Nejvyšší čas na rekonstrukci kuchyně? Nezapomeňte na několik důležitých otázek
Rekonstrukce kuchyně – rozsáhlejší i menší – sestává z množství činností. Nestačí jen umět si vybrat barvy a materiály, už při plánování přijde vhod pár dobrých rad. Tak bude kuchyně přesně podle představ – pěkná i praktická.
V jaké výšce má být osazena pracovní deska v případě kuchyně na míru?
Standardně je rozměr stanovený na 86 cm. Ten je vhodný pro lidi, kteří mají výšku 170, maximálně 175 cm. U kuchyní na míru a stanovení správné výšky osazení pracovní desky postupujeme následovně: ruce pokrčíme tak, aby lokty svíraly pravý úhel, vzdálenost rukou od pracovní desky by měla být 10 cm. Při rozdílných výškách partnerů se upravuje výška pracovní desky, ale dovolit si to můžeme jen u prostornějších kuchyní.
Malá kuchyně znamená více přemýšlení. Jaké jsou triky na její „nafouknutí“?
Moderním, i když ne velmi praktickým řešením je táhnout horní skříňky až ke stropu. Tak je možné získat celou horní řadu skříněk navíc, ale přístup k nim je možný jen po žebříku. Pro běžný život v kuchyni jsou takové skříňky nevyužitelné, ale jsou ideální na sezónní odkládání věcí. To má význam, pokud je potřeba další úložný prostor v rámci bytu.
Ušetřit co nejvíce prostoru na pracovní desce je možné zabudováním spotřebičů (mikrovlnka, varná deska nemusí být v kombinaci s troubou) a taktéž zvolením úspornějších rozměrů dřezu. Běžné rozměry jsou 70 až 80 cm. U úspornější varianty je možné dostat se na rozměr 60 cm.
Čím je možné nahradit tradiční obklady?
Dřevěné zástěny jsou oblíbené zejména kvůli ceně. Výhodou je, že spolu s pracovní deskou mohou vytvářet jednotný barevný celek. Samozřejmě, na zástěnu není nutné použít stejnou tloušťku, jako má pracovní deska. Používá se standardní rozměr 18 mm. Jako materiál je vhodná i obyčejná dřevotřísková deska s laminovaným povrchem či MDF deska. Nevýhodou je však nižší odolnost proti teplotám, nedoporučuje se umisťovat ji za plynovou varnou desku.
Zástěna ze skla je zajímavé řešení na míru, čemuž odpovídá i vyšší cena. Díky celistvému povrchu se sklo jednoduše udržuje. Pro bezpečnost a hlavně použitelnost skla i za plynovou varnou deskou je nutné ho zakalit. Nevýhodou je, že udělat změnu v rámci plochy skla, například změnit polohu vypínače, už po kalení není možné. Všechny otvory se musí do skla vyřezat ještě před kalením.
Kovolaminát je tenká kovová fólie na laminátové desce (HPL). Díky své mimořádné odolnosti proti vysokým teplotám je ideální na použití na zástěnu. Tento materiál je zajímavý i kvůli své tloušťce – při maximální tloušťce 12 mm šetří místo na pracovní desce. Nevýhodou je menší odolnost proti poškrábání.
Jaké je správné uspořádání kuchyně?
Mělo by respektovat pohyb osoby v pomyslném trojúhelníku. V každém rohu takového trojúhelníku je umístěna jedna základní zóna. Těmito zónami jsou:
- skladování potravin spolu s ledničkou a mrazákem,
- úprava potravin a umývání, kam patří dřez s myčkou nádobí,
- tepelná úprava potravin zahrnuje vaření a pečení.
V dobře navržené kuchyni je ideální postupovat od skladování potravin, respektive potravinové skříňky, přes ledničku s mrazákem k dřezu a manipulační ploše. Ta by měla být široká minimálně 70 cm.
Jak řešit podlahu v případě otevřené dispozice?
U otevřené dispozice, kdy je kuchyň spojena s obývacím pokojem, je použití stejného druhu podlahy otázkou designu a funkčnosti. Pokud je možné obě vlastnosti skloubit do jednoho povrchového materiálu, otázka je vyřešena. Plně funkční náhradou plovoucí podlahy a odolné dlažby je vinylová podlaha. Její nevýhodou je požadavek na dokonale rovný podklad – nerovnosti větší než 2 mm na dvoumetrové délce jsou problém.
Celistvý vzhled podlah se doporučuje zachovat u malých prostor. Dělení ploch zbytečně rozděluje malý prostor v bytě. Jestli chcete rozdělit prostor různými typy podlah, je vhodné učinit tak v místě prostupu skrz dveře. V otevřené dispozici je náročnost takového detailu o dost vyšší. Klasické přechodové lišty splní funkci, ale o estetické stránce se v takovém případě nedá moc mluvit.
Zdroj: časopis Home
Foto: shutterstock.com
Text: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Redakčně upravila: Lucia Blažiová