Dokonale promyšlená a neotřelá kuchyň je všechno, jen ne tradiční
V kuchyni nemusíte dělat radost jen svým chuťovým buňkám – přistupte ke kuchyni jako k prostoru, kterému můžete dodat zajímavé barvy a tvary, a polahoďte tak i svému oku. Taková je i tato kuchyně a my se jí nemůžeme nabažit!
Kuchyň v tomto zrekonstruovaném barcelonském bytě je všechno, jen ne tradiční. Ve stejném duchu se koneckonců nese celý byt a majitelé se rozhodli nevynechat ani propojený prostor kuchyně a obývacího pokoje. A to je dobře – právě kuchyň je totiž mnohdy místem, kde se při zařizování mnoho lidí drží trochu zpátky a moc neexperimentují. Přitom je to škoda, protože i v kuchyni se může mísit kreativita a láska k originálním nápadům, díky kterým popustíte uzdu fantazii i u vaření.
I relativně jednoduchou změnou barevnosti můžete dramaticky změnit náladu místnosti.
Nejjednodušším způsobem, jak dodat kuchyni špetku originality, je zvolit zajímavou kombinaci barev, tvarů a materiálů. A to udělali i architekti Andrea Serboli a Matteo Colombo z ateliéru Colombo and Serboli Architecture (CaSa). Díky bílým stěnám a stropu a světlé dřevěné podlaze mohli na kuchyň nazírat jako na bílé plátno, na které začali postupně přidávat jeden prvek za druhým.
První a nejvýraznější však paradoxně s kuchyní nijak nesouvisí – je jím výrazný koralový obloukový útvar, ukrývající koupelnu pro hosty. Pro majitelku byla druhá koupelna podmínkou. Architekti mohli nadávat, přesvědčovat a snažit se koupelnu co nejvíc „zneviditelnit“ – místo toho ale k požadavku přistoupili více než originálně a z koupelny udělali ústřední prvek místnosti, a to jak tvarem, tak barvou.
Dalším zajímavým a hezkým prvkem je použití světlerůžového terazza na desce jídelního stolu, kuchyňském ostrůvku a obkladu za pracovní plochou. Architekti tím navázali na použití této barvy v jiných částech bytu a šikovně tak vytvořily pocit kontinuity a propojení celého prostoru tohoto dámského bytu. Vzhledem k tomu, že jakékoliv další výrazné prvky by koncept kuchyně narušovaly a místnost by mohla působit přeplácaně, architekti použili jen minimum dalšího zařízení. Místo kvantity vsadili na kvalitu, a tak se majitelka může těšit z dokonale promyšlené a neotřelé kuchyně.
Barevný prim
Na první pohled se tato kuchyň zdá plná barev, když se však podíváte znovu, všimnete si, že barvy na lince a ostrůvku jsou jemné a decentní. Dojem „divoké“ barevnosti vytváří zejména koralový obloukový útvar, který ukrývá druhou koupelnu. Je to skvělý tip pro ty, kteří nechtějí celou barevnou kuchyň, ale spíše se snaží do ní vnést jen jeden výraznější barevný akcent. Může jím být nabarvená část stěny, zástěna v kontrastní barvě nebo vzoru a velmi oblíbené jsou i kuchyňské spotřebiče v zajímavém barevném provedení.
Stabilní bod
I v hravé a barevné kuchyni by měl být stabilní bod, který poskytuje prostoru zakotvení – v tomto případě je to skvěle zvolená šedá kuchyňská linka. Vyvažuje živější barvy v prostoru a zároveň poskytuje žádaný kontrast k bílé stěně a klenbám. Barvy a tvary by vždy měly být v perfektní rovnováze, abyste některou z nich nebyli zahlceni.
Do oblouku
Díky tmavé barvě kuchyňské linky jsou viditelné ostré hrany skříněk, které vyvažují další výrazný prvek – obloukové a kulaté tvary. Nábytek s oblými hranami a kulaté doplňky jsou v současnosti velmi oblíbené, i do této kuchyně vnášejí „měkkost“, přívětivost a zároveň originalitu. Inspirovat se můžete například poloobloukovým zakončením obkladu za pracovní plochou – tímto způsobem můžete i zastřihnout tapetu nebo použít barvu na stěnu.
TOP TIP
Když se budete rozhodovat, jakou barvou ozvláštníte svou kuchyň, myslete i na to, že podle psychologů barvy ovlivňují naši chuť k jídlu. Pociťovat hlad můžete častěji, když jste obklopeni žlutou, oranžovou a červenou (dobrý tah, McDonalde!).
Někde přidat, někde ubrat
V případě, že sázíte na neotřelé a hravé kombinace barev a tvarů, byste měli někde ubrat, aby prostor nepůsobil přeplácaně. V tomto případě architekti vsadili na minimalistické zařízení místnosti a použití jen nezbytného nábytku a doplňků. Ty mají navíc jednoduchý design a působí subtilně, jako například barové židle značky Hay a jídelní židle z IKEy.
Text: Lucia Blažiová
Foto: Roberto Ruiz
Zdroj: Časopis HOME
Vše pěkné , ale nechápu , proč je vždy dřez na druhem konci kuchyně než sporák