Velký rodinný dům na venkově vyměnili za městské bydlení v řadovém domě. Interiér nového bydlení rodiny inspiruje
Nejen barevnost, ale i textury jsou v moderních interiérech stále důležitější. Dokáží vytvořit harmonickou atmosféru i v minimalisticky laděných prostorách a vytvořit krásné fungující kombinace. Interiér bratislavského domu, který řešili architekti ze studia cakov+partners, je výborným příkladem. Obsahuje tolik dynamizujících, ale i zpomalujících, relaxačních prvků, že se u něj rozhodně vyplatí zastavit.
Někteří lidé z velkoměst odcházejí za bydlením do okolních obcí, jiní se z obcí stěhují zpět do center. K těm druhým patří i investoři tohoto projektu. Rozhodli se vrátit zpět do hlavního města, protože byli unaveni dlouhými přesuny z bratislavského satelitu.
Prodali pozemek s velkým rodinným domem u Bratislavy a dali přednost městskému bydlení v menším domě, s dobrou dostupností do centra města. Zajímavé je, že si vybrali řadový rodinný dům, který architekti z ateliéru cakov+partners v minulosti též projektovali. Oslovit stejné architekty i s realizací interiéru na míru bylo více než jen dobrá myšlenka.
Prostorová hra jednoduchých hranolů
„Vstoupili jsme do známého prostředí, ve kterém nebylo nutné dělat dispoziční úpravy. Hodně principů z realizačního projektu stavby jsme použili i při návrhu interiéru. Dům a interiér se hmotově prolínají a
doplňují – někde je hmota ubraná (lodžie, atrium, venkovní podloubí) a někde je přidaná (kuchyň, barový pult se schodištěm, obývací stěna). Vzniká prostorová hra jednoduchých hranolů s rozdílnou funkcí a materialitou,“ vysvětlují své záměry autoři řešení.
Francouzská okna, atrium, vinotéka
Vstup do rodinného domu z ulice a garáž jsou umístěny ve vrchním podlaží, které je netradičně řešeno jako denní část. Díky atriu, které se nachází uprostřed domu a tvoří jeho srdce, vniká do interiérů – do vstupní haly a jídelny – dostatečné světlo. Zároveň poskytuje možnost příčného větrání.
Noční část se nachází o podlaží níže. Tvoří ji tři části organizované kolem atria: ložnice s prostorným podsvíceným šatníkem, koupelna a vinotéka. Francouzská okna plynule propojují prostory s exteriérem a opticky je zvětšují. Protože jsou místnosti ve spodním podlaží zapuštěny do terénu, mají příjemné klima, což se osvědčilo v horkém létě. Kromě toho je v nich též klid a ticho. A proč je vlastně denní zóna nahoře, a ne naopak? Kvůli krásným výhledům na město.
Mramor, dřevo a terazzo v různých podobách
Materiály použité v celém interiéru se opakují. Charakter interiéru tvoří kombinace na míru vyrobeného terazza, bílého carrarského mramoru a dřeva – některé části zpestřují svislé lamely. Terazzo je v interiéru ve více formách: jako litá podlaha, obklad na stěnách, pochozí dlažba na terasách a též jako pracovní deska v kuchyni a v koupelnách. Chladné povrchy terazza zahřívá přírodní dub. Interiér doplňuje černá barva jídelního stolu, židlí a některých solitérů.
Umělecké dílo s leštěným nerezem
Velmi zajímavě v denní zóně působí umělecké dílo od Ašota Haasa. Architekti ho umístili mezi obývací pokoj a kuchyň. Kromě prosvětlení prostorů denní zóny vytváří toto dílo (vyrobené z vysoce leštěného nerezu) zajímavé odrazy. Dodává interiéru dynamiku, protože se z různých uhlů pohledu mění.
Interiér PM
architektonický ateliér: cakov+partners
autoři: Kalin Cakov, Metodij Monev, Ján Obušek
lokalita: Bratislava
plocha: 223 m2
realizace: 2021
výroba: KFF, Duravit, Hästens
Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina