Pracovní ostrůvek – dominanta kuchyně
Největší změny proti původnímu stavu se dočkala kuchyň, protože původně navržené řešení klientům nevyhovovalo. Nyní prostoru kuchyně dominuje velkorysý zaoblený pracovní ostrůvek, který zahrnuje i dřez a varnou desku s integrovaným odsavačem par. Druhý dřez zůstal na původně navrženém místě, ale je umístěn v nice vsazené do sestavy s vysokými spotřebiči.
Při pohledu na ostrůvek si všimněte jednoho estetického i funkčního detailu – podhled nad ostrůvkem, který kopíruje jeho tvar, ale vytváří kontrast svou bílou barvou. Tento podhled je podsvícený, a tak poskytuje potřebné světlo k práci, ale také navozuje atmosféru, jste-li v obývacím pokoji.
Schodiště orámované knihovnou a prostor na plátno
V celém interiéru najdete více detailů, které se dají označit jako umělecká díla, nebo k nim mají velmi blízko. Nejvýraznějším takovým prvkem je schodiště. Všimněte si způsobu, jakým je do dřevěných schůdků osazeno skleněné zábradlí, a též knihovny, která spolu se schodištěm vytváří výraznou kompozici. Prostor mezi dvěma částmi knihovny, které rámují schodiště, funguje zároveň jako místo pro projekční plátno. Pod schodištěm se nachází úložný prostor. Knihovna přechází i do druhého poschodí, kde tvoří zábradlí.
Nechybí ani moderní „peciválka“
Prostor obývacího pokoje je variabilní díky modulární pohovce. Velmi příjemnou částí této místnosti je odpočinková zóna za krbem v blízkosti prosvětleného atria. Je moderní alternativou ležení na rozehřáté peci. Ideální místo pro chvilky strávené s knížkou a hrnkem horkého čaje. Za zmínku určitě stojí i drátěné prvky – židle u jídelního stolu, svítidlo nad ním a početné výřezy a niky v různých tvarech a velikostech, které najdete v celém interiéru.
Hravá dětská a střízlivá ložnice rodičů
V poschodí se nacházejí ložnice. V dětském pokoji upoutá hravá nábytková sestava pro malou slečnu. Nachází se v ní nika ve tvaru domku s komínem a vnitřním oknem. Čelo postele vložené do niky zároveň slouží jako kreativní prostor – je obloženo magnetickou popisovatelnou fólií.
Hlavní ložnice je podstatně jednodušší, ale ani v ní nechybí odkládací nika v záhlaví postele. Mezi ložnicí a koupelnou se nachází chodbička s toaletním stolkem. Koupelna působí velmi čistě a elegantně i díky černým prvkům. Na podlaze je cementová stěrka, na stěnách ve sprchovém koutě šestiúhelníkový obklad. Samozřejmě, že rodičům nechybí ani šatna. Té dominuje takzvaný němý sluha. Na míru vyrobená sestava šatny je doplněna kulatými věšáky, které slouží k odkládání oblečení.
Interiér RD v Praze
architektonický ateliér: boq architekti
autoři: Miroslav Stach, Jana Stachová
lokalita: Praha, ČR
realizace: 2020
obrazy v obývacím pokoji a jídelně, obraz nad schodištěm: Michal Hazior
obraz v ložnici: Mgr. Art. Daniela Mihaličová
autoři rodinného domu: Ing. arch. Štefan Molnár a Ing. arch. Martin Otepka
Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich