Ulítlý byt kreativního Slováka
Jakub Kriš má zlaté ručičky, a také štěstí. Díky tomu, že nemohl vystát školu, se ocitl v trochu netradiční dílně, která vyrábí dřevěná pádla. Tak napůl sociolog začal navrhovat a vyrábět nábytek, a toto je […]
Jakub Kriš má zlaté ručičky, a také štěstí. Díky tomu, že nemohl vystát školu, se ocitl v trochu netradiční dílně, která vyrábí dřevěná pádla. Tak napůl sociolog začal navrhovat a vyrábět nábytek, a toto je výsledek.
Ještě před pár lety tu byly spartánské podmínky. Když jste chtěli teplou vodu, bylo potřebné přitopit dřevem v koupelně. Potom přišel bojler, nová okna a ještě jedna maličkost – Jakub Kriš se spolubydlícími. Vnímání prostoru od skoro sociologa se od ostatních lidí neliší, jen Jakub si ho více uvědomuje. S magisterským studiem seknul, prý dobrých sociologů je dost a lepší přibývají. Ze společnosti si však vybral jednu významnou skupinu, na kterou nyní nasměroval svou práci – domácnosti. „Lidé se obírají o prostor, který je drahý a kterého není na rozdávání.“ Jakub jim ho proto vrací zpět, přičemž se inspiruje dobrými nápady jiných a vlastní, občas prý „zpackanou“ prací.
Předsíň Made in Brno, design Jakub Kriš.
Z tabule postel, z postele tabule. Stačí zvednout nebo složit.
Vlasy, cihly, ticho
Každá rekonstrukce si vyžaduje mnoho přemáhání. Radost a ticho se v průběhu roku a půl, kdy se bydlení utvářelo do dnešní podoby, střídaly. „Třikrát jsme se s rekonstrukcí odmlčeli. Když usínáte s ústy plnými cihly a vlasy od barvy, občas se vám opravdu nechce. Ale stihli jsme ho třikrát zkolaudovat, jak československá tradice káže.“ Celý byt stál pět spolubydlících necelých padesát tisíc korun, což je cena za materiál a všechny spotřebiče. A nyní zde žijí už jen tři. „Vladimír se odstěhoval, Magdaléna vymalovala a také se odstěhovala. Štěpán se přesunul namísto ní, finančně se spolupodílel a podával kladivo. Dáša zaplnila chodbu bicykly.“
Poličky ze zásuvek jsou skvělým a veselým výmyslem, jak vyřešit úložné prostory v kuchyni.
„Nápad vzniká z nouze. Pokud vás to fakt štve, přistoupíte k řešení. Zda je výsledné řešení dobré, se odvíjí od toho, zda máte dostatek času, nebo peněz. Potřebuji dostatek času, protože s tou druhou proměnnou (financemi) zacházím opatrně.“
Toto tu jsme vyrobili
Do sparťanských podmínek postupně přibyla levitující skříňka na boty, věšáky z maticových klíčů, nová sklápěcí postel, podstropní vyklápěcí skříň, lanový lustr. Přemalovali skříň, podlahu, z vitríny udělali dva stoly, vyrobili X-knihovnu, upravili první postel, dodělali spoustu maličkostí jako držák na tužky, věšák na oblečení, žebříkový nahazovač oblečení. Vyřezali umyvadlo, koupelnu vymalovali na černo. Kuchyň je kompletně nová, s „kostkolustrem“. A předsíň předělali pro jistotu ještě jednou, protože se jim chtělo.
Ale nejtěžší věcí, kterou Jakub vyrobil, nadále zůstává pádlo. „Nemohl jsem přijít na to, jak uchovat barvu pod vrstvou laku. Ty dvě chemikálie se navzájem bily.“
Aby ušetřili místo dole, skříň umístili ke stropu. Díky delší holi s háčkem na konci a originálnímu řešení – sklápěcímu věšáku – si ji celou jednoduše stáhnou dolů.
Recyklovat bez koláčů
Z jedné skříně čtyři stoly. Všechno prý ale závisí na podmínkách a na tom, zda se něco v bazaru hlásí zpět do služby. Novému se ale podle slov Jakuba nevyhnete a byla by to velká škoda. „Potřebujete něco nového, abyste kontrastem tomu starému dodali vážnost. Pokud by to bylo jen o starém, vypadalo by to u vás jako u stařečků, což je výhra pouze tehdy, když tam chodíte na koláče.“
Vyřezané umyvadlo do kusu dřeva je nalakované lodním lakem, který dřevo ochrání a umyvadlo tak pár desítek let vydrží
Děsný záchod. Tři dny ho malovali tři lidé. Výsledku se lekne každý, kdo je tu poprvé.
Jakubova filozofie zařizování
„Hledejte v bazarech, na internetových aukcích, navštivte sběrné dvory. Nešetřete ale každou korunu. Někdy umí poměr levnější versus čas věnovaný nápravě dát pořádnou facku. Když něco nenaplánujete, nachodíte a naděláte se a časově se to protáhne. Nebo se na toto všechno vykašlete a za cenu obrušování představ to dejte udělat někomu jinému. Poměr představa (ego) – čas – finance je vždy flexibilní. Pokud budete požadovat pouze jednu složku, ušetříte, pokud ne, našli jste špatného návrháře, jste strašný zákazník a chléb v pekárně je zase tvrdý.“
„Jmenuji se Jakub Kriš. Jsem z Prešova, žiju v Brně. Navrhuju interiéry a rovnou je i vyrábím. Píšu o tom na tototu.sk a i o kouscích od jiných, které si zaslouží pozornost. Ve volném čase jsem cykloterorista, fotím lidi na bicyklech (brnocyclechic.com).“
text: Lucia Pristachová Hô-Chí
foto: Jakub Kriš (Feri Macfričkins)
redakční úprava: Dominika Záveská