Natur versus high-tech kuchyně

22. 12. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Materiálové portfolio kuchyně se jako první přizpůsobuje moderním trendům a právě zde vidíme, kam směřuje vývoj. Kromě krátkodobých výstřelků zaznamenáváme i ustálenější trend v popularitě materiálů pro kuchyň, a to hned ve dvou proudech. Přírodní materiály a prvky, které navozují […]

Materiálové portfolio kuchyně se jako první přizpůsobuje moderním trendům a právě zde vidíme, kam směřuje vývoj. Kromě krátkodobých výstřelků zaznamenáváme i ustálenější trend v popularitě materiálů pro kuchyň, a to hned ve dvou proudech. Přírodní materiály a prvky, které navozují teplou, měkkou a přívětivou atmosféru, už déle bojují o přízeň s chladnými, novými materiály budoucnosti. Novým trendem je jejich občasné přátelství v jednom prostoru založené na kráse kontrastu.

 

Jaké jsou současné trendy v kuchyních?
Současná móda v kuchyních stále vychází z minimalismu, a to při zachování maximální funkčnosti a s využitím nejmodernější vnitřní výbavy a spotřebičů. Moderní kuchyňské prostory jsou přímo napojeny na stolování a zároveň integrovány do centrální obytné zóny bytu.
Co se týče materiálů, v kurzu je dýha, vysoce lesklé povrchy v různých odstínech, ušlechtilá ocel, hliník, sklo, strukturované povrchy laminátů a fólií, u nichž výrobci kladou stále větší důraz na haptiku, čili nejen na vizuální vnímání materiálů, ale také na vnímání hmatové. Návrat k přírodě a k přírodním materiálům s ohledem na ekologii zaznamenává boom a s tím jde ruku v ruce i barevnost. Široká škála zemitě hnědých a šedých odstínů, lagunově modrá či teplá písková žlutá – všechno přírodní tlumené odstíny – nabízejí atraktivní nadčasové řešení prostoru v kombinaci se světlými dřevinami, jako jsou jasan či borovice, nebo s bílými a šedými odstíny dřevin. Avšak v nejmodernějších, minimalistických kuchyních stále kraluje retro bílo-černá kombinace se špetkami industriálnosti reprezentovaná různými betonovými, kamennými a kovovými povrchy spolu s moderním LED nasvícením.

Přírodní potenciál

Nové trendy znovu objevují krásu přírody – především dřeva. Moderní kuchyně respektují čistou designovou linii, ale jejich chladný dojem roztápí přítomnost struktury dřeva. (foto: Veneta cucine)

Jídelní stůl Cornice od firmy Riva 1920 navrhl Luca Scacchetti a je ukázkovým příkladem souzvuku moderních chladných technických materiálů a recyklovaného dřeva v jeho měkké, teplé podobě. Původní kůly, na které se uvazují gondoly v Benátkách, tak získaly atraktivní využití a jejich poškození časem a přírodou se tu stává estetickým prvkem, který vypráví o tajemné historii Benátek. (foto: Riva 1920)

Po výrazných pruhovaných dezénech zebrano přicházejí do módy dřeviny s jemnější kresbou, které vnesou do kuchyně teplo domova, ale zároveň respektují dlouhotrvající trend čistých linií a jednoduchých forem. Hitem jsou odstíny hnědé – od čokoládové po kávovou. (foto: Decodom)

Pŕátelství

Kombinujte, kombinujte, ale nepřekombinujte. Stále platí, že v jednoduchosti je krása, jen se ta jednoduchost trochu ohřívá přítomností dřeva. Takže, jestli chcete moderní kuchyň podle posledních trendů, nezapomeňte k lesklým hladkým dřevotřískám s fólií nebo kompozitním materiálem přidat dezén dřeva. (foto: Elmar)

Loft je typickým příkladem, kde se využívá kombinace dřevěných, možná až rustikálních prvků v kuchyni s chladným kovem, typickým pro průmyslovou výrobu. Je to trend, který se pomalu přesouvá i do jiných forem bydlení. (foto: IKEA)

To, co platilo v minulosti, že když si vyberete styl kuchyně, měli byste se ho držet i při jejím vybavení nádobí a dekoracemi, už dávno není pravda. Nejnovější trendy hledají krásu v kontrastu. (foto: Arrital cucine)

Pro milovníky sci-fi

Proč by si chladná krása lesklého povrchu nemohla porozumět s podlahou se vzhledem přírodního dřeva FatraClick? (foto: Fatra)Kromě výborných vlastností ušitých na míru kuchyňskému provozu nabízejí moderní kompozitní materiály větší tvarovou rozmanitost. (foto: Snaidero)

Základem high-tech kuchyně jsou vizuální jednoduchost a elegance využívající technické materiály v netechnickém prostředí. A lesk, lesk, lesk. (foto: Bontempi cucine)

Oblé tvary kuchyňského ostrůvku a nerezové digestoře příjemně kontrastují s „prkny“ vinylové podlahy a vytvářejí tak žádoucí napětí. (foto: Fatra)

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková

Zdroj: časopis HOME 2011 JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Kuchyně Styl
Tagy: kuchyň
Sdílejte článek

Diskuze