Malý panelákový byt proměnili ve velmi příjemné a zároveň praktické bydlení s vlastním stylem
Nevelký panelákový byt proměnily Diana s Patrícií na velmi příjemné a zároveň praktické bydlení s vlastním stylem. Jaký je jejich recept? Na to, abyste dosáhli výrazného efektu, toho není potřeba moc. Někdy stačí i malé změny a šikovné jednoduché nápady.
Třípokojový byt ve starším paneláku měl, jak už to chodí, svoje výhody i nevýhody. Výhodou byla zejména poloha na oblíbeném košickém sídlišti s výbornou občanskou vybaveností. A protože hodnotu nemovitosti určuje hlavně lokalita, byli čerství majitelé odhodlaní se s jeho nevýhodami popasovat.
Čarování s malou rozlohou
Asi největší nevýhodou byla poměrně malá rozloha – pouze 54 m2. V tomto směru se spolehli na Dianu s Patrícií, které mají s rekonstrukcemi bytů bohaté zkušenosti a dokážou „vyčarovat“ příjemné a plnohodnotné bydlení i na malé ploše. A že je byt v přízemí a bez balkónu? Balkón je, zdá se, jen otázkou času.
„Domy v okolí se v tomto období rekonstruují, s čímž je spojená i úprava fasád – zateplení a dostavba balkónů,“ vysvětluje designérka Diana Labošová. Ale z přízemí, které mnozí považují za nevýhodu, byl domácí pár naopak nadšený: „Protože bytovka je obklopená parkem, má tu člověk pocit jako v rodinném domku obklopeném zahradou,“ pochvalují si manželé.
Náš tip
Pro osvětlení nepotřebujete moc místa, i v malém prostoru však díky němu můžete dosáhnout výrazného efektu. V tomto bytě vytvářejí různé typy svítidel vícero světelných „vrstev“ – základem jsou bodová a stropní světla, která jsou v různých částech bytu cíleně doplněna nástěnnými a stojacími lampami.
Rekonstrukce „z gruntu“
Starý panelákový byt už měl nejlepší roky dávno za sebou a až na nedávno vyměněná okna si vše žádalo razantní zásah. Diana s Patrícií se proto pustily do rekonstrukce „z gruntu“ – od výměny rozvodů přes nové podlahy, omítky a obklady až po všechny dveře, včetně vchodových.
„Tímto projektem jsme se snažili dokázat, že i zanedbané panelákové byty se mohou stát příjemným, originálním a plnohodnotným domovem, kde se dá bydlet jako v časopise – tak, jak říká naše motto.“
Diana a Patrícia, autorky interiéru
Bez zásahu nezůstala ani dispozice, ale při změnách se autorky obešly bez velkého bourání a stavění. Stavěly zejména na logickém spojení malých místností do větších prostorů, které působí vzdušněji a dají se praktičtěji zařídit. Maličkou kuchyni proto spojily s obývákem a WC s koupelnou.
Nadčasový interiér a přírodní materiály
Pokud jde o styl interiéru, majitelé snili o jednoduchém nadčasovém vzhledu a přírodních materiálech. Ty používají Diana s Patrícií ve svých realizacích velmi rády, a to nejen pro jejich trvalou udržitelnost.
Diana proto navrhla neutrální základ interiéru – s bílými stěnami, se světlou laminátovou podlahou s dřevěným dekorem a základními kusy nábytku ve světlých barvách, zejména v bílé a máslové. Do tohoto základu vnesla zemitou barevnou paletu pomocí drobnějšího mobiliáře, dekorací a doplňků ze dřeva, sisalu, juty či palmové kůry.
Náš tip
Postel otočená záhlavím k oknu není nejšťastnějším řešením, ale úzká místnost mnoho možností neposkytuje – zejména pokud potřebujete delší lůžko nebo toužíte po posteli s čelem. Alternativou by byla standardní postel bez čela, která je kratší, takže by se dala otočit o 90°, a u nohou by ještě zůstalo místo na průchod k oknu.
A jak je jejím zvykem, i v tomto bytě si dala záležet na osvětlení, které vytváří vícero světelných vrstev – základ tvoří bodová a stropní svítidla, doplňují je nástěnné a stojací lampy cíleně umístěné v různých částech bytu.
Profil
Kdo tu bydlí
Mladý manželský pár pracující v oblasti IT
Nemovitost
Menší třípokojový byt s plochou 54 m2
Návrh a realizace
V tvůrčí dvojici Diana Labošová a Patrícia Adamčíková je Dianinou úlohou design, Patrícia se stará o realizaci.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: časopis HOME
Krásný, útulný byt.