Nové odpovědi na starou otázku

Nové odpovědi na starou otázku

07. 12. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Otázkou stejně věčnou a stejně zásadní jako „být či nebýt?“ je v malé koupelně „vana či sprcha?“. Analyzoval ji už nejeden odborný průzkum i nejedna rodinná rada – a nejeden výrobce už nabídl zajímavé řešení. Tentokrát jsme pro vás vybrali pár originálních van určených pro ty, kdo se přesto raději sprchují.

Asi většina lidí (možná s výjimkou miminek) se obvykle sprchuje. Koupeme se sice jen občas, ale tohoto požitku se neradi vzdáváme úplně. Do málokteré koupelny v běžném bytě se však vejde jak vana, tak i sprchový kout, a tak v nich většinou najdete jen vanu, navíc z neznámých příčin takovou, která se ke sprchování hodí úplně nejméně. Každý den se potom sprchujeme v nepohodlí jen proto, abychom se jednou za čas mohli vykoupat. Taková oběť přitom vůbec není nevyhnutelná – stačí si jen vybrat vanu uzpůsobenou i na sprchování.

Vana, v níž se chcete pohodlně sprchovat, by měla splňovat několik celkem logických požadavků – v části vyhrazené ke sprchování by měla být co nejširší, s rovným a neklouzavým dnem, nejlepší je, je-li k dispozici spolu se sprchovou zástěnou. Nebojte se, nebude to problém, takových van je na trhu dostatek – v různém vyhotovení a v různých cenových relacích, mnohé z nich jsou vysloveně určené do malých koupelen. Stačí jen vědět, co hledáte. „Vanosprchový kout“ nemusí být vybaven jen skromně – ruční sprchou. K dispozici je mnoho mnohem sofistikovanějších zařízení, s nimiž si sprchování opravdu užijete, a nikde není napsáno, že jsou určeny jen do sprchových koutů. Pokud jste vanu nekoupili společně se zástěnou, zmůžete ji doplnit i dodatečně – hlavně u van s rovným okrajem to není žádný problém.

 

Ve vaně přizpůsobené pohodlnému sprchování může být stejně pohodlné i koupání, dokonce bývají vybaveny masážními tryskami. Nejde o protichůdné požadavky – při koupání totiž budete hledat pohodlí na jednom konci vany, zatímco při sprchování na druhém. Ani ti nejnáročnější nemusejí ve vaně slevovat ze svých požadavků na sprchovací komfort – v nabídce jsou i vany, které v ničem nezaostávají za masážními sprchovacími boxy, můžete si v nich dokonce dopřát i tureckou (parní) saunu. A navíc máte v jednom zařízení k dispozici i masážní vanu.

 

Také pro ty, kdo na sprchovém koutě oceňují především pohodlný přístup, existují vany přesně na přání – u novinky od firmy Duscholux jsou průhledná dvířka standardně zavěšená na boku vany, a když se chcete okoupat, zasunete je do otvoru. Protékání vody brání dokonalé gumové těsnění, nechtěnému otevření zase magnetický zámek.

Stejný cíl, trochu jiné řešení – tentokrát se dveře „vanosprchového koutu“ otevírají úplně klasicky (zároveň se zástěnou), vpřípadě koupání jsou však zajištěny stejně bezpečně. I zde mají nároční vychutnávači vodních radovánek možnost doplnit vanu hydromasážním či perličkovým systémem.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: archiv firem
ZDROJ: HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: cambria design koupelna vana
Sdílejte článek

Diskuze