Když zařizuje architekt…

07. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Pozvat si k zařizování interiéru architekta nebo bytového designéra může být tou nejlepší investicí ve vašem bydlení. Je rozdíl, když se do toho pustí laik a když odborník, který se vyzná. Jaké chyby majitelé domu […]

Pozvat si k zařizování interiéru architekta nebo bytového designéra může být tou nejlepší investicí ve vašem bydlení. Je rozdíl, když se do toho pustí laik a když odborník, který se vyzná.

Jaké chyby majitelé domu či bytu při zařizování interiéru dělají nejčastěji? „Pokud nemají představivost a minimální znalost oboru, často se chytají efektních vzorů z médií, které šroubují na svůj prostor. Ten se pak většinou skládá z místností, které spolu nejsou propojené a netvoří harmonický celek,“ říká David Chmelař z Chmelař architekti (www.e-chmelar.com).

Interiér by měl podle něj také ladit s domem – například v paneláku nejde realizovat venkovský styl bydlení. „Dále se objevují chyby v podobě neschopnosti rozeznat v široké nabídce kvalitní a designově cennější nábytek, sladit stávající nábytek s nově pořízeným, sladit texturu materiálů a barevnost všech prvků,“ uvádí David Chmelař.

(foto: www.e-chmelar.com)

(foto: www.e-chmelar.com)

V nejmodernějším stylu (Barrandov Hills III, Praha). Práce s prostorem i světlem (přirozeným i tím umělým), detaily a celky, materiály a strukturami – tady všude je architekt jako ryba ve vodě. Na výsledku je to znát.

Představa a výsledek se často míjí

Majitelé mají často velmi přesnou a hezkou představu o tom, jak by jejich bydlení mělo vypadat. „Jakmile však začnou tvořit a dávat věci dohromady, výsledek se představě často mine,“ upozorňuje Zuzana Funková z Funk design (www.funkdesign.cz). A všímá si dalších chyb, které by nenastaly, pokud by se k interiéru přizval architekt:
• nejednotnost stylu a barev v jednom pokoji,
• nákup nábytku naslepo, bez rozměrů místnosti – nábytek se pak do pokoje nevejde, nebo vypadá mohutně, případně se v prostoru naopak ztrácí,
• minimalistické řešení interiéru, které působí chladně, neosobně a neútulně,
• hromadění věcí, kdy prostor opticky nedýchá a působí těžkým dojmem.

(foto: www.funkdesign.cz)

(foto: www.funkdesign.cz)

Realizace obývacího pokoje s jídelní částí ve stylu La Provence. Ten patří v současné době v našich končinách k nejoblíbenějším – pro svou líbivost, útulnost a hřejivý efekt.

Co pro vás udělá architekt

Dobrý architekt či designér ví, co a kde se dá sehnat kvalitního, jaké jsou novinky na trhu. „Má široký přehled, ví, jaké existují alternativy a zajímavá řešení. Zaznamená detaily, které by si majitelé nevšimli,“ podotýká Zuzana Funková. Klientovi otevře obzory, co všechno je možné s interiérem udělat. Tím se zvýší jeho estetická hodnota a ideálně získá i na nadčasovosti.

(foto: www.nanovo.cz)

(foto: www.nanovo.cz)

V interiéru se architekti a designéři nebojí výraznějších prvků, protože ze zkušenosti vědí, jak je správně zakomponovat, aby vypadaly dobře. Tady se uměli efektivně spojit dvě výrazné barvy a ještě přidali retro nábytek.

Komplexní služby

Od dobrého architekta čekejte, že vám poskytne návrh interiéru v elektronické podobě, abyste získali jasnou představu o výsledku. Dále nabídne dispoziční řešení – rozvrhne prostor i nábytek. Pomůže s volbou barev a materiálů, vybere konkrétní nábytek a doplňky. „Může zabezpečit i dodavatele – s neověřenými dodavateli se zařizování bytu neobejde bez problémů,“ přízvukuje Zuzana Funková. Velkou výhodou je podle Davida Chmelaře i to, že zabezpečí dohled nad provedením celého díla.

(foto: www.nanovo.cz)

(foto: www.nanovo.cz)

Jednoduchý a čistý design s výrazným solitérem v podobě křesla.

Bez důvěry to nepůjde

Podmínkou úspěchu ale je, že si architekt a majitelé vzájemně sednou a bude mezi nimi panovat důvěra. „Bez toho to nejde. Otevřenost na straně majitele pomáhá architektovi vytvořit interiér, ve kterém jsou zakomponované prvky odrážející životní styl klienta. V konečném důsledku je pro něj ale výhodné nechat architektovi popuštěnou uzdu kreativity. Bude mu tak moct vytvořit projekt nejen reprezentativní, ale i praktický a nadčasový,“ uvádí Zuzana Funková.

(foto: Kamarumah architects)

(foto: Kamarumah architects)

Nemusí to být zrovna supermoderní interiér, ale klidně i nadčasová klasika, s čím vám architekt může pomoci.

Co to stojí?

Ceny za využití služeb architekta se různí. Někdo chce asi deset procent z celkové ceny. Jinde mají jednotný ceník, například deset tisíc korun za jednu místnost. Další architekti si honorář určují podle rozsahu provedené práce.

text: Gabriela Bachárová
foto: archiv architektů
redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: architekt chmel design interier
Sdílejte článek

Diskuze