Zcela neobvyklý byt! Odvážné kombinace vzorů, které nepůsobí chaoticky
Má-li dostat novou podobu budova postavená v roce 1906, nebo její část, vyžaduje to šikovné řešení, cit a odvážné nápady. V podkrovních prostorách staré stavby vytvořili architekti nevšední interiér, který kombinuje mnoho vzorů a zajímavých detailů. Navzdory tomu nepůsobí kýčovitě, ale spíše inspirativně. Vychutnejte si jeho atmosféru.
Při každé rekonstrukci historické stavby je důležité, aby zůstaly zachovány její charakteristické prvky, ale zároveň aby sloužila moderním potřebám obyvatelů. Nalezení správné míry starého a nového je věcí diskuse, ale jednoznačně se odrazí na pohodlí majitelů či hostů. Podstatné je, aby minulost a současnost, respektive budoucnost, nebyly násilně postaveny vedle sebe, ale tak, aby mohly harmonicky koexistovat.
Zachovali kamenické práce, nepravidelné kamenné zdivo, dřevěné trámy a sloupy střechy
Rekonstrukce historických staveb mají i v Portugalsku přísné stavební normy. Úkolem architektů z ateliéru BALA atelier bylo proměnit dodnes nízkou úroveň životních podmínek podkroví v moderní bydlení, a zároveň uchovat historické dědictví – zachovat prvky charakteristické pro architekturu z období vzniku stavby.
Příkladem jsou kamenické práce, nepravidelné kamenné zdivo, dřevěné trámy a sloupy střechy, které čištěním bytu od nánosů minulosti postupně odhalili. Staly se vzpomínkou na původní konstrukční systém. V celém interiéru zavedli přísný přístup se zvláštním zaměřením na detail. Jako primární materiál zvolili borovicové dřevo. Harmonizuje prostor a je kompatibilní s ostatními vybranými materiály, speciálně kamenem a mosazí.
Otevřená dispozice, vyšší stropy
Kdybyste viděli prostor před rekonstrukcí, řekli byste si, že se tu určitě nedá nic rozumného vytvořit. O to překvapivější je výsledek. I tento prostor byl dělený na malé části, architekty při první prohlídce netěšily ani nízké stropy. Autoři proměny nazývají celý proces jako intuitivní. Výsledkem je otevřená dispozice s vyššími stropy, která využívá výhody z umístění pod střechou.
„Otevřeli jsme centrální část a vytvořili úplně novou funkční organizaci, která má lepší vizuální vztahy mezi různými částmi navzájem. Zvětšili jsme objem bytu, umožnili vstup přirozenému světlu a větrání,“ popisují nejdůležitější změny.
Vzorové tapety a keramický obklad
Po vstupu do rekonstruovaného starého podkroví vás okouzlí pozitivní energie, která vyplývá z umného dialogu mezi starým a novým, z použití materiálů, ale i z odvážné kombinace vzorů na stěnách. Právě ty se dnes stávají hitem – speciálně vzorované tapety inspirované přírodou, jak je tomu i v tomto případě. Na příkladu tohoto interiéru vidíte, že je možné kombinovat i několik vzorů tak, aby vytvořily harmonizující celek a nepůsobily chaoticky či kýčovitě.
Leštěná mosaz uprostřed, světelný tunel v koupelně
Nová dispozice podkroví poskytuje dynamický a flexibilní zážitek. Uprostřed kuchyňského prostoru stojí velký pracovní pult a jídelní prostor s větší výškou stropu. Díky přemístění koupelny dovnitř dispozice všechna okna slouží k prosvětlení obytných prostorů. Ani koupelna nezůstala bez přirozeného světla. Přivádí ho do ní světelný tunel se střešním oknem. Kromě dřeva v centrálním prostoru dominuje leštěná mosaz, v níž se odráží světlo a zrcadlí okolní prostory.
Prostor na spaní uzavírá opona
Neformální prostor ložnice s křeslem a stolkem, který nepřímo navazuje na ostatní prostory v bytě a pokračuje dveřmi na balkon, se od samotné spací části dá oddělit těžkou oponou. Zlatistý závěs tak odděluje postel a vytváří nerušené místo na spaní. Kromě vzorů jsou zajímavým detailem keramické dlaždice na místě starých kamen. Tmavé dlaždice jsou v koupelně, neméně zajímavá je kamenná povrchová deska kuchyňské linky. Nejen nábytek, ale i lampy, koberečky a rostliny byly pečlivě vybírány jako „rozšíření příběhu architektonického projektu“.
Byt v Almirante Reis
architektonické studio: BALA atelier
autoři: Mariana Póvoa, Sílvia Rocio, Pedro Pedroso
lokalita: Avenida Almirante Reis, Lisabon, Portugalsko
realizace: 2020
plocha: 90 m2
Sabína Zavarská
Foto: Ivo Tavares Studio