Zdroj: Rebecca Martyn

Rychlokurz zařizování: 16 kroků k novému interiéru

15. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Zařizování nového bydlení je určitě velká radost, ale i výzva. Čím začít, jak postupovat a na co nezapomenout, vám napoví náš rychlokurz, ve kterém jsme sesbírali ty nejlepší rady a tipy od profesionálů. Připravte si tužku a papír, a můžeme začít!

1. Plánujte

Pokud zařizujete „od nuly“, dopřejte si dostatek času na plánování. Začněte tím, že si vytvoříte nástěnku inspirací (v angličtině známá jako „moodboard“). Tento kreativní nástroj s oblibou využívají při návrzích všichni designéři. Představuje koláž barev, struktur a vybraných prvků, které spolu vytvoří požadovanou atmosféru, ať už ve vytváření značky, nebo v módním a interiérovém designu. Moodboard vám pomůže vizualizovat vaše nápady a myšlenky – od něho se potom můžete odrazit při výběru konkrétních barev a prvků v interiéru.

Přečtěte si také:
Ergonomie jídelny. Na co byste neměli zapomenout při zařizování?

Jestli jste zdatní v grafických programech na počítači, doporučujeme aplikaci Milanote nebo Canvas. Další možností je vystřihovat si inspirace přímo z interiérových časopisů a lepit si je na výkres. Nebojte se použít i kousky barevných vzorkovnic a vzorky strukturovaných látek. Šikovným pomocníkem je i Pinterest, ve kterém si jednoduše označíte a uložíte do sbírky každý interiér, který vás něčím zaujal. Když jich máte přibližně dvacet, zkuste se na svůj výběr podívat a posoudit, který styl, barvy, materiály či dispozice se v nich opakují. Nástěnka inspiraceInspirace je skvělá věc, ale položte si i otázku, proč daný interiér rezonuje právě s vaší osobností. Je to tím nádherným výhledem z okna? No, ten ovlivnit nemůžete. Možná to bude množstvím dřevěných doplňků a všudypřítomnou zelení… Analýzou svého výběru zjistíte o sobě mnoho zajímavých věcí a brzy se už budete umět snadno soustředit na to podstatné.

2. Odrazový můstek

Pokud se neumíte rozhodnout pro jeden směr, zkuste to jinak. Vyberte si svoji „srdcovku“. Může to být fotografie interiéru, případně pohovka, která vám nedá spát. Nebo máte doma oblíbený starožitný obraz, kterého se za žádnou cenu nechcete vzdát? Ano, i to může být váš odrazový můstek. Nafoťte si ho a umístěte na svoji nástěnku. Pomůže vám nastavit tón, styl či náladu celé vaší místnosti. Nyní stačí už jen přidávat další vhodný nábytek, doplňky a barvy. I tímto způsobem můžete navrhnout vzhled celé místnosti.

Designová pracovna

Možná se vám stane, že vás v obchodě zaujme nějaká váza, polštářek či jiný doplněk. Když však nekoresponduje s ničím, co máte na své nástěnce, nemá smysl ho kupovat. Zdroj: Margo Hupert

3. Změřte prostor

Mějte jasno v tom, jak velký máte prostor, abyste neplánovali mimo své reálné možnosti. Vytvořte si zmenšený plán svých místností na papíře. Postačí vám milimetrový nebo čtverečkovaný papír, do kterého si ve zmenšeném měřítku poskládáte jednotlivé kusy nábytku. Libovolně je přemisťujte a zkoušejte, ujasníte si tak, co se do vašeho prostoru ještě vejde, a co už ne. Nebo použijte některý z volně dostupných plánovačů na internetu a plánujte interiér přímo ve svém tabletu či počítači.

Designová obývací část

Na internetu najdete vícero 3D plánovačů, které vám pomohou sestavit si každou místnost přesně podle vašich představ v pohodlí domova. Zdroj: Coco Lapine

Máte-li malý prostor, vybírejte nábytek s nožkami. Čím více podlahy bude vidět, tím více se prostor opticky zvětší. Zakomponujte do sezení křeslo, puf či lenošku. Takový nábytek má nižší hmotnost a můžete jej snadno přemisťovat. Svobodu změny si zamilujete.

4. Základní prvky

Při zařizování začínejte vždy velkými základními prvky, které jsou zpravidla charakteristické pro konkrétní místnost. V otevřeném denním prostoru je takovým zařízením kuchyně, která se zpravidla plánuje nejdříve. Od její velikosti, tvaru a vzhledu se potom odvíjí další nábytek. V obýváku je to pohovka, v ložnici postel. Až potom následují ostatní kusy nábytku, jako jsou noční stolky, komody, křesla a podobně.

Pohodlné sezení v obýváku

Centrem obývacího pokoje by mělo být pohodlné sezení, které přímo vyzývá ke společné komunikaci. Zvolte dvě pohovky natočené do L nebo zvažte jejich umístění naproti sobě. Zdroj: iStock

5. Bezpečný provoz

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je potřeba zvážit při uspořádání nábytku v každé místnosti, je plynulý průchod. Lidé by neměli při přecházení místností zakopávat o nábytek ani o sebe navzájem. Ujistěte se, že mezi konferenčním stolkem a pohovkou a mezi židlemi okolo jídelního stolu a nábytkem v jeho blízkosti je dostatek místa.

Přečtěte si také:
Než se pustíte do zařizování koupelny, na tyhle věci byste měli zaměřit pozornost

Vytvořte podle možnosti přímou cestu, abyste mohli bez problémů přecházet z jednoho konce místnosti na druhý a necítili se jako na dostihové dráze. Prostor na přechod přes místnost by měl být široký minimálně jeden metr. Takto se bude moct každý snadno pohybovat a interiér bude dostatečně vzdušný.

Když už svůj styl najdete, je vhodné od tohoto konceptu, během tvorby základu interiéru, neodbočovat. V prvotním nadšení jsme náchylní koupit všechno, co se nám líbí, a vybrané kousky potom spolu často netvoří harmonický celek.

6. Dále od stěny

Mnoho lidí věří, že když přitlačí nábytek ke stěně, jejich obývák bude prostornější. Ve většině případů však jde o velkou chybu při zařizování interiéru. Proč? Protože vytváří dutý, mrtvý prostor ve středu vašeho obýváku a místnost působí nedokončeně. Netlačte nábytek ke stěně, ale raději ho od něj trochu odsuňte, aby měl prostor na dýchání. Také je dobré nechat několik centimetrů mezi opěradlem (odsunuté) židle a stěnou. To, kolik centimetrů necháte mezi nábytkem a stěnou, určuje, pravda, velikost místnosti. Když však ponecháte mezi nábytkem a stěnou alespoň malý prostor, obývák bude vypadat opticky větší.

Bílý rustikální obývák

Sedací souprava umístěná přímo v prostoru dodá obýváku úplně jiný, originální vzhled. Volnou plochu stěny můžete navíc využít na knihovnu, nábytek či jiné vybavení, na které by jinak nezůstalo místo. Zdroj: Troy Lighting

7. Rovnováha

Rovnováha je při zařizování velmi důležitá. Vždy zvažte velikost a umístění různých kusů nábytku a ujistěte se, že neseskupujete všechny velké, nebo naopak všechny malé kusy do jedné oblasti či na jednu stranu místnosti. Dbejte i na rozmanitost tvarů – pokud máte například rovné sezení, zvažte okrouhlý konferenční stolek, který přímočaré linie zjemní. Běžná chyba, kterou dělá většina majitelů domů, je, že místnost zaplní velkým množstvím malých, útlých kousků. Raději zvolte velkou pohovku, jeden mohutný pohodlný ušák a potom, dejme tomu, dvě štíhlá křesla s kovovými nohami (v závislosti na prostoru). Vždy se snažte, aby místnost vypadala vyváženě – ani příliš objemně, ani příliš štíhle.

Designový obývak

Směs velkého a malého je klíčem k úspěšnému designu každého interiéru. Toto pravidlo platí i pro doplňky. Zdroj: RAFAEL SOLDI

8. Ústřední bod

Vytvořte nebo najděte ústřední bod, který bude určovat orientaci nábytku. To je důležité zejména v obývací zóně. Zajímavostí může být pohled z okna, krb, velký obraz na stěně, knihovna, piano či originální tapeta. Pokud existují více něž dva rovnocenné objekty, které o pozornost soupeří, vyberte ten výraznější. Obvykle to bývá předmět větších rozměrů nebo ten se světlejším odstínem. Vyhněte se tomu, abyste tyto dva předměty umístili hned vedle sebe, například obraz vedle televize.

Barevný obývák

Nuda je největším nepřítelem interiérového designu. Každá místnost potřebuje nějakou dominantu nebo kontrastní prvek, zkrátka, něco, co prostor ozvláštní a dodá mu jiskru. Centrem interiéru může být prakticky cokoliv, ať už netradiční sedačka, exotická rostlina, umělecké dílo, nebo nevšední barva stěny. Zdroj: Pufik Interiors

9. Barvy

Neřekneme vám, jaké barvy si vybrat, ale poradíme vám, abyste se pokusili o mix třech odstínů. Důležité je držet se osvědčeného poměru 60 : 30 : 10, který vytvoří optimální a příjemnou barevnou škálu. Hlavní barva představuje 60 % pokoje, pokrývá většinou stěny, stejný odstín mohou mít koberce, pohovka, nábytková stěna. Dalších 30 % tvoří sekundární barva nebo textura a posledních 10 % by mělo být jen akcentem. Sekundární odstín či textura podporuje hlavní barvu.

Přečtěte si také:
Jak začít a na co při zařizování udržitelnějšího interiéru myslet?

Měla by být natolik odlišná, aby zaujala, nemusí však být vysloveně kontrastní. Hravost a fantazii uplatníte ve zbylých 10 %, které dodají interiéru styl a atmosféru. Často jde o polštáře, umělecká díla či dekorace. V prostorných pokojích a v blízkosti oken je možné experimentovat s tmavými odstíny, ale v malých místnostech vsaďte raději na světlejší tóny, které dokážou interiér opticky zvětšit.

Orientální interiér

I když výrobci každý rok představují novou sezonní paletu barev, řídit se dočasnými trendy nemá velký smysl. Doporučujeme spoléhat se na vlastní výběr, který není omezený na jedno období, a vyzkoušet barevné kombinace nejen v přirozeném, ale i umělém světle. Takto můžete předejít nepříjemnému překvapení, že když zapnete lampičku, vaše vysněná pohovka dostane odstín, který se vám nebude líbit. Zdroj: Emily Henderson

10. Definujte jednotlivé zóny

V interiérech funguje velmi často jedna hlavní místnost pro vícero aktivit. Denní část spojujeme s kuchyní a jídelnou, a čím dál častěji i s pracovnou. Nejjednodušší je velký prostor rozdělit pomocí správně natočených křesel či pohovky, případně nízkou skříňkou nebo konzolovým stolkem. Oddělit jednotlivé části od sebe můžete i úpravou stěn. Kuchyňskou část může definovat cihlová stěna, zatímco v obýváku bude dominovat dřevěný obklad. Okolo každé oblasti ponechte dostatek vizuálního „bílého prostoru“, aby byl celkový vzhled uvolněný a jasný. Skromná barevná paleta a opakující se jeden či dva výrazné prvky jsou zárukou, že výsledný efekt bude příjemný, a ne chaotický.

Luxusní obývák

Zdroj: John Lewis

11. Podlaha

Výber materiálu podlahy je čistě subjektivní věc a souvisí s různými faktory (životní styl, způsob vytápění, typ místnosti). Po jeho ujasnění přichází na řadu druhá část – zvolit si odstín a strukturu, které se vám líbí. Když potřebujete místnost opticky zvětšit, zkombinujte střídmou podlahu se světlými stěnami. Tmavé a teplé barvy místnost zmenší a zútulní. Zapomenout byste neměli ani na podlahové lišty. Podlaha se zdá být větší, když jsou lišty stejné barvy, a naopak. Snažte se, aby barva vaší podlahy byla buď o dva odstíny světlejší, nebo tmavší něž odstín dřevěného nábytku. Příliš mnoho stejných odstínů působí monotónně. Pokud máte podlahu a nábytek ve stejném odstínu a druhu dřeva, pomůže vám koberec v jiné kontrastní barvě.

Prosklená jídelna

Zdroj: Wookey

12. Textilie

Textilie vnášejí do domova teplo, strukturu a do velké míry ho zútulňují. Není náhoda, že místnost, ve které chybí koberec nebo závěsy, působí chladně a neosobně. Stejně důležitá je textura – o to víc, pokud toužíte po jednolité barevné paletě, jakými jsou například úplně bílá nebo úplně šedá. Toho docílíte prostřednictvím různého zpracování materiálu a, samozřejmě, už zmíněných textilií. V domácnosti tlumí hluk a upravují množství dopadajícího světla. Mnozí designéři dokonce doporučují vybrat si nejdříve bytový textil, který vytvoří barevné schéma místnosti. A až potom začít s úpravou stěn.

Bílá ložnice

Hloubku do čistě bílé místnosti vnesou například závěsy, sametové křeslo, koberec s vysokým vlasem, tkané košíky, látková pohovka s ozdobnými polštářky a ovčí kožešina. Všechny tyto prvky působí plasticky a potěší oko, čímž vytvářejí teplé a bohaté prostředí. Interiér by byl bez textilních doplňků jako tělo bez duše. Zdroj: Thayer Gowdy

13. Osvětlení

Osvětlení je jedním z nejdůležitějších prvků každé místnosti a příliš často se zanedbává. Vždy používejte kombinaci stropního osvětlení a stojacích i stolních lamp (případně i nástěnných svítidel, pokud je to možné). V obýváku by měly být kromě hlavního osvětlení ještě další tři doplňkové. Stojací lampa se obvykle umisťuje na konec pohovky nebo vedle samostatně stojícího křesla. Stolní lampy vypadají dobře na příručních či konzolových stolcích a na policích. S vybíráním správného osvětlení interiéru souvisí nejen jeho umístění, ale i poloha jednotlivých vypínačů.

Přečtěte si také:
Zásady zařizování kuchyní: Žádna kuchyň není malá

Ta by měla být uživatelsky co nejpřívětivější. Při rozmisťování vypínačů platí zároveň nepsané pravidlo, že pokud se v místnosti nachází více světel, z vypínačů umístěných na stěně by měl být nejlépe dostupný ten, který ovládá hlavní světlo. Právě to je totiž všeobecně používané nejčastěji. Vyplatí se též jednotlivé vypínače umístit tak, aby odpovídaly poloze světel v prostoru. Pokud tedy například máte ve velké místnosti dvě světla, ze kterých jedno osvětluje pravou a druhé levou část pokoje, je dobré umístit jejich vypínače vedle sebe stejně.

Designová oranžová lampa

Osvětlení musí být umístěno na různých úrovních, aby bylo správně vyvážené, proto v jedné místnosti používejte různá svítidla. Zdroj: Eglo

14. Mix stylů

Držet se striktně jednoho stylu může být pro někoho jednak nudné a jednak náročné. Kombinace vícero stylů přináší širší možnosti. Pravda, pokud se dělá uváženě a s citem. Při mixování různých kusů nábytku a doplňků hledejte něco, co mají společné. Jen tak se vyhnete tomu, že prostor bude vypadat neuspořádaně. Kombinujte tedy věci z různých stylů, ale které jsou si něčím blízké – barvou, použitými materiály, tvary. Čím víc mezi sebou vybrané styly kontrastují, tím víc by měla ladit barevnost. Když interiér obsahuje příliš mnoho kontrastů – z hlediska stylu, materiálů a barvy, celek bude působit chaoticky a nepromyšleně, dokonce až agresivně.

Stylová jídelna

Při zařizování se nemusíte omezovat ani na stejnou éru. Mix nového a starého vypadá, naopak, velmi zajímavě. Hrajte si, zkoušejte a určitě se toho nebojte. Zdroj: Rebecca Martyn

15. Zeleň

Rostliny jsou stejně důležité jako jakékoliv jiné vybavení prostoru. Člověk se s nimi cítí zdravější a víc spojený s přírodou. Zeleň umístěná v rohu dokáže prostor opticky zaokrouhlit. Seskupení rostlin dohromady je skvělý způsob, jak v místnosti vytvořit zelený ohniskový bod. V domácnosti s neutrální barevnou paletou tak může zeleň fungovat jako zdroj barvy. Rostoucím trendem jsou různě vyvýšené květináče, které rostlinu dokážou dostat do různých výškových úrovní, a tak je lépe zakomponovat do interiéru. Vyzkoušejte též závěsné květináče a kokedamy, které domov vysloveně osvěží a v otevřených prostorech dokážou šikovně oddělit jednotlivé zóny i opticky.

Zeleň a pes v interiéru

Rostliny produkují kyslík a příznivě ovlivňují vlhkost obytného prostoru. Kromě toho snižují i množství prachu ve vzduchu, tlumí hluk a pomáhají dotvářet útulný prostor. Zdroj: MARIA MINARIKOVA

16. Doplňky

Doplňky, umění a poličky s dekoracemi – to vše dělá dům domovem. Váš prostor by neměl být přezdobený, ale měly by ho dekorovat doplňky, které jsou vašemu srdci blízké. Použijte věci, které už máte, a zakomponujte je do prostoru. Může to být rodinné dědictví, suvenýry z cest nebo jiné předměty, které vám vykouzlí úsměv na rtech. Dbejte na to, abyste prostor nezahltili množstvím kousků, které jsou jen tak sporadicky roztroušené. Oči rychle ztratí pozornost a nebudou vědět, kam se dívat.

Interiér s doplnkami

Při zdobení si zkuste pohrát s výškou. Nic nezabije krásný design víc než doplňky umístěné v jedné linii po celé místnosti. Když smícháte různé tvary a velikosti, vytvoříte zájem, hloubku a pohyb. Do svého schématu začleňte alespoň jeden sentimentální předmět. Zdroj: Maisons Du Monde

Doporučujeme seskupit tři předměty a umístit je do mírně odlišných výšek. Jestli jste vášnivým sběratelem, zvažte proměnu svých sbírek na dekoraci. Kolekce netradiční sbírky může dodat domovu osobitost. Designéři doporučují vystavit vše od starých sportovních pomůcek a klasických komiksů až po vinylové desky.

Připravila: Katarína Paukeje

Foto: Eglo, Shutterstock, Pinterest, Margo Hupert, Coco Lapine, iStock, RAFAEL SOLDI, Troy Lighting, Pufik Interiors, Emily Henderson, John Lewis, Wookey, Thayer Gowdy, Maria Minarikova, Rebecca Martyn, Maisons Du Monde

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy v interiéru inspirace interiérové doplnky trendy v bydlení zařizování interiéru
Sdílejte článek

Diskuze