Zdroj: Norsu

Jak vybrat dobrou a kvalitní podlahu do kuchyně?

03. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vybrat dobrou a kvalitní podlahu do kuchyně je základ, protože musí ustát nejen všelijaké „nehody“, ale měla by být i dostatečně mocná, aby unesla kuchyňskou linku, spotřebiče i stůl s židlemi. Udělejte si přehled o tom, co trh nabízí, a vyberte si správně.

Pro výběr vhodné podlahy do kuchyně si nejprve udělejte analýzu svých rodinných potřeb a zvažte všechna kritéria, která do ní vstupují. Je důležité, jestli kuchyň využívá jeden, nebo vícečlenná rodina, jestli doma vaříte a jak často, nebo zda se stravujete více mimo domov apod. Položte si následující otázky.

  • Kolik členů má vaše rodina?
  • Máte domácí mazlíčky?
  • Jaké jsou rozměry kuchyně?
  • Jaké bezpečnostní prvky v kuchyni potřebujete?
  • Jaké sousední pokoje či podlahy má vaše kuchyň?
  • Potrpíte si na design, nebo jste více praktický typ?

Dlažba

V běžné tuzemské kuchyni se nejvíce používá dlažba, protože je nenáročná na údržbu a je odolná proti vlhkosti a agresivním látkám. Pro někoho může být její nevýhodou chladný povrch, problematické čištění spár a v případě pádu něčeho těžšího mohou vznikat praskliny.

Přečtěte si také:
Jak zmodernizovat kuchyň? Použijte tapety za kuchyňskou linku

Proto máte-li ji v hledáčku, vybírejte si z těch, které mají co nejvyšší mechanickou odolnost a protiskluzový povrch. Dobrá je gresová dlažba, která je velmi pevná a vhodná i na podlahové topení.

Velká bílá jídelna s přírodními detaily

Zdroj: Three Birds Renovations

Litá podlaha

Litá podlaha (epoxidová) je do kuchyně přímo stvořená, a to nejen pro své výjimečné vlastnosti. S oblibou po ní sahají interiéroví designéři, protože se hodí především do minimalistických a industriálních bytů. Nejenže stylově vypadá, ale vyniká svou velkou chemickou i mechanickou odolností, jednoduchou údržbou a absencí spár. Vyplatí se nepodcenit aplikaci, případné defekty se totiž velmi špatně odstraňují.

Kuchyň do U s barovými židlemi

Zdroj: Nest

Vinyl

Vinylové podlahy patřily donedávna k jedničce na trhu, protože dlouho nebyla žádná stoprocentně voděodolná podlaha. To se změnilo s příchodem kompozitu. Ale vinyl má v kuchyních stále své pevné místo. Je odolný proti teplotám, nárazům, vodě a agresivním látkám. Díky svým vlastnostem si udrží dlouhá léta svou charakteristickou barvu i tvar. Kromě toho je třeba zmínit, že vinylové podlahy se graficky posunuly na vysokou úroveň.

Bílá kuchyň s dřevěnou pracovní doskou

Zdroj: Shutterstock

VĚDĚLI JSTE?

To, že je vinyl teplý, je mýtus. Vinyl sám o sobě teplý není. Tento přívlastek dostal proto, že má velmi nízký tepelný odpor – podlaha bude stejně teplá, jak teplý je podklad pod ní.

Kompozit

Podlahy z kompozitu si získaly za velmi krátkou dobu vysokou popularitu díky mnoha výhodám. Jsou přírodní a stoprocentně recyklovatelné. Mají vysokou třídu zátěže (33) a jsou vhodné do vlhkých prostorů.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit kuchyň v provensálském stylu

Pevné jádro kompozitních podlah zabezpečuje tvarovou stálost, takže těmto podlahám nebude vadit ani příliš slunečního záření. Kompozit lze ukládat bez dilatačních spár mezi místnostmi až do 240 m2. A máte-li podlahové topení, vaše volba je jasná.

Velká bílá kuchyň s barovými židlemi a jídelní kout

Zdroj: Norsu

Dřevo

Do kuchyně s nenáročným provozem není problém použít dřevěnou podlahu, především je-li kuchyňský kout součástí větší obytné místnosti. Do každodenního provozu zvolte raději podlahu z tvrdších a odolnějších druhů dřevin (dub, jasan, ořech apod.). Dřevěné podlahy z masívu jsou v kuchyních velkým trendem, musíte však počítat s jejím namáhavějším čištěním, častějším ošetřováním, jakož i s rychlejším opotřebováním.

Bílá kuchyň s černým barovým pultem

Zdroj: KPP

Olej, nebo lak?

Olejované, či lakované parkety? To může být dilema, před kterým stojíte, pokud jste se rozhodli pro kuchyňskou podlahu ze dřeva. Obě mají své výhody i nevýhody. Zatímco lakované dřevo je nenáročné na údržbu a špína a skvrny, hlavně v kuchyni, se drží jen na povrchu laku, stíráním jdou poměrně snadno dolů.

Přečtěte si také:
Jak zařídit kuchyň prakticky

Olejované dřevo je na údržbu o něco náročnější. Póry jsou otevřené, struktura nerovnoměrná. Podlaha je tak náchylnější na zachytávání nečistot. Nevýhodou laku je zase náchylnost na škrábance, což u olejovaných parket dokážete i sami odstranit. Časem se poškozená místa scelí a na dřevě nebude nic vidět. V neprospěch laku hraje i samotný lesklý vzhled, který působí více uměle než kartáčované nebo hoblované olejované dřevo, které je příjemné na pohled i na dotyk.

Palubovka

Další formou dřevěné podlahy jsou parkety, které jsou zhotoveny ze čtyřstranně opracovaného deskového řeziva s tloušťkou větší než 20 mm. Na jejich výrobu se používá smrkové, borové nebo modřínové dřevo. Protože toto dřevo je měkčí, není vhodné do kuchyní s náročnějším provozem. Jenže když po ní toužíte, nebo jste ji zdědili, můžete parkety ošetřit speciální úpravou – kartáčováním. Provádí se ocelovými kartáči, které parkety zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Výsledkem je jejich vyšší tvrdost, lepší odolnost proti opotřebování a typický rustikální vzhled.

Drevěné parkety v bílé kuchyni

Zdroj: Leibal

VĚDĚLI JSTE?

Bambus je pevnější než většina druhů dřeva. Jeho pevnost je vyšší než pevnost javorového dřeva a údajně dvakrát vyšší než pevnost červeného dubu.

Přečtěte si také:
Působivá venkovská kuchyň pro všechny milovníky starých dob

Je z čeho vybírat

Podlaha je po stěnách druhou největší plochou v domácnosti. Rozdílem je, že stěnu přemalujete jednodušeji, podlahu často asi měnit nebudete. Proto je důležitý správný výběr materiálu, vzoru a barvy, ze kterého je podlaha vyrobena. A to obzvlášť v kuchyni, protože když něco vylejeme, každá podlaha to nestráví. Následky na sebe nenechají dlouho čekat – podlaha se může nadouvat nebo se poškozením ztratí její charakter.

Cena

Ceny podlah jsou různé. Proto při jejím výběru dobře zvažte, jaký máte k dispozici rozpočet. Zjednodušeně by se možnosti od nejlevnější po nejdražší daly rozdělit následovně: nejdostupnější jsou laminát, vinyl a dlažba. Středně nákladné: dřevo, které pochází z našich oblastí, či kompozit a luxusní vinyl. Konečně nejdražší jsou lité podlahy a exotické dřevo.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Shutterstock, Norsu, Leibal, KPP, Nest, Three Birds Renovations

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: dřevěné parkety kompozitní materiál kuchyň lité podlahy parketové podlahy podlahy vinylové podlahy
Sdílejte článek

Diskuze