Zachovalý starý byt se silným charismatem se pyšní zdařilou rekonstrukcí. Uhádnete, kde se ukrývá chladnička?
Starý byt v dobrém stavu, a to navíc v hlavním městě, je dnes hotový zázrak. Jeden z mála takových bytů se nachází v historickém domě od vídeňského architekta Ludwiga Baumanna. Prostorný světlý byt měl další výhodu – kromě krásy dobových prvků, které si zachoval, měl také prakticky řešenou dispozici. Nebyly zapotřebí žádné výraznější změny, pokud nepočítáme přemístění kuchyně. Rekonstrukci realizovali architekti Peter Jurkovič a Martin Želiar.
Dům, ve kterém se rekonstruovaný byt nachází, byl postaven před více než sto lety na přelomu 19. a 20. století. Stavbu ve 20. letech minulého století částečně zrekonstruoval český architekt Klement Šilinger, který mu dodal rysy kubismu a moderny, takže je dnes kulturní památkou.
Jen málo tak starých bytů se dnes nachází v použitelném stavu, jako ten, který byl předmětem úprav. Obvykle potřebují takovéto byty rozsáhlou rekonstrukci včetně dispozičních změn a bourání. Nemluvě o nefunkčních rozvodech, sítích a podobně.
Zachovalý stav a silné charisma
Tento byt je však úplně „jinou kávou“. Kromě toho, že byl ve skvělém stavu, zároveň si zachoval i charisma, které mu dal jeho tvůrce. V bytě totiž byly zachovány téměř všechny historické části interiéru a jako celek vykazoval pouze běžnou míru opotřebování užíváním.
Vybourali jen jednu příčku
„Původní dispozice historického bytu byla téměř plně použitelná pro účely současného moderního bydlení. Odstranili jsme akorát jednu nenosnou příčku, díky které vznikla centrální obytná zóna bytu spojující kuchyni, jídelnu a obývací pokoj. Ostatní prostory – pokoje jsme přizpůsobili na nové funkce. Výtvarné řešení ve velké míře respektuje původní charakter bytu,“ upřesňuje architekt Peter Jurkovič.
Zrestaurované a sjednocené
Působivý vzhled bytu po rekonstrukci umocňují zrestaurované staré prvky. Obnovy se dočkaly původní dveře, obložkové zárubně, špalety, panelové obklady stěn i parapety. Autoři rekonstrukce je navrhli sjednotit novým nátěrem, který jemně kontrastuje s bílou stěnou.
Dobu, ve které byt vznikl, připomíná i podlaha – v obytných místnostech jsou dubové parkety, ale v centrální hale dominuje působivá keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorem, připomínajícím staré časy. Zároveň osvěžuje celý byt a oživuje strohé barevné řešení stěn a stropů.
Bílé matné stěny a zvýrazněné stropy s odleskem
Působivý efekt dosáhli autoři přeměny kombinací matných bílých stěn se stropy, kterým dali jemnou barevnost a lesk. Všimněte si mechovou zelenou v hlavní místnosti, světle žlutou na stropě v pokoji s balkonem či šedou ve vstupní hale.
Koupelny jsou barevně výraznější než pokoje. Architekti kladli důraz na preciznost použití maloformátových glazovaných dlaždic se speciálními detaily, jako jsou například zaoblené hrany.
Kde je chladnička?
Součástí návrhu je také několik na míru vyrobených vestavěných kusů nábytku. Prakticky v každé místnosti naleznete hned několik promyšlených detailů. Kuchyně s ostrůvkem ukrývá vestavěnou chladničku a mrazničku za původními dveřmi do chodby, v dalším prostoru někdejších dveří je šatna.
Specialitou je postel s paravánem, který odděluje šatní sestavu. Hlavní ložnice má také vlastní koupelnu. Světlo ve vstupní chodbě znásobují zrcadlové dveře skříně.
DBR – rekonstrukce bytu, Bratislava
architektonický ateliér: JRKVC
autoři: Peter Jurkovič, Martin Želiar
lokalita: Bratislava
plocha: 125 m2
projekt: 2021
realizace: 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Peter Jurkovič