Kompletní rekonstrukci bytu zvládli za dva týdny
Jen co nám majitelka s úsměvem na tváři otevřela dveře, dýchla na nás pozitivní energie. Všechny starosti jsme nechali za dveřmi a dali se strhnout veselou náladou a mladistvým, svěžím duchem místa. Celou rekonstrukci, včetně […]
Jen co nám majitelka s úsměvem na tváři otevřela dveře, dýchla na nás pozitivní energie. Všechny starosti jsme nechali za dveřmi a dali se strhnout veselou náladou a mladistvým, svěžím duchem místa.
Celou rekonstrukci, včetně stavebních prací a interiéru, jsme zvládli za dva týdny,“ pochvalovala si mladá majitelka. Nemohli jsme tomu uvěřit, protože byt prošel kompletní renovací a pozitivní zkušenosti či krátké termíny na Slovensku, to zní neuvěřitelně, ba až utopicky. Možná svítá na lepší časy a podobných lidí, spokojených s prací stavbařů, nadšených z návrhu architektů a bez stížností či komplikací, bude přibývat. „Přece jen, s čím jste se museli popasovat nebo co bylo během rekonstrukce největším problémem?“ zeptali jsme se nevěřícně znovu. „S ničím,“ s úsměvem potvrzuje ještě jednou majitelka. „Protože jsem měla perfektně připravené podklady a návrh, který se dal jednoduše realizovat, nevyskytl se žádný problém. Možná jsem trochu zapochybovala o možnosti přesunu kuchyně a s tím spojeném přemístění odpadového potrubí, ale šikovní stavitelé ve spolupráci s architektem velmi rychle vymysleli řešení,“ vzpomíná majitelka.
Když v rozpočtu budete počítat s prací architekta, zvládnete proměnu bytu i za rozumné peníze, z dostupných materiálů a s kvalitním výsledkem.
Jak to začalo
Když mladá majitelka kupovala byt v původním stavu, představovala si, že vymaluje, možná položí novou podlahu a obnoví koupelnu či kuchyň. Pak si však řekla, že se bude držet svého přesvědčení, že odbornou práci mají dělat odborníci, a začala hledat schopného architekta. Kamarádka jí doporučila kamarády – mladé architekty s dobrými nápady a nadhledem.
Po prvním setkání věděla, že mají podobné názory na bydlení a jsou stejně naladěni. Návrh bytu byl pro ni zpočátku dost překvapivý, ale protože si od začátku sedli, nechala je dělat jejich práci. A udělala dobře.
Nový princip bytu
Podle návrhu odstranili v bytě všechny příčky a dostali do něj vzduch. Záměrem bylo vytvořit takzvaný proplouvající prostor s orientací na obě strany, čili aby v jednom velkém otevřeném prostoru byl přístup přirozeného světla ze dvou stran. Nový princip uspořádání bytu předpokládal zvětšení denní části a zmenšení prostoru ložnice a hygieny na minimum. Příčky nahradil nábytek s množstvím úložných prostor a majitelka tak získala nejen větší plochu pro život, ale i prostor bez zbytečných skříní a velkého nábytku.
Laminátová podlahová krytina je k nerozeznání od pravých dřevěných fošen. Sehnali ji v hobby marketu za velmi příznivou cenu.
Kuchyňská linka tvoří spolu s šatnou a prostorem na pračku jeden samostatný nábytkový blok, který odděluje denní část bytu od noční, ale ne úplně. V šatně našla místo i pračka, jejíž napojení na vodu a odpad je řešeno v podlaze, stejně jako všechna ostatní zařízení kuchyně, včetně rozvodů elektřiny. Do ložnice se dostanete nejen zleva přes chodbu kolem koupelny, ale i zprava kolem kuchyňské linky, kde vznikl průhled a propojení prostorů, díky čemuž byt získal ještě větší vzdušnost a lehkost.
Ateliér toito architekti založili v roce 2010 Katarína Beladičová, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. První zkušenosti získali na vlně stavebního boomu. V současnosti pracují hlavně na malých projektech, které jsou velmi osobní. Ve svých řešeních přehodnocují realitu bydlení a pokoušejí se vytvořit domov, který reflektuje potřeby a sny obyvatelů.
TEXT: KAMILA ĎURÍKOVÁ
FOTO: DANO VESELSKÝ
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.