Jen si tak trochu zdřímnout

18. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Představa je to úžasná. Zachumlat se do lehké a teplé deky, která vás objímá a přímo hladí po těle. Je sice pravda, že byly doby, kdy se mluvilo o škodlivosti péřových přikrývek, ale ty už […]

Představa je to úžasná. Zachumlat se do lehké a teplé deky, která vás objímá a přímo hladí po těle. Je sice pravda, že byly doby, kdy se mluvilo o škodlivosti péřových přikrývek, ale ty už dávno odvál čas. Ukázalo se totiž, že přikrývky z kvalitně zpracovaného peří jsou vhodné i pro lidi, u nichž zdánlivě vyvolávaly nějakou alergii.

Používání prachových a péřových ložních souprav bohužel dodnes obestírá řada pověr a nepravdivých informací. Alergické nemoci dýchací soustavy jako astma a senná rýma nejsou ve skutečnosti způsobeny kreatinem, bílkovinou, která tvoří základní stavební jednotku peří, ale celou armádou nezvaných návštěvníků našich peřin a polštářů – roztočů. Ti se objeví zčista jasna pod naší peřinou a nikterak nerespektují právo na soukromí.

Právě zbytky jejich odumírajících těl a výkaly vytvářejí mikroskopické částečky prachu, způsobujícího alergické reakce. Tento „domácí prach“ je, co se nebezpečnosti týče, řazen do stejné skupiny inhalačních alergenů, jako jsou plísně, pyl a zvířecí epitel. Peří má však naopak všechny vlastnosti, vyhovující požadavkům zdravého spánku. Zalehnete a ponoříte se do snů, které vás v klidu provázejí celou noc. Ložní péřové soupravy jsou lehké, vzdušné, teplé, trvanlivé a především zdravotně nezávadné. Možná zapochybujete při vzpomínce na starou a těžkou babiččinu peřinu, která vás zalehla třeba až  k horečnatým a hrůzyplným snům. Dneska už je ale všechno jinak. Chcete vědět, čím se liší moderní péřová souprava od staré babiččiny duchny?

Je docela jedno, jestli se přikrývka naplní kachním nebo husím peřím. Moderní technologické postupy použité při jeho zpracování umožňují sterilizaci při velmi vysokých teplotách a zajišťují snadnou údržbu. Péřovou soupravu můžete klidně vyprat v pračce při 60 °C a obdivuhodná je také její trvanlivost. Při běžném používání se její životnost pohybuje okolo 25 až 30 let. Kachní peří má sice více tuku, ale při dnešních metodách zpracování je stejně kvalitní, jako to husí. A že by smrdělo, o tom nemůže být řeč. Mezi výrazné přednosti péřových náplní patří i jejich lehkost, prodyšnost a schopnost, přizpůsobit se tvaru lidského těla. Člověk během spánku často mění polohu a kdyby nebyla přikrývka přizpůsobivá, mohl by pod ní vnikat studený vzduch.

Další z výhod péřových ložních náplní je také schopnost pohlcovat určité množství tekutin – peří může pojmout 4 – 5 % vody, aniž by deka působila pocitem vlhkosti. Navíc se vstřebaná vlhkost u péřových dek během dne vrací do ovzduší. Deky plněné prachovým peřím jsou svým přirozeným prostředím dokonce velmi nepříznivé pro roztoče – suché peří jim nepřeje a neproniknutelná pro ně je i hustá tkanina moderních sypků.

Neuvěřitelné rovněž je, že existuje 120 druhů náplní dek, polštářů a přikrývek. Někdo má rád náplň z brček, jiný z odraného peří, fajnšmekři si vychutnají peří prachové. Receptura ale není tak jednoduchá, na huse či kachně je spousta druhů peří – lítací, ochranné a to nejcennější – prachové. Podle těchto příznaků se míchá dohromady, aby mělo požadované vlastnosti (obsah prachových částic, tuku, plnivost, čistotu, rozpínavost po stlačení).

Kvalita peří kachen i husí závisí na mnoha různých ukazatelích. Patří mezi ně  druh plemene, oblast chovu, způsob krmení, nebo třeba množství chovaných kusů. Peří se míchá dohromady, jiné patří do polštářů – někdo má raději tvrdší – a jiné zase do přikrývek. Liší se obsahem prachových částic, čistotou, pružnými brčky, obsahem tuku a tak dále.

Aby to ale nebylo tak snadné, můžete si koupit i pokrývku podle teplotních bodů – letní, podzimní nebo zimní. Podle toho je totiž tlustá. Představte si, že existuje i peřina na 4 roční období! To je jedna tenká a jedna tlustá a na zimu se sepnou!

Text: Jakub Drda
Foto: IKEA, Kamýk Daunen

Kategorie: Nábytek
Tagy: hořec ložnice roztoce
Sdílejte článek

Diskuze