Tipy bytového designéra před rekonstrukcí koupelny

13. 01. 2013
Diskuze (1)
Sdílet

Rádi byste věděli, co vše je dobré si před rekonstrukcí ujasnit, jak vybírat realizační firmu nebo třeba jaké možnosti přinášejí moderní povrchové materiály? Na to vše jsme se zeptali odborníka – „dvorního“ architekta a designéra […]

Rádi byste věděli, co vše je dobré si před rekonstrukcí ujasnit, jak vybírat realizační firmu nebo třeba jaké možnosti přinášejí moderní povrchové materiály? Na to vše jsme se zeptali odborníka – „dvorního“ architekta a designéra značky Jika Michala Janků.

 

Co vše je potřeba znát pro to, aby mohl být vytvořen kvalitní projekt rekonstrukce koupelny?
Základem je znát půdorys, velikost stávající koupelny, velikost bytu, počet obyvatel. Dobré je také nastínit si alespoň zhruba denní režim a preference členů domácnosti. Od toho se odvíjí koncepce koupelny. Na počtu obyvatel závisí například to, zda umístit klozet do koupelny, nebo ho ponechat v samostatné místnosti. Denní režim zase přiblíží, jak velké je potřeba umyvadlo, zda má smysl umístit tam umyvadla dvě, případně hledat místo pro bidet. Poslední, ale zásadní informací by mělo být, jak velkou rekonstrukci si majitelé představují – zda chtějí přestavět pouze stávající prostor, nebo více zasahovat do dispozice bytu. Často bývá jádro spojené s kuchyní, takže se řeší i její rekonstrukce. Případně to, zda se v rámci rekonstrukce někam posunout, zda je to možné a žádoucí.

Pokud rekonstrukci zadáváme odborníkům, jaký způsobem bychom měli vybírat realizační firmu? Na co si dát pozor?
Rozhodně hledat reference – dnes už jsou běžně na internetu, zjistit si o firmě maximum, podívat se na různé diskuze zákazníků. Rozhodně není rozumné volit novou, nezavedenou firmu – zejména paneláky totiž mají svá specifika a firma, která už tam alespoň jednou rekonstruovala, je určitě větší zárukou.

Nejběžnějším povrchovým materiálem v koupelně je stále keramický obklad. K dispozici jsou ale i jiné obkladové materiály: kámen, sklo. Z jakých povrchů lze vybírat?

Velmi často se teď používá umělý beton. Jeho povrch má takové vlastnosti, že ho lze použít bez problému i do sprchového koutu. Zatím je to doména hlavně architektů, designérů nebo umělců. Může to být i moderní umakart, který má už daleko lepší vlastnosti než ten, který známe. Kromě skleněných dlaždic nebo tvárnic lze použít i tabulové sklo. Začíná se u nás používat také materiál, který je na trhu už pár let, ale není příliš známý – Kerlite. Je to tenký keramický materiál vyráběný za vysokého tlaku (3 mm silný). Má všechny vlastnosti keramiky: tvrdost, nepropustnost, odolnost vůči oděru, ale vyrábí se ve velkých, až třímetrových formátech. Tím odpadají problémy se spárami, které se odírají, mění barvu apod. Tohle vše už jsou ale dražší záležitosti než keramika nebo nátěry (například benátské štuky).

Sprchový kout, nebo vana? Vhodným kompromisem, který naplní přání každého obyvatele bytu, je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla. Foto: Jika

Hamletovskou otázkou stále zůstává, zda si pořídit vanu, nebo sprchový kout. Těm, kdo v tom mají jasno, asi není třeba radit, ale co ti, kteří váhají – třeba kvůli nedostatku prostoru?
Otázkou je především to, co si kdo představuje pod pojmem vana. U nás tím máme na mysli vanu, ve které ležíme. Například na východě jsou vany malé, kompaktní (100–120 cm), ale hluboké. Ani v panelácích však nejsou koupelny tak malé, že by se do nich nevešla klasická vana. Standardně se vyrábí vany 150 a 160 cm, v nabídce jsou i menší (120 cm), kde částečně sedíte. Někdy sprchovým koutem malý prostor stejně nevyřešíte, vznikají prázdná místa a vana je naopak rozumnější. Jinde, kde tomu dispozice nepřeje, je sprchový kout vysvobozením. Vznikne třeba místo pro bidet, pračku… Takže záleží na konkrétním případě.

Jaké jsou aktuální trendy? Co se dnes v koupelně „nosí“?

U nás je koupelna stále vnímána spíše jako utilitární prostor, kde se pere, i mytí je považováno spíše za technickou záležitost než za prožitek. Dlouhodobý trend je přitom vnímat koupelnu jako plnohodnotný obytný prostor, proto dochází k propojování a prolínání s dalšími místnostmi, čemuž ale paneláky příliš nepřejí. Jsou ovšem situace, kdy tento trend může prospět i tam – například umyvadlo v ložnici nebo předsíni může výrazně pomoci s vyřešením nedostatku prostoru v koupelně.

Do malé koupelny raději umístěte zrcadlo velkého formátu než dvě umyvadla. Vyřešíte tak ranní „špičku“ v koupelně, aniž byste se obírali o místo. Foto: Oras

Koupelnové desatero Michala Janků:

1. Zvažte spojení koupelny s toaletou. Přijdete tím o dvě stěny, kde byste mohli umístit úložné prostory. Propojení je naopak vhodné, když by se na samostatnou toaletu nevešlo malé umyvadlo.
2. Skříňky. V malých panelákových koupelnách dejte přednost uzavřeným skříňkám z jedné koupelnové série před otevřenými policemi. Prostor tak působí uklizeným dojmem.
3. Umyvadla a vany. Při jejich volbě raději dejte přednost asymetrickým tvarům před rohovými, které neřeší problém s prostorem.
4. Zrcadla. Pokud bydlí v bytě více lidí nebo rodina, je lepší malou koupelnu vybavit raději dvěma zrcadly, popřípadě zrcadlem velkého formátu, než volit dvě umyvadla.
5. Přesuňte některou z činností mimo koupelnu. Například líčení můžete klidně umístit do předsíně či ložnice.
6. Pračky tvoří tradiční součást mnoha panelákových koupelen. Pokud nemáte v bytě možnost jiného umístění, volte užší pračku či model s vrchním plněním.
7. Osvětlení, je-li správně zvoleno, koupelnu opticky zvětší a propůjčí jí příjemnou atmosféru.
8. Vanu nebo sprchový kout volte dle individuálních potřeb a prostorových možností. Vhodným kompromisem je asymetrická vana se skleněnou zástěnou.
9. Koupelnový nábytek. V malých prostorech nemusíte volit pouze světlé barvy. Pokud vhodně zkombinujete tmavou barvu nábytku se světlými obklady, prostor se opticky nezmenší. 
10. Prosklené části přivedou do koupelny více světla a koupelna vnímaná spíše jako užitný prostor se přirozeně propojí s ostatními částmi bytu.

Umyvadla asymetrického tvaru mají odlišně umístěnou vodovodní baterii, díky níž získáte větší mycí i odkládací prostor. Foto: Jika

Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna koupelnový nábytek rekonstrukce Rekonstrukce koupelny Zrcadlo do koupelny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ahoj,

    zařizujeme právě nově koupelnu a hledáme nějaké stylové baterie ale nejsou úplně levné. Můžete doporučit nějakou levnější alternativu? Rádi bychom něco lehkého – minimalistického.

    Díky za tipy

    Petr