Zdroj: Next

Zařiďte si ložnici tak, abyste se každý den vyspali do růžova

02. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Navzdory tomu, že se do ložnice chodíme obvykle „jen“ vyspat, měla by se jejímu uspořádání a zařízení přece jen věnovat zvláštní pozornost a úsilí. Vždyť kdo z nás by se nechtěl každé ráno vzbudit dosyta odpočinutý v místnosti, která ho naplní štěstím a pozitivní energií na celý den? Při dodržení několika pravidel, správné ergonomie a příjemných doplňků dokážete vytvořit dokonalou oázu klidu i z té své!

Ergonomie

Abychom měli opravdu klidný spánek, měli bychom ložnici orientovat na chladnější a tišší místo v domě. Při výběru postele se kromě materiálu zaměřte i na její rozměry a umístění v prostoru.

Rámy z dřevěného masivu patří mezi nejoblíbenější. Milovníci vintage stylu zase nedají dopustit na kovové rámy. Čalouněné postele (tzv. boxspring) patří mezi nejpohodlnější varianty vůbec. Jejich široké doplňkové vybavení – od opěradla řízeného pomocí dálkového ovládání, nepřímého osvětlení postele s detektorem pohybu až po integrovanou LED lampu na čtení uspokojí i ty nejnáročnější „spáče“.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Kromě materiálu se zaměřte i na její rozměr. Postel by měla být o 25 cm delší, než je vaše výška. Optimální šířka je 90 až 100 cm (80 cm je minimum pro jednoho člověka). V případě manželské postele se doporučuje 180 až 200 cm (minimálně však 160 cm). Nemělo by se zapomenout ani na výšku postele, aby se z ní dobře vstávalo. I když 45 až 50 cm je standard, starším a méně pohyblivým lidem se bude lépe vstávat z vyšší postele (60 cm).

Čalouněná postel s přikrývkou

Zdroj: Homes to Love

Pokud jste nižšího vzrůstu nebo máte problémy s klouby, zvolte si, naopak, postel o něco nižší. U postelí s baldachýnem zohledněte i výšku stropu.

Poloha ložnice v rámci bytu je důležitá. Pokud je to možné, snažte se vybrat pro tuto místnost sever, východ nebo severovýchod. Dosáhnete tak lepší tepelné pohody, protože při spánku je vhodné chladnější prostředí. V souvislosti s okolím se vyhněte orientaci na rušnou ulici.

Ložnice v paneláku by měla být co nejdále od výtahu. V rámci pokoje je ideální mít přístup k posteli z obou stran. Čelo postele by mělo být u stěny a z postele výhled na dveře i okno, což umocňuje pocit bezpečí.

Barvy

Je známo, že barvy ovlivňují náladu a to, pravda, platí i o ložnici. Výborným řešením jsou neutrální tóny – bílá, máslová, béžová nebo hnědošedá. Ložnice laděná do klidné modré nebo zelené barvy pomůže, když potřebujete v místnosti snížit vnímanou pocitovou teplotu. I když máte menší ložnici, nemusíte sahat jen po světlých barvách ve snaze o optické zvětšení. Tmavé barvy, hlavně v záhlaví postele, zde působí útulněji.

Bílá postel v ložnici.

Zdroj: Ikea

Pohodlí

Okolo postele si vytvořte širokou uličku tak, aby se každý z dvojice mohl dostat pohodlně a snadno do postele i z ní. Umístění postele v rohu místnosti není právě nejšťastnější. Čalouněné čelo poskytne příjemnou oporu během sezení, zejména pokud si v posteli rádi čtete nebo v ní snídáte. Oblíbené jsou levitující noční stolky, které bývají přímou součástí čela postele. Prostor nad hlavou by měl zůstat prázdný. Vyhněte se zde otevřeným policím s knihami či květinami.

Kovová postel s přikrývkou

Zdroj: Anita Yokota

Doplňky

Obrázky s relaxační nebo romantickou tematikou v tlumených barvách, rostliny v květináčích, dekorační vázy, malé sošky a svícny se svíčkami. Prostor si zpříjemníte i přírodními koši na textilie, dřevěnou truhlou nebo čalouněnou lavicí u nohou postele.

Přečtěte si také:
Feng-šuej v kuchyni: Víte, jak si přivolat hojnost?

Úložný prostor

Při výběru postele zohledněte i její funkčnost. Existují mnohé varianty postelí, které namísto nožiček nabízejí úložný prostor. V nabídce najdete úložné systémy, např. zasouvací boxy, různé zásuvky a vyklápěcí rošty, ať už z boku, nebo zespodu postele. Z hlediska odvětrávání matrace není takový typ postele optimální, pokud však máte k dispozici jen malý prostor, můžete využít i tuto možnost.

Správná matrace

Důležitým krokem je výběr matrace. Setkáte se s pružinovými, latexovými a pěnovými. Co si pod těmito názvy představit a podle čeho vybrat tu nejvhodnější pro nás?

Čalouněná postel s přikrývkou

Zdroj: Ikea

Pružinové matrace se skládají buď z bonellových, taštičkových nebo LFK pružin, které jsou uloženy v ochranné vrstvě tvořené různými materiály. Používá se polyuretanová pěna, kokosové vlákno, mořská tráva nebo paměťová pěna. Právě ochranná vrstva má vliv na to, jak bude matrace tvrdá. Navrchu je ochranný potah. Pružinové matrace jsou velmi pohodlné, jejich největší výhodou je dlouhá životnost, protože je možné používat obě strany.

Latexové matrace jsou vyrobené z přírodního nebo syntetického latexu, který má na povrchu drobné otvory. Ty zajišťují jeho elasticitu. Jednou z hlavních předností této matrace je, že dokonale kopíruje vaše tělo, je hodně prodyšná a výborně odvádí pot.

Oblíbené pěnové matrace tvoří pěnové jádro složené z vícero vrstev (nazývané i sendvičové) a textilní potah. Jádro může být z polyuretanové, studené nebo paměťové pěny. Studená pěna je vlastně druh polyuretanové pěny, ale je těžší a zároveň snese větší zátěž. Má i delší životnost.

Čalouněná postel s přikrývkou

Zdroj: XXXLutz

Paměťová pěna je zase velmi kvalitní a působí jako prevence problémů s krevním oběhem a pohybovým aparátem. V pěnových matracích můžete často najít i vrstvu z přírodního kokosového vlákna, díky které se matrace lépe odvětrává. Pěnové matrace se dokonale přizpůsobí vašemu tělu, mají dlouhou životnost a jsou maximálně pohodlné. Matrace si vždy vyzkoušejte a dejte na svůj pocit a potřeby, protože to, co vyhovuje jiným, nemusí vám.

Kvalitní rošt

Kvalitní matrace by měly být vhodně doplněné kvalitním roštem. Ten dokáže prodloužit jejich životnost a zajistit, že vlastnosti, pro které jste si svoji matraci vybrali, budou opravdu využité. Funkcí roštu je rozložit zatížení a zajistit dostatečné větrání, aby se v posteli nemnožili roztoči
a bakterie. Pružný lamelový rošt je vhodné zkombinovat s matrací z pěny nebo latexu, která nepruží. Naopak pro pružinové matrace je vhodnější pevný laťkový rošt.

Bílá postel s polštáři a s přikrývkou

Zdroj: Athena Calderone

Odvětrávání

Postele bez roštu (jen s deskou) nejsou vždy dobrou volbou. Zdravý člověk totiž během spánku vyloučí až 0,3 l potu. V jádru matrace, která se dostatečně nevětrá, se může začít vytvářet nadměrná vlhkost, která přispívá ke vzniku plísní, dýchacích chorob a ojediněle může přejít až v revma. U pěnových matrací je správný lamelový rošt nutný. Na pevnou desku jsou vhodné jen pružinové a taštičkové matrace, které jsou plné vzduchu, a proto se lépe odvětrávají.

Text: Katarína Paukeje
foto: Archiv firem

Kategorie: Design interiérů
Tagy: nábytek do ložnice postele do ložnice
Sdílejte článek

Diskuze