Víkendový loft pro mladý pár v historickém centru města
Okolí Modrého kostelíku v bratislavském Starém Městě patří k oblíbeným lokalitám na procházky, posezení, ale i na bydlení. Samozřejmě se v této oblasti nestavějí nové byty, zato o rekonstrukce těch starých není nouze.
Mají totiž svébytnou atmosféru, fantastickou polohu a prvky, které se v moderních bytech jen tak nevidí. Architekti Richard Kilo a Matej Honč přednedávnem dokončili proměnu nevelkého, ale velmi působivého bytu v této lokalitě. Pod jejich rukama vznikl originální víkendový loft.
Byt kousek od známého bratislavského Modrého kostelíku připomínal v původním stavu spíše větší tmavou „komoru“, než místo pro víkendovou relaxaci. Autoři jeho proměny však brzy odhalili skrytý potenciál malého bytu s jasnou dominantou: krásným výhledem na secesní památku s názvem Modrý kostel. Architekti ze studia Kilo/Honč otevřeně přiznávají, že jejich cílem nebylo hledat a najít design či precizní řemeslo, které by se hodilo pro tento byt. Nebylo to pro ně důležité, protože to není zdrojem pocitu pohody.
Co považovali autoři proměny za důležité?
„Proměna tohoto prostoru tkvěla pro nás především ve výhledech, otvorech, atmosférách, v umístění a ve hře světla a stínů. Proto jsme dali do značné míry přednost transparentním a funkčním materiálům. Dali jsme vyniknout otevřenému prostoru s odhalenými vysokými stropy. Vznikl tak příjemný víkendový loft v historickém centru Bratislavy,“ popisují základní princip proměny architekti.
Výhled, denní světlo a skleněné tvárnice
Původní dispoziční uspořádání nabízelo samostatnou koupelnu a mělo snížený sádrokartonový strop. Nad ním se skrývaly všechny možné rozvody a technika. V interiéru nebyl využit ani výhled na jednu z dominant Starého Města.
Novou kuchyň a koupelnu po proměně odděluje stěna z průsvitných skleněných tvárnic, díky níž se dostává do kuchyňského prostoru denní světlo, ten se pak zdá opticky větší. Stejná stěna odděluje zónu v koupelně se sprchou na opačné straně. V dnes už otevřené koupelně je nad umyvadlem okno, které přináší do bytu světlo z jiného směru. Díky výhledu z lodžie, navazující na hlavní prostor, víte, kde se nacházíte – vidíte Modrý kostel.
Vysoké stropy umožnily vytvořit meziposchodí
Významnou součástí rekonstrukce, která se podepsala na celkové podobě víkendového loftu, bylo odstranění stropu. Díky němu mohli autoři proměny reorganizovat technologickou infrastrukturu bytu, a především vložit meziposchodí. Právě meziposchodím se z tohoto studia stal plnohodnotný byt se samostatnou noční zónou a pohodlným schodištěm. Podlahová plocha se tímto řešením rozšířila téměř o patnáct metrů čtverečních.
Nic navíc, ale pohodlí rozhodně nechybí
Byt je vybaven jen tím nejdůležitějším, ale všechny prvky mají pohodlné, velké rozměry. Místo tradiční pohovky najdete denní postel s šířkou 120 cm. Velkorysé, na bílo namalované stěny majitelé používají jako projekční plátno – místo velké televize.
V meziposchodí je spací koutek s velkým dvoulůžkem, ale i skupina polic na oblečení a velký koberec na denní lenošení. „Líbí se nám, když v bytě nemusí být přísný pořádek. Když jste v neustálé interakci s okolním prostředím, naučíte se ho znovu objevovat a upravovat v průběhu času. Těší nás, když prostor podporuje kreativitu, když se jeho charakter může měnit bez ztráty kvality,“ doplňují k jedinečné atmosféře bytu po rekonstrukci její autoři architekti Richard Kilo a Matej Honč.
Byt vedle Modrého kostela
architektonický ateliér: Kilo/Honč
autoři: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč
lokalita: Bratislava
plocha: 35,25 m² (+ 13,45 m²)
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár