Zápachu z cigaret či připáleného jídla je konec: Účinné a ekologické tipy
Měli jste na návštěvě kuřáka? Nebo jste připekli koláč? V tom případě určitě víte, že rychlost a intenzita, jakými nábytek načichne kouřem, je neuvěřitelná. Jak efektivně odstranit zápach kouře z vašeho bytu? Čím dříve se s nepříjemnými pachy vypořádáte, tím bude výsledek lepší.
Prvořadým opatřením proti zápachu je samozřejmě otevření všech oken a balkónových dveří, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch. Potom zapněte ventilátory, abyste zvýšili cirkulaci vzduchu v bytě.
Amoniak a přírodní alternativy
Známou látkou k odstranění zápachu z cigaret nebo kouře je amoniak. Existují však jemnější, a hlavně příjemnější přírodní alternativy. Doporučujeme je vyzkoušet jako první.
Například smíchejte kvalitní kastilské mýdlo s vodou a esenciálními oleji podle vlastního výběru a potom jemně otřete nábytek a načichlé stěny hadříkem z mikrovlákna.
Proti skvrnám na stěnách i pachu
Připravte si směs z půl hrnku jedlé sody, půl hrnku bílého octa a horké vody. Tato směs odstraňuje všechny skvrny na stěnách, které často přispívají k nepříjemným pachům.
Při čištění stěn použijte houbu nebo hadřík, který je jen mírně vlhký, a opatrně ho přikládejte ke stěně tak, abyste ji nezvlhčili úplně – aby se netvořily kapky vody.
Jak odstranit zápach kouře z čalounění
Jedlá soda je dokonalým přípravkem proti pachům, protože sama je bez zápachu, a přitom pachy pohlcuje. Můžete na pár dnů posypat čalouněný nábytek a podlahy jedlou sodou a potom ji vysát.
Pro větší svěžest do sody přidejte několik kapek esenciálního oleje (nebo olejů) podle vlastního výběru. Předtím než směsí posypete jakýkoliv povrch, musejí být esenciální oleje úplně promíchané, abyste předešli olejovým skvrnám na čalounění.
Náš tip: vyperte potahy
Dopřejte čalouněnému nábytku hloubkové čištění tím, že odstraníte všechny potahy a předtím, než je dáte prát, je posypete jedlou sodou spolu s pracím prostředkem. Je-li pach kouře velmi silný, je nutné postup opakovat.
Jak odstranit pach kouře z koberců
Existuje několik skvělých způsobů: použití deodorantu na koberce, tekutého nebo práškového čističe koberců a už zmíněné jedlé sody s esenciálními oleji podle vašeho výběru. Používáte-li čistič koberců, postupujte podle pokynů na nádobě.
Jste-li ochotni přistoupit k dražší alternativě, je vhodné profesionální čištění parou. Pára má mnoho pozitiv, mimo jiné dezinfikuje a zbavuje roztočů.
Raději ocet než amoniak
Další látkou, která přirozeně odstraňuje pachy, je ocet. I ten můžete smíchat s esenciálními oleji. Pokud jste se rozhodli přece jen použít amoniak, postupujte opatrně.
Vždy ho řeďte vodou a nikdy nemíchejte amoniak s jinými čisticími prostředky nebo chemikáliemi, především ne s bělidly, protože tato kombinace vytváří smrtící plyn. Amoniak je silná chemikálie, která může být toxická, proto raději dejte přednost přírodním alternativám.
Jak zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti
Kromě pravidelného větrání je dobrým nápadem investovat do čističky vzduchu, která zlepší celkovou kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Je mimořádně vhodná, pokud je vaše domácnost často vystavována nějakému druhu kouře nebo škodlivému pachu. Nezapomínejte na výměnu vzduchových filtrů.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám