Obývák 4 x jinak aneb základní pravidla, jak kombinovat barvy
Barvy mají velký vliv na atmosféru každé místnosti, obzvlášť na stěnách. Než se pustíte do malování, nejdříve si ujasněte některá základní pravidla i to, jak barvy kombinovat.
Jak vybrat barvy do interiéru
Barvy jsou každodenní součástí našeho života. Dělají náš svět hezčím, ale dokážou nás i rozveselit, uklidnit či nám dodat energii. A to je při výběru barev do interiéru klíčové. Jak vybrat barvy tak, aby měly požadovaný efekt na naši náladu a pocity?
Značka Dulux si tento rok zvolila za barvu roku podmanivý zelený odstín s názvem Obilný klas, který je symbolem proměňující se přírody. „Zázračná“ semínka mají vnést do našich domovů kouzlo přírody a pocit, že jsme s ní spojení.
Na jejím základě tak designéři vytvořili čtyři snadno kombinovatelné palety barev: Lush, Buzz, Flow a Raw. Každá z nich vyjadřuje jiný způsob, jak nás příroda může inspirovat.
Vsaďte na jejich význam
Potřebujete doma pracovat nebo si chcete pořádně odpočinout? Vybírejte studené barvy, které působí klidněji, podporují intelekt a možnost soustředit se. Patří sem modrá, zelená a fialová barva v různých odstínech. Vhodné jsou do ložnice, domácí pracovny nebo do místností zalitých sluncem.
Naopak pokud se potřebujete „dobít“ energií, podpořit komunikaci a hravost, vybírejte teplé barvy, mezi které patří odstíny červené, oranžové a žluté. Hodí se do předsíně, obýváku, jídelny či dětského pokoje nebo do tmavších částí domu.
Druhým důležitým krokem je správná kombinace
V interiérovém designu máte dvě možnosti: kombinaci analogovou, která spojuje podobné barevné tóny nebo barvy se stejným základem. Druhou je komplementární kombinace, u které tvoří harmonické spojení dvě komplementární (opačné) barvy. Tento mix vytváří dynamický kontrast zejména při vysoké sytosti barev. Pokud se použije nesprávně, může být rušivý.
Dalším klíčem k úspěchu je použití poměru 60 : 30 : 10. Zvolte si primární barvu, která bude na stěnách a podlaze, doplňte ji sekundární barvou na sedačce či křeslech a třetí, nejvýraznější barvu, použijte na doplňcích a malých plochách.
Podvědomě se orientujeme podle přírody
Naše prostorové cítění se podvědomě orientuje podle přírody. Nad sebou vidíme světlou oblohu a na zemi tmavší barvy země, kamenů nebo trávy. V místnostech, které jsou zařízené podle tohoto přírodního rozvrstvení barev, se cítíme instinktivně dobře. Ale není to jediné ideální schéma.
Na příkladu tohoto obýváku na obrázcích můžete vidět, jak se pomocí různých barev a jejich rozličného nátěru změní celkový ráz místnosti, přičemž každá působí harmonicky.
Na obrázku výše (paleta Lush) vytváří zadní barevná stěna pocit opory a též vhodné pozadí pro nábytek a pokojové rostliny. Tak se jeví oproti obýváku níže větší a vyšší. Pocitově působí svěže a relaxačně.
Obývák níže je zase hravější díky pestřejší paletě. Dvoubarevná zadní stěna vytváří optickou iluzi kratšího stropu a čelní postavení pohovek zase budí dojem, že místnost je širší než delší.
Světlé versus tmavé barvy
Při výběru barev do interiéru berte v úvahy, že tmavé barvy zmenšují místnosti a snižují stropy. Světlé barvy rozšiřují, místnosti se zdají větší, stropy mnohem vyšší. Chlad modrých tónů vyvolává zdání prostornosti, což můžete vidět na příkladě horního obýváku, který je velmi čistý a elegantní.
Teplé barvy s výrazným podílem červené mají opačný účinek. Vycházejí nám v ústrety, v sytých odstínech se dokonce zdá, že na nás chtějí skočit. Teplé žluté odstíny jsou méně agresivní než červené.
Tmavé tóny nám jdou v ústrety, světlé prostor rozšiřují. Obývák v barevné paletě Raw na obrázku níže má přibližně stejný odstín zadní stěny a podlahy, a tak by se mohl jevit jako jednolitý celek.
Tento dojem ruší dobře zvolená pudrová růžová na bočních stěnách a bílá pohovka ve středu místnosti. Oproti obýváku výše se jeví kompaktnější a romantičtější, méně vzdušný, ale ne menší.
Text: Miroslava Maceková
Foto: Dulux
Zdroj: časopis HOME