Pražský mezonet plný čísla 69: Pyšní se titulem interiér roku
Máte-li silný vztah k umění, jste-li vášniví sběratelé uměleckých děl nebo máte-li rádi umění pro vlastní potěšení, budete chtít být jím obklopeni i ve vaší domácnosti. Rekonstrukce mezonetu v pražském Žižkově se nesla ve znamení svěžích barev, nezvyklých tvarů a čísla 69, které z obrazu Vladimíra Houdka proniklo i do detailů na různých místech bytu a částech nábytku. Vzniklo jednoduché vzdušné a svěží bydlení pro mladou rodinu, která umění rozumí, umí ho docenit a těšit se z něj.
Použité barvy, tvary ani samotné číslo 69, které se nenápadně ukrývá na různých místech bytu, nevznikly náhodou. Inspirací k celému interiéru byly obrazy, které mají majitelé v oblibě.
Není to typ sběratelů zahlcených uměním. Je to mladá rodina, která se uměním ráda inspiruje a nachází v něm vlastní potěšení. Právě proto chtěli majitelé dát důstojné místo obrazům, barvám a tvarům, které je inspirují.
Proč právě 69?
Číslo 69 má v tomto případě silný význam vyplývající z dominantního uměleckého díla umístěného v kuchyni. Inspiraci uměním při návrhu rekonstrukce konkretizují její autoři z ateliéru No Architects takto:
„Do návrhu jsme zakomponovali dvojici výrazných obrazů a současně jsme návrh zakomponovali do obrazů. Číslo šedesát devět vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupeno přímo v obrazu Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam. Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se například propisují do zakončení dvířek kuchyňské linky,“ uvádí.
„Setkání barevnosti obrazů i interiéru mluví samo za sebe. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i méně nápadné – například odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby ladil s obrazem Jozefa Bolfa. K jeho noblesní melancholii se přidávají svítidla ve tvaru slz, ale například i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla,“ dodávají.
V každé místnosti jako v uměleckém díle
Fascinace a inspirace uměním dostává při této realizaci nezvyklé rozměry, protože obrazy pronikají do interiéru a interiér se zároveň stává součástí obrazů. V kterékoliv místnosti se můžete cítit rovnou jako v uměleckém díle. K tomu se i přidává hra s materiály a texturami, nejen s barvami.
Autorům se podařilo vytvořit interiér, kde současné umění není redukováno na zaměnitelnou dekoraci. Konečně není se čemu divit, protože studio No Architects je postaveno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Vedle toho řešili i mnoho praktických problémů, a to rozšíření kuchyně či šatny, dále kapotáž technologií, místo pro pracovnu a podobně.
Nová dispozice, sanita, povrchy i schodiště
Dvoupodlažní byt je kompletně zrekonstruován. Změnila se dispozice, byla vyměněna sanita, nové jsou všechny povrchy. Úprava se týkala i vytápění, přibyla klimatizace, dokonce i schodiště bylo přestavěno. K němu autoři přidali působivé „sakrální“ osvětlení. Veškerý nábytek, od postele přes skříně až po jídelní stůl, je navržen na míru.
Použité materiály:
- dubové parkety
- keramické obklady a dlažby
- truhlářské výrobky – lakovaná MDF
- dubová dýha a masiv
- umělý kámen
- textilní čalounění
Mezonet 69 se stal absolutním vítězem soutěže Interiér roku 2021 a zároveň si odnesl vítězství v kategorii Rekonstrukce.
Mezonetový byt „Šedesát devět“
architektonický ateliér: No Architects, www.noarchitects.cz
autoři: MgA. Jakub Filip Novák, MgA., Mgr. Daniela Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík
lokalita: Praha 3-Žižkov, ČR
hrubá podlahová plocha: 130 m²
užitná plocha: 100 m²
projekt: 2020
realizace: 2021
dodavatel: CZ interiéry, s. r. o., www.czinteriery.eu
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser, www.studioflusser.com
Zdroj: www.linka.news
Je to hezké, jenom se mi zdá, že některé chodby jsou trochu úzké, ale možná je to fotografem.
Jinak číslo 69 je opravdu velmi inspirativní…