Romantická minimalistická ložnice
Tak jsme se opět přehoupli do eklektického období. Naštěstí. Letošní výstavy nábytku a interiérového designu byly plné odvážných kombinací zdánlivě nekombinovatelného. Interiér opouští stará svazující pravidla, prostor patří fantazii a pocitům. Zdánlivě neslučitelnou kombinaci, v […]
Tak jsme se opět přehoupli do eklektického období. Naštěstí. Letošní výstavy nábytku a interiérového designu byly plné odvážných kombinací zdánlivě nekombinovatelného. Interiér opouští stará svazující pravidla, prostor patří fantazii a pocitům. Zdánlivě neslučitelnou kombinaci, v níž se však člověk cítí velmi příjemně, realizovala i naše stálá spolupracovnice, designérka Jasna Opavská. Má podobu romantické minimalistické ložnice.
Jasnin návrh zařízení ložnice. Jednoduchý nábytek tvoří základ, barevnost a doplňky dodávají styl a duši.
Interiérová móda je podobně přelétavá jako móda v našich šatnících (naštěstí se v interiérech módní vlny nestřídají tak rychle…) – ještě před pár lety jsme byli plně v zajetí minimalismu, a dnes už je tu v plné síle retro z různých období a jako houby po dešti se objevují až barokní prvky. Navíc i my se během života měníme a v různých etapách se nám líbí různé věci. Také proto je dobré, když se může interiér čas od času obměňovat tak, aby nás to nestálo zbytečně mnoho peněz a energie. Nemusí podléhat každému módnímu výstřelku, stačí, když se dokáže alespoň do jisté míry přizpůsobit změnám v trendech či v našem vkusu.
Interiér na dva kroky
Ložnici pro mladé manžele chtěla Jasna zařídit tak, aby majitelé nemuseli interiér příliš brzy měnit, aby si ho však mohli pozměnit, když je jeho současný styl omrzí. Prvním krokem bylo vytvoření neutrálního základu. „Nábytek a interiérové prvky, které by se těžko měnily, by měly být co nejjednodušší,“ vysvětluje designérka. „Například u podlahy a velkých kusů nábytku je pravděpodobné, že tu zůstanou opravdu dlouho, proto jsem vybrala zařízení s čistými tvary, které se tak brzy neokouká a hodí se k němu různé doplňky. Nábytek má odstín, který barevně ladí s parketami.“ Druhým krokem bylo vytvoření atmosféry – v tomto případě romantické – pomocí barevnosti a doplňků. „Barevnost vychází z tapet, na nichž mě zaujala kombinace jemné zelené s višňově růžovou. Ložnice je díky tomu barevně poměrně odvážná a snese i velmi romantické doplňky.“ Místnost, která teď působí romanticky a vysloveně žensky, by se však díky neutrálnímu základu dala snadno „přeladit“ na úplně jinou notu. „Když paní domácí omrzí romantická růžová, může vymalovat například na šedobílo, na postel dá jednoduchou přikrývku a bude mít minimalistickou ložnici,“ říká Jasna. „S jednoduchým nadčasovým základem se totiž dá pracovat a stavět na něm.“
„V jedné místnosti se setkaly dva styly na první pohled neslučitelné – čistý minimalistický a romantický, které se navzdory všemu nebijí.“ | Ze stejného materiálu, z jakého jsou dveře vestavěné skříně, nechala Jasna vyrobit komodu střídmých tvarů i rám na zrcadlo nad ní. „Takto působí jako nábytková série,“ pochvaluje si. „Není to sice dřevo, ale laminovaný povrch ho v tomto případě napodobuje celkem věrně a nevypadá uměle. Veškerý nábytek je úplně jednoduchý – lépe tak vyniknou doplňky, které jsou v této ložnici opravdu stylotvorným prvkem.“ | Vestavěná šatní skříň v této ložnici není jen praktickým úložným prostorem, ale pomohla i upravit nepříjemné detaily v půdorysu místnosti – zakryla šikminu v rohu u okna a výčnělek na stěně vedle postele. |
Spojení prvků ze dvou zcela odlišných stylů bylo poměrně riskantní a zpočátku měli i majitelé bytu jisté pochybnosti. Naštěstí nechali Jasně volnou ruku. Když bylo všechno hotovo do posledního detailu, získal pokoj tu správnou eleganci a atmosféru. „Majitelé bytu byli nakonec velmi spokojení. Asi nejvíce ocenili, že ačkoli se v bytě ještě nebydlí, ložnice už má duši a nevypadá neosobně, jak obvykle působí nezabydlené prostory,“ uzavírá Jasna naši krátkou návštěvu. „Z mého úhlu pohledu se tato ložnice velmi podařila, i když je mimo základní pravidla. Má totiž svůj výraz, není tuctová a působí tak jaksi příjemně na duši. Vždy, když vejdu, musím se usmát…“
Postel má klasické tvary a je z klasického materiálu – z masivního dubu, což ji dělá příjemně univerzální. Tvarově na ni navazují niky v jejím záhlaví. „Niky ze sádrokartonu jsou vděčný prvek, který místnost oživí, a většinou jimi nic nezkazíte,“ vysvětluje Jasna. „Výborné je, že nejen různým tvarováním, ale i barevností a výzdobou se dají přizpůsobit různým stylům.“
Jasna radí Především v ložnici je nutné dostatečně dopředu myslet na různé možnosti osvětlení – od ranního oblékání přes večerní toaletu, u něhož je potřeba co nejvíce světla, až po intimní atmosféru a romantiku. Podle mé zásady, že svítidel nikdy není dost, je jich v této ložnici pět, a to nepočítám „bodovky“ v nikách nad postelí, které mají vytvořit příjemnou romantickou atmosféru. Vedle postele jsou lampy na čtení, kromě centrálního lustru jsou zde ještě nástěnná svítidla nad zrcadlem a proti posteli. |
TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Dano Veselský