Prostorová tvorba, socializace a modelování kuchyní

24. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Vzhledem ktomu, že se kuchyň vymanila ze své pevné pozice, otevírají se nové možnosti jejího prostorového uspořádání. Společenský charakter prostoru zase přeměnil přípravu jídla vshow, která potřebuje adekvátní scénu akulisy. Kuchyňská linka, dá-li se tak ještě vůbec nazvat, se přesunula do prostoru. Nejen jako kuchyňský ostrůvek či barový pult, ale celá.

Vmódě jsou rovněž zaoblené rohy aobliny všeobecně – jako protiklad přísných strohých puristických kuchyní. (foto: Veneta Cucine, design: Elisa and Stefano Giovannoni) Má být funkční, praktická, ale také hravá, a hlavně v prostoru. Materiál a barvy jsou otázkou individuálním výběru, avšak prioritu má dnes černá. Dřevo je už stálicí. Ke slovu se dostávají i fólie s imitací dřeva ve vysokém lesku.(foto: Schiffini, design: Giuliano Giaroli, foto: Alno)
Zkuchyňského prostoru se stává výstavní síň kubusových soch abarev. (foto: LAGO)
Bílá kuchyň je už dlouhodobější stálicí, ovšem poslední trendy vnášejí do kuchyní výraznější barevnost aodvážně barevné kombinace. Rustikální zdobení lištami azářezy vploše kuchyňských dvířek jsou minulostí. Moderní jsou hladké, lesklé plochy, ato ivkontrastu shistorizujícím prostředím. Chcete-li kuchyň, která si udrží dlouhodobě krok smódními trendy, bílá barva sčernou aminimalismus ve tvarech či detailech jsou to pravé. Hladké lesklé plochy bez úchytek aozdob vkombinaci sdeskou, která jako by se jemně vznášela nad hmotou kuchyňské linky, aperfektně ukryté všechno, co nemá být na očích – to je trend moderní kuchyně.
Jako dětská skládačka nebo had vlnící se vprostoru. Kuchyňská linka ve svěží barvě vystupující do prostoru asefektem vznášejících se prvků, čehož bylo dosaženo jejich podepřením čirou skleněnou deskou. Aco nejtenčí deska vbarvě kuchyňských skříněk. (foto: LAGO) Jen přítomnost vodovodní baterie naznačuje funkci prostoru, která se odhalí až po otevření velkých posuvných dveří. Vše, co by mohlo jakkoliv rušit dojem zčisté, minimalisticky laděné kuchyně, se dá ukrýt. (foto:Gruppo Euromobil)
Vsouvislosti smoderní kuchyní se více avíce zmiňuje ergonomie. Nový úložný systém nazvaný New logica system od firmy Valcucine využívá prostor záhlaví kuchyně jako další rozměr, který nabízí možnost uskladnění kuchyňských pomocníků apomůcek. Jsou vždy kdispozici, akdyž je právě nepotřebujete, jednoduše se zavřou za sklápěcí dvířka, která tak vytvoří plochu záhlaví kuchyňské linky. (foto: Valcucine, design:Gabriele Centazzo) Kuchyň od firmy Indeco je určená především do malých bytových prostorů. Minimalizace montážních rozměrů neubírá na kvalitě plnohodnotné kuchyně se všemi potřebnými spotřebiči, kníž přispívá idesign podle posledních trendů. (foto:Indeco, design: Roman Vrtiška)
Kuchyň, nebo šatna? Kuchyň, která splyne se zařízením bytu… (foto: Indeco) … amůže obsahovat ipřídavnou pracovní plochu nebo příruční stolek. (foto: Indeco)

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem

Kategorie: Kuchyně
Tagy: design kuchyň trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze