Moderní šatníky

13. 01. 2013
Diskuze (1)
Sdílet

Klasické skříně dnes už v moderních interiérech často nahrazují vestavěné skříně nebo šatníky. Rekonstrukce byru je ideální příležitost pro vytvoření šatníkového prostoru, zpřehlednění uložených věcí a minimalizaci kusů nábytku.   Na míru bytu Základní požadavky […]

Klasické skříně dnes už v moderních interiérech často nahrazují vestavěné skříně nebo šatníky. Rekonstrukce byru je ideální příležitost pro vytvoření šatníkového prostoru, zpřehlednění uložených věcí a minimalizaci kusů nábytku.

 

Na míru bytu
Základní požadavky na moderní šatníky jsou prostornost, přehlednost, maximální využití daného místa, praktické a přitom estetické zakomponování do místnosti. Z těchto hledisek asi nejméně vyhovují typizované skříně. Jednak mají zpravidla křídlové dveře, a tak musíme počítat s potřebným prostorem před nimi, abychom se do nich vůbec dostali, a potom se dokonale nevyužije místo, které zabírají. Kufry naskládané na skříni nevypadají moc pěkně, nástavce, které vyplňují prostor mezi skříní a stropem je třeba vyrobit dodatečně. A nakonec, stěny skříní, poskládaných vedle sebe, zbytečně ukrajují centimetry, které by se daly využít lépe. Modernější variantou jsou vestavěné skříně na míru. Zcela vyplní daný prostor a jejich výrobci nabízejí různé typy dveří, posuvné na kolejničkách, zalamovací i křídlové, s povrchovou úpravou dřevo, lak, zrcadlo nebo rotang (ratan).

Dovolují-li to prostorové možnosti, jako nejlepší řešení pro ukládání oděvů se jeví šatny, samostatné místnosti nebo příčku oddělené prostory. Oblečení v nich může volně „dýchat“, nezmačká se a je přehledně uspořádané. Vnitřní vybavení takovýchto šatníků sahá od nejjednodušších tyčí s ramínky na šaty a poliček až po kontejnery na kolečkách, speciální zásuvkové a policové prvky, stahovaní systémy, krabice, koše, skříňka na obuv, rošty na zavěšení kalhot a podobně.

Při zvažování způsobu ukládání oděvů je, samozřejmě, rozhodující dispozice bytu. Počátečním bodem našich úvah bude ložnice, v ní nebo těsně u ní by mělo být uloženo oblečení. Připravili jsme různé půdorysné návrhy pro větší i menší prostor, s využitím klasických skříní, vestavěných skříní i stavební řešení šaten. Bezpochyby existuje celá řada řešení, jde o výběr toho nejlepšího právě pro váš konkrétní byt, ať už je velkoryse pojatý nebo stísněný.



Hra nejprve na papíru

Čím je ložnice větší, tím více místa můžeme využít pro odkládání oděvů. Máme-li k dispozici celou stěnu, můžeme sem umístit vestavěnou skříň, ale rovněž i lamelovou stěnu nebo závěs a vzniklý prostor vybavit úložnými prvky (obr. a). Při využití dvou sousedních stěn vstupuje do hry i rohový prvok. Na obrázku b jsou dvě řady klasických šatníkových skříní kombinované s rohovou šatničkou. Roh tvoří horní deska se zabudovaným osvětlením, tyč s ramínky na šaty připevněná k bočním stěnám skříni a dvoukřídlové dveře, jejichž povrchová úprava musí ladit s okolním nábytkem. Málokdy se podaří najít stejný odstín dřeva, proto je vhodnější např. lakovaný povrch anebo zrcadlo.

Obrázek c znázorňuje situaci, kdy je ložnice dveřmi propojená s dětským pokojem. Šatna oddělená předsazenou příčkou nebo skříňovou stěnou má v tomto případe ještě příjemnější účinek – tlumí hluk.

Diagonálně umístěné lůžko a protilehlý kout využitý jako úložný prostor představují minimalistické řešení v malé ložnici, kde by byl při rovnoběžně umístěném nábytku ztížený přístup k šatníku (obr. d). Výraznou úsporou místa jsou lamelové dveře (posuvné v tomto případě nepřicházejí v úvahu). Mezi lůžkem a šatníkem je zapotřebí počítat s koridorem širokým asi metr. Jednoduché a nenákladné řešení pro většinu ložnic znázorňuje obrázek e. Šatníkové stěny jsou odsunuté od stěny a otočené zadní stranou do místnosti. Místnost opticky zvětší zrcadlová stěna na zadní straně skříně, která však celé uspořádání podstatně prodraží. Lépe působí, když nad skříněmi necháváme mezeru. Buď mohou být až ke stropu nástavce, nebo sádrokartonová příčka. Vchod do šatny můžeme nechat volný nebo ho uzavřít dveřmi.

Pokud ložnice sousedí s koupelnou a máme k dispozici dost místa, nabízí se dodatečné vybudování průchozí skříně mezi oběma místnostmi (obr. f). Dobře poslouží sádrokartonová příčka s posuvnými dveřmi. Vzniklý prostor se dá vybavit jednoduchými tyčemi a nábytkem, který je právě po ruce. Nákladnější variantu představuje speciální nábytková sestava, která využívá maximum hloubky i výšky šatny.

a) b) c)
d) e) f)
g) h) i)
j) k)  

Jak bylo a jak bude
V ložnici s výklenkem (obr. g) původně stály klasické skříně. Namontování lamelových dveří umožnilo lepší využití výklenku, v němž už není nutné zápasit s křídlovými dveřmi a k oděvům je pohodlnější přístup.

Velkorysé (a praktické) pojetí šatníku na obrázku h vzniklo z bývalého dětského pokoje naproti ložnici rodičů. Okno je zarámované poličkami, stěny obestavěné skříňkami, tyčemi na zavěšení ramínek a kontejnery se zásuvkami. Pohodlné jsou nábytkové systémy vyrobené z průhledného plastu anebo vybavené zásuvkami se skleněnou čelní stranou.

Oddělený dvojitý šatnový prostor pro rodiče a pro děti anebo pro ni a pro něho (obr. i) rovněž vyžaduje větší místnost. Čtyři skříně jsou postavené bokem do místnosti a oddělené posuvnými, případně shrnovacími dveřmi. Toto uspořádání výrazně zvětšuje úložný prostor oproti klasickému umístění skříní u stěny, před kterým by potom zůstalo těžko využitelné místo. Zkosená stěna se střešním oknem uprostřed představuje klasickou situaci v podkrovní ložnici, je vhodná pro vytvoření rozděleného úložného prostoru (obr. j). Posuvné dveře šetří místo a nepřekážejí, vnitřek je možné zařídit policovými systémy a věšáky. Další variantou je oddělení prostoru pod střechou příčkou s prosklenými dveřmi, které propouštějí do ložnice denní světlo.

V kterých starších domech jsou ložnice spojené s toaletou (obr. k). I zde můžeme bez velkých stavebních zásahů vybudovat průchozí šatnu. Stačí prodloužit příčku mezi ložnicí a toaletou a osadit do ní dveře. Ve vzniklém prostoru se ukryje šatník, který může být velmi jednoduše vybaven, a nemusíme kupovat drahé skříně.

Všechny možnosti, o nichž jsme se zmínili, mají jedno společné: zbavují byt těžkopádných skříní. Při zachování, ale spíše zvětšení úložné plochy získá zařízení bytu lehkost a uživatelský komfort, což jsou nakonec základní imperativy všech současných trendů v bydlení.

Text:Lenka Lukavská, Foto: IKEA a archiv vydavatelství

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt šatna skrin
Sdílejte článek

Diskuze

  • Is it possible to command something? We would like to receive a catalog with the prices.
    It would be for Prag

    Berthelonova