Rustikální versus venkovský styl v interiéru aneb v čem se odlišují
Rustikální a venkovský styl spojuje i odlišuje právě přístup k přírodním prvkům. Oba směry inklinují k přírodě, milují dřevo, ale například k opracování materiálů či barevnosti přistupují odlišně. Rustikální i venkovský styl dokážou vytvořit originální atmosféru nejen na chalupě. Záleží jen na vás, zda chcete spíš kousek „surové“ přírody, nebo více jemné estetiky.
Základ rustikálního i venkovského stylu tvoří dřevo a přírodní materiály. Zároveň je pro oba potřeba dostatek světla v prostoru. A pokud to zjednodušíme, zde jejich propojení i končí.
Rustikální styl totiž charakterizují spíš hrubší struktury, neopracované nebo málo opracované materiály a celková robustnost použitých prvků. Venkovský styl je o něco „něžnější“. Využívá hodně bílé barvy, více opracované materiály a na textiliích se objevují i vzory – samozřejmě ty s přírodní tematikou.
Dominantní dřevo
U rustikálního stylu není žádnou chybou pracovat v prostoru se dřevem, které není dokonale obroušené, nalakované či nabarvené. Vytváří to autentickou atmosféru, kterou tento styl ke svému vyjádření potřebuje. Své místo si tu klidně najdou neopracované větve či dřevěné pařezy. Využívají se spíš do červena zbarvené dřeviny, například třešeň nebo dub.
Neopracované větve či dřevěné pařezy
Venkovský styl dřevo o něco více moří, lakuje a barví. Často se využívá i leštění dřeva. Tento styl se snaží o svěží a na pohled příjemnou atmosféru. Pokud jsme zmiňovali, že rustikální styl je hlavně dubové dřevo, tak venkovský styl ho využívá málo.
Neutrální paleta i jemná barevnost
Rozdíly najdeme i v barevné paletě těchto stylů. Rustikální styl využívá zejména neutrální barvy a doplňuje je zemitými tóny. Prostor může dotvořit jemně hnědá až rezavě oranžová.
Venkovský styl pracuje hlavně s bílou či béžovou. Jemnost přidá světle modrá, šalvějově zelená, ale například i třešňově červená. Rustikální styl využívá zejména neutrální barvy.
Příroda hraje prim i v textiliích
V případě textilií najdeme společný prvek, konkrétně přírodní tkaniny. Ale opět je tu rozdíl. Rustikální styl je o něco méně zpracovává a nepotřebuje je ani moc zvýrazňovat nějakými detaily. Spíš tu jde o strukturu jako takovou, která má být, tak jako u nábytku, hrubší, autentičtější.
I venkovský styl využívá přírodní materiály, tradičně například bavlnu či len, ale častým dekorem takových doplňků jsou různé vzory nebo rostlinné motivy. Ano, možná jste si nyní vzpomněli na nějaké to prostírání s růžemi u babičky nebo na sedačku z fotografie provensálského obýváku s polštáři s levandulovým vzorem.
V kuchyni prakticky i dekorativně
Rustikální kuchyni dokonale sedí kovové nádobí, tepané prvky, doplňky poznamenané časem, ale nic nepokazí ani sklo. Určitou praktičnost dodají například i otevřené police, ze kterých je vše rychle na dosah.
Rustikální styl
- Využívá přírodní paletu barev.
- Jeho typické barvy jsou odstíny zelené, tmavě hnědá, zemitá červená či oceánská modrá.
- Charakter mu dodávají i kovové povrchové úpravy v akcentu bronzové a měděné, nevyhýbá se ani železným prvkům.
- Vyžaduje jednoduchý přístup k dekorování a jeho spojení s přírodou.
- Reprezentuje ho časté použití masivního dřeva.
- Doplňují ho kamna a krby v nejautentičtější podobě.
- Chybět nesmí ani kožešiny a tkané koberce.
Pozornost upíná na drsnost, ale zároveň přirozenou krásu přírody. V prostoru chce vytvořit klidnou atmosféru pomocí dřeva, listí, kovu, kamene a dalších přírodních prvků. Nechce dokonalost, zaměřuje se na pravý charakter použitých prvků a jejich hodnotu.
Venkovský styl
- Vznikl jako praktický styl, který neměl dominovat na poli interiérových stylů.
- Má odrážet krásu venkovského životního stylu a zachovat nedotčenou venkovskou přírodní krásu.
- V průběhu doby se stal populárním stylem interiérového designu.
- Dřevěný nábytek či bavlněné textilie zde dokážou udělat své.
- Neoddělitelnou součástí je matná povrchová úprava a celkově nízký lesk.
Nedělá kompromisy, což se týká moderního komfortu, prostor chce udělat útulným a stylovým. V případě použití moderních prvků zůstává celková atmosféra tohoto stylu zachována. Ve venkovském stylu můžete i upcyklovat. Z ošoupané staré konvice na mléko po babičce udělejte například originální vázu na květiny.
Na slovíčko s designérkou Danielou Mazúrovou
Interiérová designérka připomíná, že rustikální styl je v podstatě venkovským stylem. Podstatné je zde však to, jak výrazné jsou dominantní přírodní materiály. „Jasně ho poznáme například v alpském stylu, ruském stylu, ale i na našich vysokohorských chatách,“ zpřesňuje.
Přímo venkovský styl můžeme podle Daniely definovat i jako tradiční styl z různých regionů. „Patří sem například různé středomořské styly jako provensálský, řecký či italský, které jsou typické terakotou, okny s okenicemi a podobně. Zařadit sem můžeme i různé koloniální styly, kde už nalezneme i prvky exotiky. Ale zapomenout nesmíme ani na naše středoevropské styly – slovenský, český či maďarský styl. Jsou to například i výšivky, modrotisk, ale setkat se můžeme i s ornamenty na omítkách.“
Designérka zjednodušeně uzavírá, že venkovský styl je přece jen o něco romantičtější a ženštější než ten rustikální.
Fotogalerie
Text: Evka Vašková
Foto: Shutterstock, Möbelix, BELLATAVOLA
Zdroj: časopis HOME