Jak vymalovat byt – aktuální trendy

21. 05. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Rozhodli jste se, že je čas vymalovat byt, ale nemůžete se rozhodnout, které barvy budou ty pravé? Poradíme, abyste si vybrali dobře a cítili se doma příjemně.

Bílá barva je opět v módě

Moderní trendy se opět vrací k bílé barvě, kterou doporučují kombinovat s druhou barvou. Mnohobarevná výmalba totiž působí rušivě a chaoticky. Proto by domácnost měla být vymalována pouze dvěma barvami, ale sytost barevného nátěru můžete měnit podle jednotlivých místností. „Bílá podtrhuje efekt ostatních barev,“ říká odborník na malování Stanislav Kralovanský.

(foto: Quick Step)

(foto: Quick Step)

Bílá působí čistým dojmem, také opticky zvětší a prosvětlí prostor, protože odráží nejvíce světla. Ušetříte díky tomu i za elektřinu − večer budete později rozsvěcet. Hodí se k ní navíc zařízení v jakékoli barvě.

Méně je někdy více

Bílou barvu často stačí kombinovat s jinou barvou ve formě doplňků. Kromě kombinace dvou barev můžete využít oblíbeného triku − kombinace neutrální barvy a výraznější tapety. Ať už zvolíte kombinaci dvou barev nebo barvy s tapetou, věnujte se výběru barev pečlivě, protože mohou mít velký vliv na konečné vyznění prostoru i atmosféru, která v něm bude panovat.

(foto: Mimou)

(foto: Mimou)

V mnohých prostorách postačí ozvláštnit místnost aplikací doplňkové barvy či tapety na jednu stěnu.

Každá barva vytvoří jinou atmosféru

Při výběru vhodné barvy se řiďte svými pocity, ale měli byste dodržovat základní pravidla. Každá barva má mnoho odstínů, některé jsou teplé, jiné studené. Teplé barvy se využívají do velkých místností, které je potřeba opticky zmenšit, ale také oživit. K teplým barvám patří červená, oranžová nebo žlutá, ale některé jejich odstíny mají charakter studených barev. Naopak studené barvy jako zelená nebo modrá prostor opticky zvětšují, ochlazují, uklidňují a navozují pocit čistoty, proto je vhodné je použít v pracovně, ložnici nebo v koupelně.

(foto: Dulux)

(foto: Dulux)

Díky teplým barvám se budete doma cítit útulně, vesele a šťastně. Teplé odstíny barev se hodí do kuchyně nebo obývacího pokoje.

(foto: Carpe Diem)

(foto: Carpe Diem)

Bílá a šedá jsou ideální barvy do ložnice, neruší, uklidňují a navozují pocit řádu.

Jak zvolit vhodné barevné kombinace?

Barvy volíme nejenom s ohledem na velikost místnosti, ale i na množství světla. Dostatek světla nám umožní zvolit tmavé odstíny barvy, které pohlcují světlo a zužují prostor, světlé je naopak rozšiřují. Také je při volbě barev potřeba vzít v úvahu osvětlení, kombinace barev, která za denního světla lahodí oku, může při večerním osvětlení působit fádně. „Barvy vždy vybírejte na denním světle, protože pod umělým osvětlením vypadají jinak. Také počítejte s tím, že po zaschnutí bude mít barva jiný odstín, proto ji nejprve vyzkoušejte na malé ploše,“ radí Kralovanský.

(foto: Dulux)

(foto: Dulux)

Aktuální trendy barvou je fialová

Pokud si stále nejste s výběrem barvy jistí, můžete vyzkoušet simulátor barevných kombinací anebo se poradit s profesionálním malířem.

Zdroj: Malíři Natěrači CZ
Redakční úprava: Dominika Záveská
Foto: archiv firem

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: barvy byt malování rekonstrukce zelená kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze

  • Vymalovat na bílo jako v nemocnici. Neútulné.

    Karel