Prosvětlení prostoru, zaměření na detaily a využití potenciálu nejvyššího poschodí. Tak vzniká jedinečný byt
Celková atmosféra, jakou byt po rekonstrukci vyzařuje, nezáleží vždy jen na použitých materiálech, světle a barvách. V případě tohoto bytu sehrávají důležitou roli i detaily. Precizní práce dvojice architektů působí střízlivě, sofistikovaně, ale přitom harmonicky. Neodolatelnou atmosféru bytu dodávají střešní světlíky, nabílo nabarvený dřevěný krov a velké posuvné dveře na členitou terasu.
Jak vzniká jedinečný prostor
„Projekty interiérového designu a zahrad nás naplňují velkou spokojeností, protože výsledky našich návrhů vidíme za kratší dobu, než jakou obvykle trvá dokončení budovy. Avšak interiérový design, když je dělaný na míru, můžeme z hlediska složitosti přirovnat k miniaturní budově. Proč? Protože je náročný a vyžaduje mnoho pozornosti, práce s detaily. Tento pečlivý výzkum funkčních, estetických a emocionálních prvků umožňuje vytvořit jedinečný prostor,“ vysvětlují svou práci architekti ze studia Burnazzi Feltrin Architetti.
Otevřený prostor a využití výšky stropu
Tříčlenná rodina oslovila designéry se dvěma přesnými požadavky. Přáli si otevřený prostor na bydlení a využít výšku stropů. Jednopodlažní byt EB se nachází v obci Civezzano na severu Itálie, a to v nejvyšším poschodí obytné budovy z osmdesátých let dvacátého století.
Byty v nejvyšším poschodí mají speciální kouzlo, když se podaří do jejich interiéru „vtáhnout“ výhledy do okolí. To se architektům podařilo na výbornou i díky prostorným terasám. Zajímavým architektonickým prvkem této nemovitosti je členitý dřevěný trámový strop.
Francouzská okna, bílá barva, týkové dřevo
Architekti o tomto projektu mluví jako o zajímavé práci někde mezi interiérovým a exteriérovým designem a výstavbou. Proměna bytu velmi intenzivně propojuje interiér s okolím. Velká francouzská okna rámují městskou krajinu se sousedními budovami v popředí.
Právě kvůli tomuto efektu se tvůrci proměny rozhodli použít bílou jako hlavní barvu pro nábytek vyrobený na míru a též stěny – neruší výhledy plné barev a tvarů. Některé výklenky, police a podlahy jsou z certifikovaného týkového dřeva, které zahřívá jednoduchý prostor a vnáší zajímavou texturu.
Rohový krb je vidět už od vstupu
V blízkosti severní stěny s okny je umístěn kuchyňský ostrůvek – na druhé straně, u jižní stěny, stojí šedá pohovka. Toto umístění zabezpečuje nejlepší výhled na celý byt. Už při vstupu do bytu si všimnete hlavního vizuálního bodu celého obytného prostoru – rohového krbu. Obývací část od soukromé noční zóny bytu oddělují mléčně bílé dveře. Symetrie interiéru pod střechou vytváří pocit bezpečí a stability.
EB apartment
architektonický ateliér: Burnazzi Feltrin Architetti
autoři: Elisa Burnazzi, Davide Feltrin
lokalita: Civezzano, Trento, Itálie
plocha: interiér 90 m2, exteriér: 47 m2
realizace: 2018 – 2020
Sabína Zavarská
Foto: Carlo Baroni