Kouzlení s centimetry aneb vše o malém bytě
Malé byty znamenají věčný boj. Už o nich bylo tolik řečeno a napsáno, a přesto každému, kdo čelí zařizování takového prostoru, pořád dělají vrásky na čele. My doufáme, že následující řádky přispějí k vyhlazení těchto vrásek a že vám možná dokonce začne na tváři prosvítat úsměv.
Díky neustálému sledování trendů v zařizování a kontaktu s lidmi na slovo vzatými jsme vysledovali pár praktických řešení a rad, které vám pomohou vykouzlit i z toho nejmenší bytečku dokonalé místo k životu.
Otevírání dispozice a řešení předělů
● Ložnice a příčky
Otevírání dispozic je moderní. Přispívá k pocitu prostornosti a vzdušnosti. Pokud zařizujete byt o jedné obytné místnosti, možná řešíte, jak dosáhnout pocitu soukromí v ložnici. Kromě klasických příček, které vymezí prostor tak akorát na postel, noční stolek, případně ještě šatní skříň, můžete sáhnout po méně tradičních způsobech předělů: pomocí skleněných, OSB či textilních příček (to jsou např. japonské posuvné stěny), květinových a jiných nábytkových stěn, závěsů atp. Samostatnou kapitolou jsou vestavná patra na spaní a patrové postele, velice chytrá a kreativní řešení vhodná zejména tam, kde jsou k dispozici vyšší stropy a nabízí se loftová atmosféra bydlení (samozřejmě nejde o příliš vhodné řešení pro lidi starší či se zhoršenou pohyblivostí).
Zde pak mohou posloužit k vymezení prostoru vedle skleněného zábradlí lacinější zábrany: provazy, lanka, sítě či řetězy z plastových nebo kovových kroužků. Ještě zajímavější bude, necháte-li je popnout popínavými rostlinami. Na lanka či řetězy můžete také ukotvit jednu stranu postele, kterou na druhé straně připevníte do stěny. Pod takové patro pak snadno vtěsnáte gauč s posezením či pracovní kout. Pokud nemáte pro toto řešení dostatečně vysoké stropy, i tak se snažte umístit postel alespoň trochu do výšky. Získáte tím opravdu hodně úložného prostoru.
● Dveře
Dveře mohou být na malém prostoru skutečně oříšek. Klasické otočné ledaskde překážejí a snižují komfort užívání prostoru. V posledních letech si oblibu získaly dveře posuvné, ale i ty mají svá úskalí. Ty posuvné do stavebního pouzdra vyžadují kvůli technickému řešení poměrně tlustou stěnu (cca 150 cm), do níž se pouzdro umístí. Někde tak může ubrat kýžené centimetry. Dveře posuvné po stěně zase neumožňují v blízkosti postavit ke stěně nábytek nebo na ni umístit skříňku či polici. Existují ještě dveře posuvně kyvné, které kombinují výhody obou výše uvedených způsobů otevírání, a tím méně zasahují do prostoru. Tam, kde vyloženě nevyžadujete soukromí a zvukovou izolaci, můžete nechat prostor volně průchozí, nebo si pomoci textilem (jak už bylo uvedeno výš).
● Praktické řešení kuchyně
Moc vás nepotěšíme. Neexistuje žádné univerzální řešení. Záleží, zda máte pro kuchyni vyhrazený samostatný prostor, či zda je spojena zároveň s obývací zónou, nebo takového řešení plánujete dosáhnout prostřednictvím stavebních úprav.
Samozřejmě platí čím méně příček, tím vzdušnější interiér. Na druhou stranu absencí stěn přicházíte o tolik cenné místo na úložné prostory. Záleží tedy nejen na konkrétní dispozici, ale také na osobních preferencích a životním stylu. Pokud vaření nepatří mezi vaše největší vášně a kulinářské zážitky si dopřáváte spíše mimo domov, vystačíte s dvouplotýnkou, pár centimetry pracovní, nebo spíše odkládací plochy a malým dřezem. Naopak, pokud vaříte často a rádi, nezapomínejte na dostatek pracovní plochy, a samozřejmě také úložních prostor. Pokud vám to dispozice dovolí, můžete si obojí zvětšit pomocí poloostrovního či ostrovního řešení kuchyňské linky. Poloostrovy či ostrovy mohou z jedné strany zároveň sloužit jako barové sezení. V kuchyni-nudli je ideální táhnout linku podél celé stěny, případně pokud to dispozice a šířka dovolí, podél dvou nebo tří (linka ve tvaru U). Nezapomínejte na poučku všech architektů – využít co nejvíce stěny a výšku místnosti. Do skříněk pod stropem umístěte málo používané či sezonní předměty.
Tato řešení mají hned několik výhod – nevyžadují stavební úpravy, zvládne je šikovný truhlář a díky malé tloušťce materiálu nezaberou tolik prostoru jako zděné příčky.
● Úložné stěny
Další oblíbenou variantou jsou úložné nábytkové stěny se skříňkami a policemi (které mohou obsahovat i výklopnou postel nebo třeba stůl), případně otevřené díly ze svařovaných konstrukcí. Aktuálním trendem je kotvit tyto úložné prostory do stěny či na strop. Konzolová řešení jsou oblíbeným způsobem, jak dodat vzdušnost koupelnám (konzolové umyvadlové skříňky), kuchyním (kuchyňské linky) či ložnicím (postele).
● Bydlení „na kolečkách“
Architektonickou lahůdkou jsou pak posuvné úložné panely (většinou z překližky nebo jiných tipů dřevěných desek), s nimiž lze posunovat po vodorovné ose díky kolejnicím ve stropě, příp. i v podlaze. Je to řešení především pro mladé či kreativní jedince, které baví prostor neustále přetvářet dle aktuálních potřeb. Technicky však nejde o úplně jednoduché řešení a navíc nemusí vyhovovat každému.
Práce s barvami a optickými efekty
Základní poučka pro volbu barevné skladby malého interiéru byla již mnohokrát vyřčena – dávejte přednost světlým tónům a neutrálnímu základu. Výrazné a tmavé barvy můžete do místností vnést pomocí jednotlivých kusů nábytku, doplňků včetně pokojových rostlin, či zajímavých detailů (černý obklad za linkou atp.). Světlé barvy navíc umožňují lepší využití přirozeného světla (zejména bílá výmalba na stěnách) a navzdory mýtům, které o nich kolují, se lépe udržují (například na tmavé podlaze je vidět každé smítko).
● Co pod nohy?
Na podlahu volte jednolité, velkoplošné dekory – drobná mozaika, bambusové vzory nebo třeba kantovka prostor opticky zmenší. Pamatujte, že malému bytu svědčí jednotná, celistvá podlaha − plochu proto nedělte použitím různých krytin. Nebojte se laminátu ani dřeva v kuchyni. Skvělou volbou bude také marmoleum či litá podlaha, která si dobře rozumí s podlahovým vytápěním. Momentálním hitem jsou rovněž vinyly. Určitě si svou popularitu zaslouží kvůli příznivé ceně a odolnosti, nicméně stále existují otazníky ohledně jejich vlivu na zdraví. Když už se pro vinyl rozhodnete, nezapomínejte často a pořádně větrat. Ekonomickou variantou dřevěné podlahy může být podlaha z OSB desek, které jsou k dostání i v ekologické variantě (pojivo neobsahuje formaldehyd).
● Materiály
Používejte vzdušné materiály, jakými jsou sklo, tenké kovové konstrukce, lehké a průsvitné splývavé látky… Dávejte přednost jemným vzorům. Skvěle vypadá kombinace bílé a světlých dřevěných dekorů (bříza, borovice, bělený dub).
„Kromě použití světlých barev jako neutrálního základu interiéru si můžete pomoci zrcadly. Jejich vhodným umístěním docílíte opravdu výrazného efektu optického zvětšení prostoru.“
Zuzana Funková, Funk design
Bydlení na 17 m2
Architekty z pražského ateliéru SAEM oslovil majitel dvou malých bytových jednotek, které chtěl upravit pro účely pronájmu. Záměrem bylo co nejvíc zlepšit užitnou i estetickou hodnotu obou minibytů a vytvořit v nich důstojné podmínky pro přechodné bydlení. Po několika standardních návrzích napadlo architekty zajímavé řešení – vytvořit dřevěnou konstrukci spacího patra, inspirovanou korunou stromu, a pod něj umístit kuchyňskou, jídelní i umývací část. Centrální modul je tvořen dřevěnými panely v přírodní podobě (Novatop), které spolu s barevnou koncepcí ostatního vybavení vytvářejí na nevelkém půdorysu dojem prostornosti a příjemnou svěží atmosféru.
Michal Procházka
je ředitel Ateliéru SAEM, který má na kontě mimo jiné třeba prestižní ocenění za dřevostavbu Dům v úžině. Kreativní tým pro uvedené minibyty tvořili s Michalem ještě Jiří Deyl, Helena Dvořáková a Jana Študentová.
www.saem.cz
MALÉ OPÁČKO
Tento zajímavý způsob otevírání může řešit prostory, kde není příliš místa pro klasické dveře otočné. Například hned vedle dveří se nachází skříň nebo jiná překážka.
TEXT: DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: ZUZANA FUNKOVÁ, FUNK DESIGN
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME